POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Konsekwencje picia alkoholu w ciąży

Alkohol etylowy z łatwością przenika przez łożysko do płodu, co prowadzi do tego, że już po 30 minutach od spożycia tych substancji stężenie alkoholu we krwi płodu jest zbliżone do tego, jakie można wykryć u matki. Dlatego picie alkoholu w ciąży jest nie tylko lekkomyślne, ale przede wszystkim niebezpieczne. Przekonaj się, jakie może to mieć konsekwencje dla zdrowia matki i dziecka, a szybko dowiesz się, czy picie alkoholu w ciąży szkodzi.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Czy picie alkoholu w ciąży szkodzi?
  • Jakie są skutki picia alkoholu w ciąży?
  • Czym grozi picie alkoholu w ciąży?

Co powoduje picie alkoholu w ciąży?

Zazwyczaj picie alkoholu podczas ciąży wynika z braku świadomości oraz braków w edukacji. Przez co kobieta może z opóźnieniem dowiedzieć się, że spodziewa się dziecka lub po prostu lekceważy zalecenia lekarzy i specjalistów. Oczywiście częstą przyczyną jest też uzależnienie od alkoholu, z którym kobieta borykała się jeszcze przed zajściem w ciąże.

Czy picie alkoholu w ciąży jest karalne?

Zastanawiasz się, czym grozi picie alkoholu w ciąży, biorąc pod uwagę nie tylko aspekty zdrowotne, ale też prawne? W Polsce picie alkoholu w trakcie ciąży nie jest karalne, ale nie jest zalecane przez specjalistów z zakresu zdrowia, którzy podkreślają, jakie wiele negatywnych konsekwencji ma spożywanie napojów nisko- i wysokoprocentowych.

Picie alkoholu w ciąży – skutki

Gdy tylko dostrzeżesz objawy picia alkoholu w ciąży, to szybko reaguj, ponieważ nawet spożywanie tych substancji na początku ciąży niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Jakich? Postaramy się przedstawić najczęstsze skutki picia alkoholu w ciąży.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Skutki picia alkoholu w ciąży dla płodu

Picie alkoholu w pierwszym miesiącu ciąży może prowadzić do rozwinięcia się zespołu FAS. Czym objawia się to schorzenie? Zespół FAS i FAE może powodować pojawienie różnych wad wrodzonych, a także pojawienie się u dziecka charakterystycznych cech dysmorficznych. Odnosi się to m.in. do zmniejszenia obwodu głowy, krótkie szpary powiekowe, szeroko rozstawione oczy i opadające powieki. U dzieci z FAS można też zaobserwować krótką szyję, a niekiedy również opóźniony rozwój fizyczny.

Picie alkoholu w ciąży może prowadzić do poważnych skutków neurologicznych u dziecka. Upośledzenie poznawcze, trudności z zachowaniem oraz skupieniem uwagi, zaburzenia mowy i języka to jedynie niektóre z problemów, z jakimi może zmagać się dziecko.

W dłuższej perspektywie czasowej mogą pojawić się problemy w nawiązywaniu relacji społecznych, trudności w szkole, a także zespół DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików.

Dzieci, których matki piły alkohol w trakcie ciąży, mogą też mieć problemy w nawiązywaniu zdrowych relacji międzyspołecznych. W konsekwencji może to prowadzić do izolacji i wchodzenia w toksyczne związki. Dodatkowo u takich osób znacznie wzrasta ryzyko rozwoju uzależnienia od alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych w późniejszym życiu.

Skutki picia alkoholu ma matkę

Picie alkoholu w ciąży wiąże się z konsekwencjami zdrowotnymi, które dotykają zarówno płód, jak i kobietę. Jakie skutki może odczuwać przyszła matka? Przede wszystkim zwiększa to ryzyko powikłań, problemów z ciśnieniem krwi i układem sercowo-naczyniowym.

Kobiety, które piją alkohol w ciąży, często doświadczają skutków emocjonalnych i psychicznych tego zachowania. Mogą pojawić się objawy depresji, lęki, a także obniżone poczucie własnej wartości. Problem ten może wpływać negatywnie na relacje z bliskimi oraz na samoocenę matki. Dlatego niezbędna jest terapia alkoholowa, która może przyczynić się do zaprzestania picia, a tym samym do nawarstwiania się kolejnych problemów psychicznych i fizycznych – u płodu i matki.

Jak poradzić sobie z piciem w trakcie ciąży?

Bardzo ważne jest to, żeby kobieta w ciąży jak najszybciej zaprzestała picia. Jednak, co zrobić, jeśli ten problem dotyczy uzależnionej osoby? Wówczas najskuteczniejszym rozwiązaniem może być prywatny ośrodek terapii uzależnień, gdzie kobieta może poddać się specjalistycznemu leczeniu. Opiera się to na terapii behawioralno-poznawczej, edukacji oraz nauce radzenia sobie ze stresem i problemami.

Terapia w prywatnym, stacjonarnym ośrodku jest najskuteczniejsza ze względu na szereg dodatkowych aktywności, z jakich możesz skorzystać uzależniona osoba. Dzięki temu proces wychodzenia z nałogu jest dużo łatwiejszy i skuteczniejszy.

Wiele osób chce wiedzieć, jaka jest cena prywatnego leczenia w ośrodku. Zazwyczaj jest to uzależnione od długości pobytu, stopnia uzależnienia oraz danej placówki.

Podsumowanie

Picie alkoholu w ciąży ma poważne konsekwencje, co dotyczy zdrowia psychicznego i fizycznego. Co więcej, skutki picia alkoholu w ciąży mogą być trwałe i mają długofalowy wpływ na życie zarówno matki, jak i dziecka. Dlatego też ważne jest, aby kobiety będące w ciąży zdawały sobie sprawę z powagi tego problemu i unikały alkoholu w tym okresie. Jeśli borykają się z uzależnieniem, to powinny jak najszybciej rozpocząć leczenie, czyli terapię w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień. Dzięki temu mogą ograniczyć skutki spożywania alkoholu, a przede wszystkim odzyskać kontrolę nad swoim życiem i zdrowiem.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button