POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Kokaina – objawy i skutki zażywania

Stosunkowo niedawno, bo jeszcze w wieku XIX i XX, kokaina uchodziła za substancję o właściwościach prozdrowotnych. Wykorzystywano ją na szeroką skalę w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym, a dzięki swojej "popularności" znalazła się nawet w oryginalnym składzie Coca-Coli. Poza tym często była przepisywana jako lek osobom zmagającym się ze stanami depresyjnymi i melancholią – pobudzała, wywoływała euforię i dawała poczucie wewnętrznej "mocy".

Dziś jednak dobrze wiemy, jakie spustoszenie w organizmie ludzkim sieje kokaina. Z tego powodu narkotyk ten został zdelegalizowany, zaś jego używanie, posiadanie i sprzedaż jest nielegalna w zdecydowanej większości krajów (z wyjątkiem pojedynczych państw, takich jak Meksyk, Holandia czy Czechy). Hasła takie jak "kokaina skutki uboczne" czy "kokaina objawy zażycia" są obecne w powszechnej świadomości i skutecznie zniechęcają do sięgania po "biały proszek".

W przypadku osób, które miały okazję spróbować kokainy, szybko może pojawić się uzależnienie i chęć sięgnięcia po więcej. W poniższym tekście przyjrzymy się najważniejszym zagadnieniom, takim jak "kokaina skutki zdrowotne" i "kokaina objawy uzależnienia". Sprawdź, kiedy i dlaczego warto poprosić o pomoc w wyjściu z ewentualnego nałogu.

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Jak działa kokaina?,
 • Jakie są skutki zażywania kokainy?,
 • Jakie są objawy zażywania kokainy?.
 • Jak leczyć uzależnienie od kokainy?;

Na czym polega działanie kokainy?

Kokaina zaliczana jest do grupy stymulantów, czyli środków psychotropowych. Substancje te znane są z silnie pobudzającego działania na układ nerwowy. Kokaina wpływa na zwiększenie wydzielania tzw. hormonów stresu i szczęścia (odpowiednio dopaminy i serotoniny) – neuroprzekaźników, które odpowiadają za regulację procesów psychicznych i emocjonalnych w organizmie. Odczucia, które najczęściej pojawiają się po zażyciu kokainy, to przede wszystkim:

 • większa pewność siebie, przebojowość – osoba staje się duszą towarzystwa,
 • radość, zadowolenie – szeroko rozumiane stany euforyczne,
 • zwiększone możliwości fizyczne i psychiczne – poczucie, że nie ma rzeczy "niemożliwych",
 • brak zahamowań – pozbycie się ograniczających, przygnębiających myśli, wyzbycie się kompleksów,
 • zwiększony popęd seksualny.

Warto jednak wiedzieć, że są to odczucia mocno subiektywne i w dużym stopniu zależą od konkretnej osoby. Może się zdarzyć, że działanie kokainy będzie objawiało się zupełnie inaczej – m.in. niepokojem, poirytowaniem, a nawet myślami paranoicznymi.

Kokaina objawy zażycia – jak poznać, że osoba zażyła kokainę?

Czy można łatwo poznać, że ktoś zażył kokainę? Pytanie "kokaina objawy po zażyciu" pojawia się często w przypadku rodziny i przyjaciół osoby, którą podejrzewa się o branie narkotyku (regularne lub sporadyczne). Zażycie kokainy daje określone symptomy – zarówno te charakterystyczne, jak i bardziej ogólne. Zaliczają się do nich m.in. silne pobudzenie psychoruchowe (hiperaktywność), gadatliwość, rozszerzone źrenice, katar i pociąganie nosem, widoczny obrzęk i podrażnienie w okolicy nosa, a także zmniejszone łaknienie. Do tego dochodzi zwiększone ciśnienie krwi.

Kokaina przedawkowanie objawy

Kokaina objawy ostrego zatrucia – co warto wiedzieć? Po przedawkowaniu kokainy mogą pojawić się takie symptomy, jak zaburzenia rytmu serca, spadek lub wzrost ciśnienia krwi, potliwość, nudności, wymioty, a także dreszcze i drgawki. Jednak objawy przedawkowania kokainy na tym się nie kończą, a lista dolegliwości zawiera też takie odczucia, jak majaczenie, uczucie lęku czy ból w obrębie klatki piersiowej.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Kokaina skutki zażywania – kiedy pojawia się uzależnienie?

Ludzie sięgają po kokainę, by doświadczyć euforii, pobudzenia, przyjemności, większej pewności siebie i swobody w kontaktach międzyludzkich. Z czasem jednak pozytywne wrażenia, które wiążą się z zażyciem narkotyku, są wypierane przez te negatywne. Tolerancja na substancję się zwiększa, a osoba potrzebuje coraz większych dawek, by poczuć się dobrze. Stąd już prosta droga do nałogu.

Nie ma jednak reguły, która określałaby, ile dawek narkotyku należy przyjąć, by się od niego uzależnić – każdy przypadek jest inny. Z racji tego, że kokaina jest substancją o bardzo silnym działaniu, nałóg może pojawić się już po dawce jednorazowej. Mamy tutaj do czynienia z uzależnieniem fizycznym i psychicznym, połączonym z ciągłą chęcią zaspokojenia objawów abstynencyjnych.

Kokaina skutki uzależnienia

 • utrata masy ciała spowodowana brakiem apetytu,
 • niestabilność emocjonalna,
 • paranoja, mania,
 • większa tolerancja na ból,
 • ciągły niepokój,
 • nietypowe dla danej osoby zachowania, często związane z przemocą.

Kokaina skutki w organizmie

 • ryzyko ataku serca, nawet w przypadku młodych osób (negatywny wpływ na naczynia krwionośne i ciśnienie krwi),
 • ryzyko udaru mózgu,
 • problemy z układem oddechowym (perforacja nosa, podrażnienie, a w konsekwencji uszkodzenie płuc),
 • problemy z układem pokarmowym i nerkami,
 • dysfunkcje seksualne.

Uzaleznienia-terapia.pl – jesteśmy po to, by Ci pomóc

Chcesz pomóc osobie, której może dotyczyć zagadnienie "kokaina działanie i skutki"? Na początek upewnij się, że problem faktycznie istnieje – zacznij od sprawdzenia, czy w jej rzeczach osobistych nie ma przedmiotów pomocnych przy zażywaniu narkotyku, m.in. igieł, strzykawek, fiolek, fajek czy woreczków strunowych. Pamiętaj, że obecność kokainy w organizmie można wykryć z moczu za pomocą dostępnych w aptekach testów. Ważne jednak, by wykonać je maksymalnie do 48 godz. od momentu zażycia, bo właśnie tyle czasu substancja utrzymuje się w organizmie.

Jeśli sam/sama czujesz, że nałóg przejął nad Tobą kontrolę lub problem ten dotyczy kogoś z Twojego najbliższego otoczenia, zgłoś się do nas. Jesteśmy prywatnym ośrodkiem leczenia uzależnień i chętnie pomożemy Ci przezwyciężyć uzależnienie, które działa wyniszczająco na Twoje zdrowie i psychikę. Zapraszamy do kontaktu tutaj!

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button