KIEDY ZACZYNA SIĘ ALKOHOLIZM

Alkoholizm to nierzadko powód do żartów, bagatelizowany problem. Bo przecież kto nie lubi się napić w miłym towarzystwie? Kto nie lubi dobrze się bawić przy odrobinie alkoholu? Warto jednak mieć oczy szeroko otwarte i zwracać uwagę na niepokojące symptomy. Alkohol nie musi być naszym wrogiem, jeśli mamy do niego zdrowe podejście. Granica jest jednak cienka i łatwo ją przekroczyć.

Alkoholizm współczesny

Życie w XXI wieku bywa szybkie i stresujące, co też jest powodem, dla którego wiele osób sięga po alkohol. Alkohol pozwala im się zrelaksować i zapomnieć o problemach. Dzięki temu łatwiej jest oddzielić stres w pracy od czasu po pracy. Jednak jeżeli staje się to naszym przyzwyczajeniem, ciężko jest nam wyobrazić sobie dzień bez tego, nawet kiedy stres minie albo zmienimy pracę. W taki sposób kilka piw po pracy staje się poważnym problemem, ponieważ bez nich nie możemy już normalnie funkcjonować.

Osoba, która styka się z tym problemem, musi sama uzmysłowić sobie jego skalę. Musi sobie uświadomić, że alkohol to tylko chwilowe znieczulenie bólu, które prowadzi do nowych problemów. Pomóc może psycholog, przyjaciele czy rodzina, chociaż w niektórych przypadkach może to być za mało. Pobyt w ośrodku leczenia alkoholizmu to dla takiej osoby idealny sposób na spojrzenie na swoje życie z boku, przewartościowanie go i znalezienie wyjścia z sytuacji.


 

KIEDY ZACZYNA SIĘ ALKOHOLIZM
Bądź czujny uzależnienie zaczyna się niespostrzeżenie.
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Alkohol a dobra zabawa

Stres związany z pracą czy życiem osobistym tłumi się nie tylko sięgając po alkohol w domu. Niektórzy czekają na piątek lub sobotę, kiedy będą mogli w końcu odreagować ciężki tydzień na imprezie. Nie ma nic złego w tym, że ktoś chce się zrelaksować, spędzając miło czas ze znajomymi przy piwie czy winie, problem zaczyna się wtedy, gdy ktoś chce odreagować tak mocno, że traci nad tym kontrolę i wpływa to na jego życie. I gdy zaczyna to się zdarzać regularnie - wtedy możemy uznać, że mamy do czynienia z weekendowym alkoholikiem. Na początku znajomym może to się wydawać zabawne – osoba pod mocnym wpływem alkoholu może generować wiele sympatycznych, zabawnych i niegroźnych sytuacji. Gorzej, jeśli zachowuje się agresywnie, destrukcyjnie lub skupia na sobie uwagę innych, psując im zabawę. Jeżeli to zdarza się regularnie i osoba nie może z tym skończyć, warto spróbować jej pomóc. Trzeba odróżnić dobrą zabawę od tego kiedy zaczyna się alkoholizm.

Przeczytaj również: jak rozmawiać z alkoholikiem?

Alkoholizm a warunki życia

Oczywiście o wiele częstszym zjawiskiem jest alkoholizm w środowisku patologicznym, jednak warto zwrócić uwagę, że także wśród osób z dobrą pracą, osób, którym pozornie niczego nie brakuje, alkoholizm może występować. Stres, problemy osobiste, szybkie tempo życia mogą sprawiać, że osoba szukać będzie pocieszenia w alkoholu. Dla takich osób pobyt w ośrodku to idealna okazja do wypoczynku i przemyślenia swojego życia. Nie bądźmy obojętni, pomagajmy osobom w walce z uzależnieniem.

 

Czytaj dalej:

Jak walczyć z agresją po alkoholu?

Wniosek o ubezwłasnowolnienie alkoholika

Jak rozpoznać zapaść alkoholową?

ALKOHOLIZM KIEDY ZACZYNA SIĘ
Call Now Button