Kiedy leczyć alkoholizm?

O tym jak leczyć alkoholizm i jak wygląda terapia alkoholowa pisaliśmy już w poprzednich wpisach, do których odsyłamy. Wiele osób jednak zadaje sobie pytanie, kiedy udać się na odwyk alkoholowy? Czy jest jakaś magiczna granica, która mówi, że teraz powinniśmy skorzystać z pomocy specjalistów. Kiedy jest odpowiedni moment na rozpoczęcie terapii odwykowej? A może jednak da się wyleczyć alkoholizm bez pomocy specjalistów? Na te i inne pytania odpowiemy w dalszej części niniejszego artykułu.

Leczenie alkoholizmu

W terapii alkoholizmu stosuje się najczęściej jeden określony typ leczenia, bądź też jego kombinację, która obejmuje wiele metod stosowanych jednocześnie. Nie bez znaczenia jest również dieta pacjenta, która musi ulec modyfikacjom, ponieważ alkohol wypłukuje wiele cennych składników odżywczych z organizmu. Ograniczyć należy produkty, które tylko potencjalnie poprawiają nastrój. Należy jednak nadmienić, że większość alkoholików nie podejmuje leczenia, a tylko niektórzy z nich szukają pomocy u specjalistów, ponieważ wielu z nich nie zauważa u siebie żadnego problemu. Są też grupy osób, które widzą ów problem, acz nie wiedzą, gdzie mogą uzyskać pomoc, bądź też po prostu wstydzą się swojego nałogu uważając, że sami sobie z nim poradzą. Według większość pacjentów, picie okazjonalne, czy też weekendowe nie stanowi przecież problemu. Nic bardziej mylnego. Nawet picie „od czasu do czasu” może nieść za sobą poważne konsekwencje, nie tylko zdrowotne, i odbijać się na innych członkach rodziny. A przecież powinna być ona miejscem bezpiecznym, szczególnie dla dzieci, ponieważ to właśnie w niej zachodzą podstawowe procesy socjalizacji. Jak pisał Winiarski: rodzina „w sposób zamierzony i niezamierzony, zracjonalizowany i spontaniczny oddziałuje na osobowość dziecka, wytycza i utrwala określony (przez siebie uznawany i preferowany) zestaw wartości, które w wyniku interioryzacji stają się dla dziecka azymutami, ukierunkowującymi jego aktywność i postępowanie przez całe życie”.

Nierzadko zdarza się również, że alkoholik nadużywa swojej władzy rodzicielskiej, powielając negatywne wzorce zachowania wyniesione z własnego domu rodzinnego. To z kolei odbija się na życiu nieletniego. Alkoholik często więc nieświadomie wyrządza krzywdę dziecku, zaszczepiając w nim traumę, poczucie znieważenia, poniżenia … Nierzadko takie zachowanie trwa nawet, gdy dziecko jest pełnoletnie, przez co do śmierci uzależnionego od alkoholu rodzica odczuwają one negatywne skutki. Młody dorosły nie jest w stanie poprawnie funkcjonować w społeczeństwie, ponieważ wyniósł z domu rodzinnego złe wzorce zachowania i postępowania.

Kiedy więc, najlepiej rozpocząć leczenie alkoholizmu, aby nie krzywdzić siebie i bliskich? Co może skłonić osobę uzależnioną do rozpoczęcia terapii i kiedy można mówić o alkoholizmie?

Kiedy leczyć alkoholizm?

Alkoholizm jest chorobą przewlekłą, która nie rozwija się z dnia na dzień, przez co bardzo często jej pierwsze objawy są trudne do rozpoznania. W dłuższej perspektywie wywołuje poważne skutki fizyczne, emocjonalne i psychiczne. Nierzadko również niszczy relacje rodzinne, społeczne i … zawodowe.

Odpowiadając na pytanie, kiedy leczyć alkoholizm, warto przyjrzeć się fazom jego rozwoju, o których pisaliśmy szerzej w osobnym artykule. W tym miejscu warto zaznaczyć, że są cztery fazy rozwoju choroby alkoholowej:

 •         Faza prealhoholowa, gdzie alkohol traktowany jest jako środek „na poprawę humoru”. Pijemy w towarzystwie i korzystamy z okazji, by uczestniczyć w różnych imprezach, na których będzie podawany.
 •         Ostrzegawcza, gdy uzależniony potrzebuje większych dawek alkoholu, ponieważ zwiększa się na niego tolerancja organizmu. Nierzadko również alkoholik zaczyna sam inicjować szybkie tempo picia i często również pojawia się efekt tzw. „urwanego filmu.
 •         Krytyczna (ostra), podczas której osoba uzależniona przestaje kontrolować ilość spożywanych trunków, a zamiast tego jego myśli krążą wyłącznie wokół tego, w jaki sposób zdobyć alkohol.
 •         Przewlekła (chroniczna), gdy alkoholik traci wszelkie zahamowania. Nie ma wyrzutów sumienia, że pije. Nierzadko również bywa agresywny i nie kontroluje swoich zachowań.

O alkoholizmie można mówić wówczas, gdy dla osoby uzależnionej alkohol jest niczym lekarstwo, dzięki którym łatwiej jest mu uporać się z problemami, bólem, depresją czy też presją społeczeństwa. Niejako „zapijanie” smutków jest prostą drogą do uzależnienia. Prawdą jest bowiem, że alkohol pozwala się odprężyć i niejako zapomnieć na chwilę o problemach. Nie jest to jednak dobra droga do ich rozwiązywania. Zamiast racjonalnej, spokojnej próby przezwyciężenia problemów (czy to rodzinnych, czy zawodowych), która zdecydowanie lepiej oddziałuje na psychikę, osoba uzależniona sięga po alkohol.

Należy zaznaczyć, że osoba uzależniona najczęściej nie widzi problemu w swoim zachowaniu, a na próby zwrócenia uwagi, że za dużo pije, reaguje agresją. Dodatkowo próbuje racjonalnie tłumaczyć to, że sięga po alkohol. Takie zachowanie powinno zaniepokoić, w tym również rodzinę osoby uzależnionej. Im wcześniej zareagujemy, tym istnieje większe prawdopodobieństwo, że terapia zakończy się sukcesem. Gdy ktoś, jednak znajduje się w fazie krytycznej, powinien udać się na poważniejsze leczenie, ponieważ sama psychoterapia może nie przynieść zadowalających efektów. W takiej sytuacji najlepiej wybrać pobyt w ośrodku zamkniętym bądź też leczenie hospitalizacyjne.

Faza krytyczna alkoholizmu to też ostatni moment na rozpoczęcie leczenia, ponieważ zagraża zdrowiu pacjenta. Jeżeli bowiem będzie trwać zbyt długo, organizm osoby uzależnionej może nie poradzić sobie z detoksykacją alkoholu, a to z kolei może skutkować nawet śmiercią alkoholika.

Kiedy można mówić o alkoholizmie?

Jeżeli chcemy sprawdzić, czy powinniśmy rozpocząć terapię odwykową warto sobie odpowiedzieć szczerze na poniższe pytania:

 •         Czy każdy dzień rozpoczynam od alkoholu?
 •         Czy sięgam po alkohol w sytuacjach stresowych?
 •         Czy zdarza nam się codzienne pić alkohol?
 •         Czy szukam okazji do picia i chętnie uczestniczę w imprezach na których jest podawany alkohol?
 •         Czy pijesz alkohol, aby pokonać kaca?
 •         Czy sięgasz po alkohol, aby zwiększyć pewność siebie i pozbyć się kompleksów?
 •         Czy starasz się ukrywać swoje picie przed rodziną?
 •         Czy zdarzyło Ci się pić w pracy, bez konkretnej okazji?
 •         Czy zdarzyło Ci się prowadzić samochód po spożyciu alkoholu?

Co istotne, jeżeli przynajmniej na dwa z powyższych pytań odpowiedzieliśmy twierdząco, oznacza to, że mamy problemy z alkoholem lub ma go ktoś z naszych najbliższych. W tym miejscu, warto jednak zaznaczyć, że alkoholik nie musi pić codziennie. Może się bowiem zdarzyć, że będzie pić przez kilka dni w ciągu, a następnie mieć przerwę na tydzień lub nawet miesiąc.

Jak to już zostało zaznaczone, im wcześniej zauważymy problem alkoholowy u siebie czy swoich najbliższych i rozpoczniemy terapię, tym większa szansa na wyjście z nałogu. Zdecydowanie trudniej będzie nam przekonać do leczenia osobę, która znajduje się w fazie krytycznej, ponieważ nie tylko organizm ale również psychika alkoholika jest wyniszczona przez co nie myśli on racjonalnie.

Call Now Button