POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Jak zniechęcić alkoholika do picia?

Przyznanie się do uzależnienia od alkoholu przed samym sobą to przełomowy moment w życiu alkoholika i pierwszy krok na drodze do podjęcia leczenia. Zadaniem bliskich jest mądre wspieranie alkoholika, czyli między innymi nie ukrywanie przed osobą uzależnioną i jej otoczeniem konsekwencji nadmiernego picia. Sprawdź, co możesz zrobić i jak obrzydzić alkohol alkoholikowi.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Domowe sposoby na obrzydzenie alkoholu,
  • Jak wywołać wstręt do alkoholu u osoby uzależnionej?,
  • Jak zorganizować interwencję?;

Domowe sposoby na obrzydzenie alkoholu

Próbując zniechęcić osobę uzależnioną od alkoholu do picia, masz do dyspozycji szereg strategii i działań. Część z nich wymaga wyłącznie Twojej obecności, troski i otwartości. Inne mogą wymagać zdobycia dodatkowej wiedzy i materiałów.

Jak obrzydzić picie alkoholu osobie uzależnionej?

Rozmawiaj otwarcie o swoich obawach i uczuciach

Rozmowa jest ważnym narzędziem, które pozwala Ci na wyrażanie obaw i uczuć związanych z nadmiernym piciem osoby uzależnionej. Staraj się rozmawiać w sposób empatyczny i nieosądzający. Komunikuj się z perspektywy "ja". Nie zamiataj pod przysłowiowy dywan problemów i nie ukrywa własnych emocji czy łez. Pokaż, że Twoje uczucia są równie ważne, co uczucia osoby uzależnionej!

Pokaż skutki picia - bez cenzury!

Większość osób uzależnionych nie jest świadoma konsekwencji nadmiernego picia lub skutecznie izoluje się od wiedzy na ten temat. To czas dla Ciebie i okazja do przedstawienia konkretnych konsekwencji alkoholizmu. Posiłkuj się zdjęciami, reportażami i prawdziwymi historiami osób uzależnionych, które doświadczyły rozmaitych negatywnych konsekwencji picia, np. kłopotów z prawem, utraty pracy lub utraty relacji z bliskimi. Przykłady powinny działać na wyobraźnię!

Konsekwencje zdrowotne - opisz ryzyko

Alkoholizm stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia osoby uzależnionej. Nadmierne spożywanie alkoholu może prowadzić m.in. do uszkodzenia wątroby i marskości wątroby, chorób serca i układu krążenia, uszkodzenia układu pokarmowego i problemów neurologicznych. Uzależnienie od alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór, przede wszystkim raka przełyku, gardła i wątroby.

Przedstawienie statystyk dotyczących zapadalności na poszczególne choroby u osób uzależnionych od alkoholu, opisanie potencjalnego przebiegu tych chorób i ich konsekwencji może być istotnym narzędziem w zniechęcaniu do picia.

Podpowiemy Tobie jak rozmawiać z osobą uzależnioną.
Twoje słowa zaczną do niej docierać.

Zaprezentuj pozytywne przykłady - inspiruj do zmiany

Opowiadaj o osobach uzależnionych, które rozpoczęły leczenie alkoholizmu i odzyskały kontrolę nad swoim życiem. Przedstaw prawdziwe historie osób, które przestały pić, trwają w abstynencji i prowadzą zdrowy, satysfakcjonujący tryb życia. Możesz opowiedzieć o sukcesach w życiu rodzinnym, społecznym i zawodowym tych osób. Pokazanie, że odmienienie życia jest możliwe, może stać się bodźcem do zerwania z nałogiem.

Dowiedz się więcej: jak powinna postępować żona alkoholika?

Jak wywołać wstręt do alkoholu? Zorganizuj interwencję!

Zorganizowanie interwencji dla osoby uzależnionej od alkoholu to przedsięwzięcie, które wymaga starannego przygotowania. Interwencja ma na celu zachęcenie osoby uzależnionej do podjęcia profesjonalnej pomocy w walce z nałogiem, przede wszystkim poprzez pokazanie jej konsekwencji picia, a co za tym idzie - obrzydzenie alkoholu.

Jak zorganizować interwencję?

  1. Zbierz grupę bliskich osób, które są zaangażowane w pomoc osobie uzależnionej. Mogą to być członkowie rodziny, przyjaciele lub inne osoby, które są jej bliskie (np. współpracownicy). Wybierz osoby, które są stabilne emocjonalnie i potrafią zachować spokój podczas interwencji.
  2. Określ cele, które chcecie osiągnąć. Nadrzędnym celem interwencji powinno być przekonanie osoby uzależnionej do podjęcia leczenia, ale również przedstawienie konkretnych żądań lub warunków dotyczących Waszego wspólnego życia czy współpracy. Interwencja to także czas na pokazanie swojej troski, miłości, otwartości i chęci wsparcia.
  3. Przygotujcie się merytorycznie. Musie znać objawy alkoholizmu i jego konsekwencje, które mogą obejmować zarówno problemy zdrowotne, jak i utratę pracy, utratę relacji czy kłopoty finansowe.
  4. Opracujcie plan, który zawiera konkretne kroki, które zostaną podjęte podczas interwencji. Określcie, kto będzie mówił, jakie argumenty zostaną użyte i jakie propozycje pomocy zostaną zaprezentowane.
  5. Wybierzcie odpowiedni moment na przeprowadzenie interwencji. Starajcie się, aby osoba uzależniona była trzeźwa podczas rozmowy. Nie przeprowadzajcie interwencji, gdy osoba uzależniona jest pod wpływem alkoholu.
  6. Po wyrażeniu obaw i konsekwencji, zaproponujcie konkretne formy pomocy, takie jak leczenie, terapia, wsparcie grupy wsparcia lub inne formy terapeutyczne. Udzielcie informacji na temat dostępnych opcji, m.in. dat turnusów czy cennika ośrodka leczenia alkoholizmu.

Pamiętaj, że interwencja powinna być przeprowadzona w spokojnej i empatycznej atmosferze. Osoby uczestniczące powinny szczerze wyrazić swoje uczucia i obawy, ale bez osądzania czy atakowania osoby uzależnionej. Alkoholik może zareagować różnie - interwencja może być punktem zwrotnym, w którym zdecyduje się na pomoc, ale może także wywołać defensywne reakcje. Bądź gotów na każdą ewentualność! Wywołanie wstrętu do alkoholu nie jest prostym zadaniem u osoby uzależnionej.

Podsumowanie

Pamiętaj, że każda osoba uzależniona jest inna, a co za tym idzie - nie ma jednego uniwersalnego podejścia do pomagania. Wspieranie osoby uzależnionej od alkoholu może być ogromnym wyzwaniem, dlatego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, którą alkoholikowi i jego bliskim może zapewnić ośrodek terapii uzależnień. Nie wahaj się skorzystać ze specjalistycznego wsparcia interdyscyplinarnego zespołu!

 

 

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button