POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Jak zapobiec uzależnieniu?

W dzisiejszym zabieganym świecie, w którym stres towarzyszy nam na każdym kroku, bardzo łatwo wpaść w pułapkę nałogu. Różnego typu używki, które dostępne są praktycznie na wyciągnięcie ręki, pomagają w pozornej ucieczce od rzeczywistości. Ich długotrwałe i nadmierne stosowanie to niestety prosta droga do uzależnienia, które jest poważną i niebezpieczną chorobą.

Czy jednak zastanawiałeś się kiedyś, jak uniknąć uzależnienia? Co robić, a czego unikać, by nie wpaść w szpony nałogu? Pamiętaj, że można uzależnić się nie tylko od papierosów czy alkoholu, ale też od rzeczy, które na pierwszy rzut oka wydają się raczej nieszkodliwe – smartfona, gier karcianych, a nawet leków. Jak można uniknąć tych uzależnień? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz!

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Jak uniknąć uzależnienia?,
  • Jak zapobiegać uzależnieniom?,
  • Jak można uniknąć uzależnień?;

Jak unikać uzależnień – gdzie szukać ich źródła?

Liczba używek, które zmieniają stan świadomości i powodują szybkie uzależnienie, stale rośnie. To już nie tylko papierosy, alkohol czy "popularne" narkotyki, jak marihuana czy kokaina. Dopalacze i podobne środki chemiczne regularnie pojawiają się na rynku i nawet jeśli znikają, szybko zastępowane są nowymi. To błędne koło, które bardzo trudno jest przerwać.

A co z pozostałymi, równie zgubnymi nałogami, które często wymagają leczenia w specjalistycznym ośrodku terapii uzależnień, takim jak Klinika WANT? Uzależnienia behawioralne, m.in. nałogowe przeglądanie internetu, smartfona czy granie na automatach także odciskają swoje piętno na psychice i zdrowiu fizycznym poszczególnych osób. Skąd jednak biorą się te patologiczne popędy lub chęć przyjęcia kolejnej dawki tej czy innej substancji?

Powodów należy doszukiwać się w szarej codzienności. Praca, wychowanie dzieci, opłacenie rachunków, spłata kredytu – to wszystko sprawia, że czas niesamowicie się kurczy. Bardzo często brakuje go choćby na chwilę przyjemności czy relaksu. Do tego dochodzi stres, który karmiony jest życiem w nieustannym biegu. Przerwa na papierosa pomaga na chwilę zebrać myśli. Wieczorne piwo lub drink pozwala się odprężyć po kolejnym ciężkim dniu. Aktywność w sieci umożliwia ucieczkę od przytłaczającej rzeczywistości...

Według specjalistów od leczenia uzależnień tak właśnie wyglądają początki nałogu. Z czasem coraz trudniej się przed nim bronić, choć niewątpliwie jest to możliwe – trzeba w porę zauważyć problem i przede wszystkim chcieć się go pozbyć.

Jak uniknąć uzależnienia, gdy dominuje poczucie beznadziei

Jak zapobiegać uzależnieniom, gdy niemal każda codzienna czynność wydaje się atrakcyjniejsza i łatwiejsza do przełknięcia na "haju"? Gdy stan intoksykacji zaczyna wydawać się naturalny, a trzeźwość kojarzy się z ciągłą walką, niepokojem i chęcią ucieczki? Dokładnie tak działa nałóg – stopniowo przejmuje kontrolę nad zachowaniem, czyniąc je aspołecznym i niemoralnym. Wpływa na sposób myślenia, na postrzeganie świata i osób w najbliższym otoczeniu.

Niepokoi Cię rosnące poczucie beznadziei i braku sensu, a Twoje myśli coraz częściej krążą wokół chęci powrotu do stanu ulgi i przyjemności? To dobry znak. Oznacza to, że zaczynasz uświadamiać sobie istnienie problemu i możesz sobie pomóc. Na początek wykonaj test uzależnień, który powie Ci, czy nałóg zdążył już wkraść się do Twojego życia. To dobry punkt wyjściowy do podjęcia dalszych kroków i kontaktu ze specjalistami od uzależnień.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Jak uniknąć uzależnienia?

Chcesz dowiedzieć się, jak można uniknąć uzależnień? Poniżej znajdziesz skuteczne metody, które pozwolą Ci się przed nimi ochronić.

Jak unikać uzależnień – co możesz zrobić Ty?

  • Bądź stanowczy i odmawiaj – presja otoczenia potrafi być niezwykle silna, ale musisz się nauczyć sobie z nią radzić. Mów "nie", gdy ktoś częstuje Cię na kolejnym drinkiem albo dawką substancji psychoaktywnej. Bądź asertywny i odmawiaj, jeśli czujesz, że nie chcesz czegoś zrobić.
  • Postaraj się zmienić otoczenie – grupka najbliższych znajomych ma olbrzymi wpływ na Twoje zachowanie i decyzje. Pamiętaj jednak, że to Ty masz pełną kontrolę nad tym, kim się otaczasz. Jeśli czujesz, że relacja z kimkolwiek staje się toksyczna i zaczyna Ci szkodzić, odpuść. Znajdź prawdziwych przyjaciół, którym nie musisz nic udowadniać.
  • Jak zapobiegać uzależnieniom? Edukuj się – wiedza na temat tego, czym jest nałóg, jakie są rodzaje uzależnień i jak można się przed nimi ustrzec, pomaga w porę zorientować się, że coś jest nie tak.
  • Odkryj nowe metody radzenia sobie z ciągłym stresem – stres można zniwelować na wiele różnych sposobów. Postaw na aktywność fizyczną, medytację czy jogę. Skorzystaj z korzyści, jakie niesie ze sobą np. psychoterapia.
  • Jak uniknąć uzależnienia? Znajdź pasje, hobby – to świetny sposób na oderwanie się od rzeczywistości i problemów dnia codziennego.

Jak zapobiec uzależnieniu – co mogą zrobić inni?

  • Wsparcie najbliższych – pamiętaj, że najbliżsi przyjaciele i rodzina to Twoja opoka. Dbaj o jak najlepsze relacje z nimi i nie wahaj się poprosić o szczerą rozmowę i pomoc, jeśli tego potrzebujesz.
  • Pomoc specjalistów – udanie się po pomoc i wsparcie do specjalistów to nie przejaw słabości, lecz pokaz siły. Siły do tego, by zawalczyć o swoje zdrowie i życie i wyrwać się ze szponów nałogu. Skontaktuj się z Kliniką WANT, jeśli czujesz, że Ty lub osoba z Twojego otoczenia zmaga się z uzależnieniem. Pod linkiem prywatny ośrodek leczenia uzależnień cennik znajdziesz szczegółowe informacje o cenach leczenia, a także szereg innych szczegółów.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button