Jak zachowuje się alkoholik?

Czas przestać myśleć o alkoholikach w sposób stereotypowy! Osoba uzależniona od alkoholu nie musi być zaniedbanym bezdomnym żebrzącym o kilka złotych na tanie wino. Objawy nałogu zwykle są znacznie bardziej subtelne, a sama choroba może dotknąć każdego z nas, niezależnie od płci, wieku, zasobności portfela, wykształcenia oraz pozycji zawodowej. W związku z tym w jaki sposób możemy rozpoznać niepokojące symptomy? Jak zachowuje się alkoholik?

Typowe zachowania dla alkoholika

Niestety nie da się tak łatwo opisać zachowania każdego alkoholika, ponieważ na każdym etapie uzależnienia chorego, różnią się też jego zachowania.

Każdy alkoholik jest inny i jego zachowanie może się różnić, ale niektóre typowe objawy alkoholizmu obejmują:

  1. Alkoholik traci zdolność do decydowania o ilości wypijanego alkoholu i często pije więcej, niż zamierzał.
  2. Osoba chora obsesyjnie zainteresowany piciem i jego myśli krążą wokół alkoholu.
  3. Ukrywanie picia i częste picie w samotności.
  4. Agresywne lub nieodpowiednie zachowanie
  5. Zaniedbywanie obowiązków
  6. Problemy z pamięcią
  7. Gwałtowne zmiany nastroju

Poniżej jaśniej opisujemy konkretne zachowania, po których można rozpoznać problem z alkoholem.

Regularne picie - jak wpływa na zachowanie alkoholika

Wbrew powszechnemu przekonaniu alkoholik wcale nie musi być nieustannie pijany. Ciągłe pozostawanie pod wpływem substancji psychoaktywnej jest charakterystyczne dla zaawansowanych stadiów choroby. Na początku objawy mogą być znacznie bardziej subtelne. Osoba znajdująca się w początkowej fazie nałogu może na przykład codziennie relaksować się przy kieliszku wina lub poddawać się intoksykacji w każdą sobotę, zaś w pozostałe dni tygodnia powstrzymywać się od picia. W tym wypadku należy zwrócić uwagę na wewnętrzny przymus: problem pojawia się wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie wieczoru, weekendu lub spotkania z przyjaciółmi bez alkoholu.

Przeczytaj również: Alkoholizm - objawy i leczenie

JAK ZACHOWUJE SIĘ ALKOHOLIK?

Regulowanie nastroju za pomocą alkoholu

Powodem do niepokoju może być także sytuacja, w której alkohol zaczyna być traktowany niczym remedium na wszystkie problemy i zmartwienia oraz uniwersalny sposób na poprawę samopoczucia. Alkoholik pije, by zagłuszyć negatywne emocje: smutek, frustrację czy gniew.

Często zachowanie alkoholika - otaczanie się osobami pijącymi

Nałogowiec aktywnie poszukuje okazji do napicia się, zaś towarzystwo osób niepijących jest dla niego coraz mniej atrakcyjne. Jedynym celem spotkań towarzyskich staje się wspólne wprowadzanie się w stan upojenia. Można powiedzieć, że na pewnym etapie imprezy stanowią tylko pretekst mający usprawiedliwić sięganie po kieliszek. Może się również zdarzyć, że ów pretekst przestanie być potrzebny, a alkoholik zacznie pić w samotności (choć do tej pory tego nie robił).

Zachowanie alkoholika

Picie coraz większych ilości alkoholu

Charakterystycznym zachowaniem osób uzależnionych jest narzucanie coraz szybszego tempa picia i inicjowanie następujących po sobie „kolejek”. Zwiększenie ilości spożywanego alkoholu ma związek z rosnącą tolerancję. „Mocna głowa”, którą tak wiele osób lubi się chwalić, nie jest więc powodem do dumy, a jednym z objawów rozwijającej się choroby.

Przeczytaj również: Fizyczne objawy głodu alkoholowego u osób uzależnionych


 

Chcesz zapisać się na terapię alkoholową?
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Zaniedbywanie obowiązków i relacji z bliskimi

Na pewnym etapie uzależnienia alkohol staje się najważniejszą rzeczą w życiu, zaś reszta istotnych do tej pory kwestii traci na znaczeniu. Nałogowiec zaniedbuje obowiązki domowe, pracę zawodową, przyjaciół i rodzinę. Porzuca dotychczasowe zainteresowania i pasje, a jego ulubionym sposobem spędzania czasu staje się picie.

Brak świadomości problemu

Jednym z najbardziej uciążliwych zachowań alkoholików, na które skarżą się ich bliscy, jest skłonność do nieuczciwości i manipulacji. Co ciekawe, w rzeczywistości osoby uzależnione nie uciekają się do świadomych kłamstw. Można powiedzieć, że najbardziej oszukują same siebie, ponieważ nie dopuszczają do siebie świadomości na temat własnego nałogu. Nie łączą postępujących, negatywnych konsekwencji ze swoim piciem i wciąż utrzymują, że całkowicie kontrolują swoje zachowanie.

Przeczytaj również: Leczenie alkoholizmu

Autor: Alicja Skibińska

 

 

Call Now Button