Jak zachowuje się alkoholik?

Nadużywanie alkoholu w dłuższej perspektywie czasu prowadzi do istotnych zmian w układzie nerwowym. Przez to też zmienia się sposób myślenia i zachowanie alkoholika wobec rodziny. Jednak ta zmiana następuje w dłuższej perspektywie czasowej – w zależności od tego, w jakiej fazie alkoholizmu aktualnie znajduje się uzależniony. Przekonaj się, jak się zachowuje alkoholik. Nie ignoruj symptomów, aby nie dopuścić, by skutki uzależnienia od alkoholu negatywnie wpłynęły na Twoją rodzinę oraz wspólną przyszłość.

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Jak zachowuje się alkoholik?,
 • Jak wygląda zachowanie alkoholika wobec żony i rodziny?,
 • Jakie są typowe zachowanie alkoholika?,
 • Jak wygląda zachowanie alkoholika po odstawieniu alkoholu?,
 • Czym jest mechanizm iluzji i zaprzeczania?;

Zachowanie alkoholika wobec żony i rodziny

Alkoholicy często bardzo źle traktują akurat te osoby, którym najbardziej na nich zależy, czyli ich rodzinę, a w tym żonę. Jednak sposób ten różni się w zależności od stopnia uzależnienia oraz reakcji najbliższych na tę trudną sytuację. Wówczas, gdy bliscy próbują rozmawiać z osobą uzależnioną o nałogu, z którym ma problem, alkoholik odpowiada zazwyczaj nerwową i agresywną reakcją. Oprócz tego automatyczną strategią przyjmowaną przez osoby uzależnione są kłamstwa i manipulacje.

Musisz wiedzieć, że alkoholik nie myśli racjonalnie. Ich obraz postrzegania świata jest zupełnie inny, niż osoby, która nie jest uzależniona. Dlatego mogą nawet głęboko wierzyć w to, że jego nałóg jest winą partnera lub partnerki. Oprócz tego często zachowanie alkoholiczki i alkoholika jest związane z bagatelizowaniem uzależnienia, minimalizowaniem objawów oraz uznawaniem, że ich postępowanie jest całkowicie normalne w danej sytuacji.

Trzeźwy alkoholik – zachowanie w stosunku do żony

Alkoholik, który w danym momencie pozostaje w stanie trzeźwości, nadal nie jest osobą godną zaufania. Nawet gdy mówimy o relacji mąż-żona, często dochodzi do manipulacji i kłamstw ze strony trzeźwego alkoholika. Dlaczego? Trzeba raz na zawsze zwrócić uwagę na to, że wszelkie wyższe uczucia alkoholika zostają zaburzone – w tym właśnie miłość. Niestety u alkoholika zazwyczaj zapewnienia miłości, mają drugie dno, które zapewne jest ściśle związane z uniknięciem konsekwencji związanych z piciem alkoholu. Jeśli nie wiesz, jak zachowywać się wobec męża alkoholika, przeczytaj także nasz artykuł na temat tego, jak powinna postępować żona alkoholika.

JAK ZACHOWUJE SIĘ ALKOHOLIK?

Typowe zachowanie alkoholika

Zachowanie alkoholika

Inaczej wygląda zachowanie alkoholika po odstawieniu alkoholu, a inaczej w ciągu alkoholowym. Jednak i tak możemy wyróżnić kilka typowych zachowań, które najczęściej uznawane są za charakterystyczne dla osób z problemem z alkoholizmem, oto one:

 • Brak umiaru – warto podkreślić, że alkoholicy często nie potrafią zatrzymać się po jednym czy dwóch napojach alkoholowych.
 • Negatywne zmiany w zachowaniu – jeśli zastanawiasz się, jak zachowuje się alkoholik, to na pewno trzeba zwrócić uwagę na negatywne zmiany w jego zachowaniu, takie jak agresja, kłótliwość, drażliwość, impulsywność i problemy z koncentracją.
 • Izolacja społeczna – często unikają towarzystwa i wycofują się z życia rodzinnego i społecznego. Niejednokrotnie całkowicie zmieniają towarzystwo.
 • Kłamstwa i manipulacje – trzeba też dodać, jak zachowuje się alkoholik na głodzie, gdyż wtedy szczególnie często stosuje kłamstwa i manipulacje wobec swoich bliskich.
 • Zaniedbywanie obowiązków – alkoholicy często zaniedbują swoje obowiązki zawodowe, rodzinne i osobiste.

Jak zachowuje się alkoholik przed śmiercią? Ostateczne objawy

Ostatni etap choroby alkoholowej oznacza, że dana osoba pije już niemal bez przerwy, a alkohol jest już dla niego najważniejszy. Takie zachowanie alkoholika niszczy jego zdrowie i organizm, co skutkuje śmiercią uzależnionego. Chory boryka się z takimi objawami jak halucynacje, zaburzenia pamięci, psychozy, marskość wątroby, nadciśnienia, uszkodzenie nerwów, asymetryczny przerost lewej komory serca, ataksja oraz zaburzenia chodu. Do tego dochodzi także depresja alkoholowa, wymioty, kołatanie serca, zaburzenia snu itd. Przeważnie śmierć jest wynikiem zatrzymania pracy serca, nerek czy wątroby.

Skoro już wiesz, jak zachowuje się alkoholik, uzupełnij swoją wiedzę poprzez przeczytanie naszego artykułu na temat tego, jak leczyć alkoholizm.

Chcesz zapisać się na terapię alkoholową?
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Jak postępować z alkoholikiem? Leczenie w ośrodku

Jak leczyć alkoholizm? Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu to popularny wybór. Dlaczego? Umożliwia szybkie rozpoczęcie leczenia, większą prywatność, wyższy standard i innowacyjne metody leczenia. Najważniejsze jest jednak to, że w ośrodku leczenia uzależnień alkoholik może oderwać się od problemów i skupić się jedynie na procesie wychodzenia z nałogu.

Jak namówić alkoholika do rozpoczęcia leczenia? Najlepiej stosuj 4 najważniejsze zasady:

 • Rozmawiaj, gdy uzależniony nie jest pod wpływem alkoholu – wyraź swoje obawy, spostrzeżenia i opisz swoje uczucia, ale jednocześnie postaraj się unikać oskarżeń i ataku słownego.
 • Oferuj wsparcie – pamiętaj, aby dać do zrozumienia, że jesteś gotów/a pomóc w znalezieniu odpowiedniej terapii i leczeniu.
 • Nie umniejszaj problemu – nie minimalizuj problemu alkoholizmu, bo to poważna choroba, która wymaga profesjonalnej pomocy.
 • Bądź cierpliwy/a – proces leczenia uzależnienia od alkoholu może być długi i trudny. Trzeba być cierpliwym i gotowym wspierać osobę uzależnioną na każdym etapie jej drogi do zdrowia.

Ty lub bliska osoba z Twojego otoczenia zamierza zawalczyć o swoją przyszłość i uwolnić się z sideł nałogu? Sprawdź nasz cennik leczenia w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień i przekonaj się, że życie bez alkoholu kryje jeszcze wiele pięknych chwil.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button