Jak wyjść z uzależnienia od narkotyków – jak rzucić i wyjść z narkomanii?
Zazwyczaj zaczyna się niewinnie. Ciekawość prowadzi do pierwszych eksperymentów z substancjami psychoaktywnymi. Wraz z upływem czasu pojedyncze próby zamieniają się w nawyk. Wtedy też zaczynają się pierwsze pytania: jak wyjść z narkotyków lub jak pomóc wyjść z narkotyków. Jednak na tym etapie narkotyk staje się nieodłącznym elementem codzienności. Jego brak wywołuje dyskomfort zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i psychicznej.
Uzależnienie pociąga za sobą niepowodzenia w różnych sferach życia. Relacje z rodziną i znajomymi stopniowo się psują, a ostatecznie bywają całkowicie zerwane. Jednocześnie pojawiają się komplikacje w życiu zawodowym. Narkotyki uniemożliwiają efektywną pracę. W wielu przypadkach konsekwencją bywa zwolnienie. Utrata źródła dochodu pogłębia problemy w wymiarze finansowym. Utrzymanie dostępu do narkotyków wymaga zaciągania długów, które rosną w zastraszającym tempie.
Znalezienie szczęśliwego finału w tej spirali nieszczęść wymaga wciśnięcia hamulca. Przekonaj się jak uwolnić się od narkotyków i odzyskać kontrolę nad swoim życiem.
Czego dowiesz się z artykułu:
- Jak wyjść z narkotyków?,
- Jak samemu rzucić narkotyki?,
- Jak pomóc wyjść z narkotyków?,
- Jak skutecznie rzucić narkotyki i wyjść z narkomanii?;
Zacznij od uczciwości wobec samego siebie
Osoby uzależnione są mistrzami kłamstwa i manipulacji. Zwodzenie innych ludzi staje się sposobem na życie. Dzięki stwarzaniu pozorów i składaniu deklaracji bez pokrycia można dłużej utrzymywać się na powierzchni i nie utonąć w morzu problemów. Taka postawa z pewnością nosi znamiona wyrachowania i oportunizmu. Nie można jednak stwierdzić, że jedynie inni ludzie są karmieni kłamstwami osoby uzależnionej od substancji psychoaktywnych.
Nałogowy narkoman konsekwentnie oszukuje również samego siebie. Jeśli inne osoby zwracają uwagę na alarmujące sygnały, odbiór często bywa naznaczony negatywnymi emocjami. Uzależniony nawiguje w iluzorycznym świecie, gdzie nie ma powodów do niepokoju. Problem bardzo często bywa wypierany. Niezwykle istotne jest przyznanie przed samym sobą, że zażywanie narkotyków znalazło się na szczycie hierarchii potrzeb, a inne kwestie zeszły na drugi plan. W tym celu warto spojrzeć na swoje postępowanie z perspektywy osób trzecich i zwrócić uwagę na popełnione błędy oraz występujące objawy uzależnienia. Na tej podstawie należy podjąć decyzję o rozpoczęciu leczenia. Podczas terapii dowiesz się jak wyjść z narkomanii. Wkroczenie na tę ścieżkę z własnej inicjatywy znacząco zwiększa szanse powodzenia.

Jak samemu rzucić narkotyki - czy jest możliwe wyjście z narkomani samodzielnie?
Leczenia uzależnienia od narkotyków, nie należy do prostych zadań. Im dłużej osoba uzależniona boryka się z problemem, tym ciężej jest potem zerwać z nałogiem. Organizm w trakcie próby zerwania z nałogiem i oczyszczenia organizmu z substancji chemicznych, będzie się domagać kolejnych dawek. Na pytanie jak samemu rzucić narkotyki nie ma prostej odpowiedzi. Porzucenie nałogu samemu bez pomocy ośrodka terapii uzależnień, który zadba o detoksykację i przez okres trwania głodu narkotykowego będzie zmniejszać odczuwalne skutki - jest bardzo trudne, często wręcz niemożliwe.
Jak wyjść z narkotyków? Największe szanse powodzenia terapii uzależnień ma zaplanowana terapia przez specjalistów uzależnień od narkotyków. Jeśli zadajesz sobie pytanie jak samodzielnie rzucić narkotyki, to znaczy, że jesteś na dobrej drodze do porzucenia nałogu. Warto jednak skorzystać z pomocy osób bliskich i specjalistów.
Jak wyjść z narkotyków - Poszukaj wsparcia innych ludzi
Jedną z konsekwencji uzależnienia często bywa ochłodzenie bądź utracenie relacji z bliskimi osobami. Jeżeli chcesz zmierzać w kierunku trzeźwości, będziesz potrzebować emocjonalnego wsparcia. To odpowiedni moment, by zawalczyć o odbudowanie zerwanych więzi. Na przeszkodzie często staje jednak poczucie winy. W końcu bliskie osoby mogły zaznać wielu krzywd i rozczarowań ze strony uzależnionego. Nawet jeśli uleczenie tych ran będzie wymagało czasu, z całą pewnością warto wykonać pierwszy krok. Już sama próba zmierzenia się z własnym wstydem będzie formą oczyszczenia.
Na początkowym etapie trzeźwienia (detoksu narkotykowego) bardzo pomocni bywają również specjaliści obsługujący telefony zaufania. Po drugiej strony znajduje się obcy człowiek, więc łatwiej będzie się otworzyć i nabrać dystansu do swojej sytuacji. Poza tym możesz liczyć na emocjonalne wsparcie oraz garść niezbędnych informacji. Jak wyjść z narkotyków? Doradca opowie Ci jak wyjść z uzależnienia narkotykowego krok po kroku. Dzięki temu będziesz w stanie zaplanować kolejne działania.

Jak pomóc wyjść z narkotyków?
Podstawą powodzenia terapii leczenia uzależnień od narkotyków jest fakt, że osoba uzależniona musi sama chcieć zerwać ze szkodliwym nałogiem. Leczenie pod przymusem ma bardzo małe szanse powodzenia, dopóki sam narkoman nie uzna, że chce się uwolnić od tego zgubnego nałogu. W trakcie zajęć w poradni leczenia uzależnień chory zostanie wysłuchany, spotka ludzi o podobnym problemie, zostanie po prostu zrozumiany. Wsparcie i motywacja w walce z nałogiem są istotne, to one pozwalają przetrwać momenty kryzysu.
Jeśli chcesz pomóc wyjść z narkotyków osobie bliskiej, to musisz pamiętać, że naszą Twoją rolą jest przede wszystkim wsparcie w procesie leczenia. Co jeśli osoba uzależniona nie chce podjąć leczenia? Jak pomóc narkomanowi wyjść z nałogu? Przede wszystkim, nie możemy udawać, że wszystko jest w porządku, ukrywać problemu. Często bliscy osoby z problemem uzależnienia od narkotyków starają się ukryć fakt uzależnienia, pomagając w sprawach, które przez uzależnienie nie są realizowane i dotrzymywane przez chorego. Jest to jednak błąd. Osoba uzależniona uznaje, że radzi sobie ze wszystkim i panuje nad nałogiem. Celem jednak jest, aby taka osoba jednak uderzyła o dno, zrozumiała, że nie radzi sobie z problemem. Na wcześniejszych etapach uzależnienia takie wiadro zimnej wody może w porę obudzić chorego, i uratować od tego zgubnego nałogu.
Podejmij terapię - uwolnij się od narkotyków
Jeśli jesteś osobą uzależnioną, pamiętaj, że długotrwałe zażywanie narkotyków zaburza percepcję. W związku z tym mogą występować trudności w trzeźwym spojrzeniu nawet na bardzo prozaiczne czynności. Leczenie stanowi znacznie bardziej skomplikowany proces, a trudność porzucenia nałogu zależy w dużej mierze od fazy uzależnienia od narkotyku. Stawką jest zdrowie i życie pacjenta, dlatego poszukiwanie rozwiązania na własną rękę jest wykluczone. W profesjonalnym ośrodku przekonasz się jak walczyć z uzależnieniem od narkotyków. Personel posiada niezbędne kwalifikacje i narzędzia, do walki z nałogiem oraz z objawami po odstawieniu narkotyków, a ponadto pomógł już wielu innym osobom.
Badania
Jednym z pierwszych kroków jest sprawdzenie stanu zdrowia pacjenta. Na podstawie otrzymanych wyników, ośrodek terapii uzależnień będzie mógł precyzyjnie dobrać metody terapii.
Detoks drogą do porzucenia narkotyków
Odstawienie substancji psychoaktywnych wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami. Możesz spodziewać się wystąpienia zespołu abstynencyjnego (dolegliwości będą zależeć w głównej mierze od rodzaju przyjmowanych narkotyków). Będziesz czuć palącą potrzebę zażycia narkotyków, której może towarzyszyć szereg zaburzeń somatycznych. Twój umysł i ciało będą przeciwko Tobie. W tej sytuacji lepiej nie pozostawać samemu. Specjaliści otoczą Cię opieką i będą w stanie pomóc w najtrudniejszych chwilach.
Nowe życie po wyjściu z narkotyków
Przezwyciężenie pokusy zażycia narkotyków to dopiero początek. Udało się przetrwać chwilę próby, ale musisz jeszcze przystosować się do życia bez używek. Nagle okazuje się, że wiele dotychczasowych nawyków zostało wykształconych pod wpływem narkotyków albo myśląc o przyjęciu kolejnej dawki. W związku z tym występuje szereg zaburzeń o podłożu behawioralnym. Kadra specjalistów pracujących w ośrodku terapii uzależnień pomaga w przebudowaniu świadomości. Pacjenci przyswajają mechanizmy, które mogą być odtworzone podczas wykonywania codziennych czynności. Dzięki temu podopieczni są lepiej przygotowani na konfrontację z rzeczywistością. To z kolei wyraźnie zmniejsza prawdopodobieństwo ewentualnego powrotu do nałogu.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski
psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień
Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.