Jak wyjść z uzależnienia od narkotyków?

Zazwyczaj zaczyna się niewinnie. Ciekawość prowadzi do pierwszych eksperymentów z substancjami psychoaktywnymi. Wraz z upływem czasu pojedyncze próby zamieniają się w nawyk. Narkotyk staje się nieodłącznym elementem codzienności. Jego brak wywołuje dyskomfort zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i psychicznej.

Uzależnienie pociąga za sobą niepowodzenia w różnych sferach życia. Relacje z rodziną i znajomymi stopniowo się psują, a ostatecznie bywają całkowicie zerwane. Jednocześnie pojawiają się komplikacje w życiu zawodowym. Narkotyki uniemożliwiają efektywną pracę. W wielu przypadkach konsekwencją bywa zwolnienie. Utrata źródła dochodu pogłębia problemy w wymiarze finansowym. Utrzymanie dostępu do narkotyków wymaga zaciągania długów, które rosną w zastraszającym tempie.

Znalezienie szczęśliwego finału w tej spirali nieszczęść wymaga wciśnięcia hamulca. Przekonaj się jak uwolnić się od narkotyków i odzyskać kontrolę nad swoim życiem.

Zacznij od uczciwości wobec samego siebie

Osoby uzależnione są mistrzami kłamstwa i manipulacji. Zwodzenie innych ludzi staje się sposobem na życie. Dzięki stwarzaniu pozorów i składaniu deklaracji bez pokrycia można dłużej utrzymywać się na powierzchni i nie utonąć w morzu problemów. Taka postawa z pewnością nosi znamiona wyrachowania i oportunizmu. Nie można jednak stwierdzić, że jedynie inni ludzie są karmieni kłamstwami osoby uzależnionej od substancji psychoaktywnych.

Nałogowy narkoman konsekwentnie oszukuje również samego siebie. Jeśli inne osoby zwracają uwagę na alarmujące sygnały, odbiór często bywa naznaczony negatywnymi emocjami. Uzależniony nawiguje w iluzorycznym świecie, gdzie nie ma powodów do niepokoju. Problem bardzo często bywa wypierany. Niezwykle istotne jest przyznanie przed samym sobą, że zażywanie narkotyków znalazło się na szczycie hierarchii potrzeb, a inne kwestie zeszły na drugi plan. W tym celu warto spojrzeć na swoje postępowanie z perspektywy osób trzecich i zwrócić uwagę na popełnione błędy oraz występujące objawy uzależnienia. Na tej podstawie należy podjąć decyzję o rozpoczęciu leczenia. Podczas terapii dowiesz się jak wyjść z narkomanii. Wkroczenie na tę ścieżkę z własnej inicjatywy znacząco zwiększa szanse powodzenia.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Poszukaj wsparcia innych ludzi

Jedną z konsekwencji uzależnienia często bywa ochłodzenie bądź utracenie relacji z bliskimi osobami. Jeżeli chcesz zmierzać w kierunku trzeźwości, będziesz potrzebować emocjonalnego wsparcia. To odpowiedni moment, by zawalczyć o odbudowanie zerwanych więzi. Na przeszkodzie często staje jednak poczucie winy. W końcu bliskie osoby mogły zaznać wielu krzywd i rozczarowań ze strony uzależnionego. Nawet jeśli uleczenie tych ran będzie wymagało czasu, z całą pewnością warto wykonać pierwszy krok. Już sama próba zmierzenia się z własnym wstydem będzie formą oczyszczenia.

Na początkowym etapie trzeźwienia (detoksu narkotykowego) bardzo pomocni bywają również specjaliści obsługujący telefony zaufania. Po drugiej strony znajduje się obcy człowiek, więc łatwiej będzie się otworzyć i nabrać dystansu do swojej sytuacji. Poza tym możesz liczyć na emocjonalne wsparcie oraz garść niezbędnych informacji. Doradca opowie Ci jak wyjść z uzależnienia narkotykowego krok po kroku. Dzięki temu będziesz w stanie zaplanować kolejne działania.

Podejmij terapię

Długotrwałe zażywanie narkotyków zaburza percepcję. W związku z tym mogą występować trudności w trzeźwym spojrzeniu nawet na bardzo prozaiczne czynności. Leczenie stanowi znacznie bardziej skomplikowany proces. Stawką jest zdrowie i życie pacjenta, dlatego poszukiwanie rozwiązania na własną rękę jest wykluczone. W profesjonalnym ośrodku przekonasz się jak walczyć z uzależnieniem od narkotyków. Personel posiada niezbędne kwalifikacje i narzędzia, do walki z nałogiem oraz z objawami po odstawieniu narkotyków, a ponadto pomógł już wielu innym osobom.

Badania

Jednym z pierwszych kroków jest sprawdzenie stanu zdrowia pacjenta. Na podstawie otrzymanych wyników będzie można precyzyjnie dobrać metody terapii.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Detoks

Odstawienie substancji psychoaktywnych wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami. Możesz spodziewać się wystąpienia zespołu abstynencyjnego. Będziesz czuć palącą potrzebę zażycia narkotyków, której może towarzyszyć szereg zaburzeń somatycznych. Twój umysł i ciało będą przeciwko Tobie. W tej sytuacji lepiej nie pozostawać samemu. Specjaliści otoczą Cię opieką i będą w stanie pomóc w najtrudniejszych chwilach.

Nowe życie

Przezwyciężenie pokusy zażycia narkotyków to dopiero początek. Udało się przetrwać chwilę próby, ale musisz jeszcze przystosować się do życia bez używek. Nagle okazuje się, że wiele dotychczasowych nawyków zostało wykształconych pod wpływem narkotyków albo myśląc o przyjęciu kolejnej dawki. W związku z tym występuje szereg zaburzeń o podłożu behawioralnym. Kadra specjalistów pracujących w ośrodku terapii uzależnień pomaga w przebudowaniu świadomości. Pacjenci przyswajają mechanizmy, które mogą być odtworzone podczas wykonywania codziennych czynności. Dzięki temu podopieczni są lepiej przygotowani na konfrontację z rzeczywistością. To z kolei wyraźnie zmniejsza prawdopodobieństwo ewentualnego powrotu do nałogu.

Call Now Button