Jak wyjść z uzależnienia marihuany?
Marihuana, zwana potocznie trawką, uznawana jest niegroźną używkę, który nie wywołuje silnego uzależnienia ani groźnych skutków ubocznych. Ten "miękki" narkotyk i jego pochodne stosowane są nawet w medycynie leczniczej. Warto jednak mieć na uwadze, że regularne przyjmowanie marihuany może powodować problemy z logicznym myśleniem i pamięcią, a także apatię. Jak najbardziej można się od niej uzależnić, co potwierdzają zapisy w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10.
Czego dowiesz się z artykułu:
- Jak wyjść z uzależnienia od marihuany, gdy pojawią się pierwsze objawy?
- Jakie są skutecznie metody leczenia nałogu?
- Do kogo warto zwrócić się o pomoc?
Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz.
Spis treści
Czym jest marihuana?
Marihuana występuje w 2 odmianach – męskiej i żeńskiej, przy czym ta druga zaliczana jest do kategorii substancji odurzających, wywołujących określone, krótkotrwałe zmiany w zachowaniu i psychice. To w zasadzie wysuszone kwiatostany żeńskich roślin konopi indyjskich lub konopi siewnych o dużym stężeniu THC, czyli tetrahydrocannabinolu.
THC jest substancją psychoaktywną – to właśnie ona odpowiedzialna jest uczucie "haju", relaksu i odprężenia. Reakcje organizmu mogą być jednak różne, o czym powiemy bardziej szczegółowo za chwilę. Ze względu na działanie marihuany z THC, jej posiadanie czy uprawa są w Polsce nielegalne. W celach leczniczych można używać tzw. marihuanę medyczną, jednak jest ona niemal zupełnie pozbawiona THC.
Jak działa popularne THC?
Marihuana w odmianie żeńskiej przyjmowana jest najczęściej w formie zwijane papierosa (skręta) lub dodawana jest do różnych produktów spożywczych. W zależności od stężenia THC, a także indywidualnych predyspozycji organizmu reakcje po przyjęciu marihuany mogą być różne. Zwykle jest to stan głębokiego odprężenia, wyciszenia i "oderwania" od rzeczywistości połączony z niekontrolowanymi napadami śmiechu i ogólnym rozbawieniem. Efekty mogą być jednak odwrotne – u niektórych osób występuje wzmożona euforia i nadpobudliwość.
Czy faktycznie można uzależnić się od marihuany?
Tak – jak najbardziej można. Prywatny ośrodek terapii uzależnień WANT przyjmuje i leczy pacjentów zmagających się z tego rodzaju nałogiem. W przypadku marihuany mówimy o uzależnieniu psychicznym, a nie fizycznym, jak w przypadku cięższych narkotyków. Nie znaczy to jednak, że jest to bezpieczna sytuacja. Uzależnienie psychiczne ma swoje przykre konsekwencje, a chory z czasem wykształca u siebie coraz większą tolerancję na używkę. Pojawiają się obsesyjne myśli o marihuanie i dążenie za wszelką cenę do wprowadzenia się w stan haju.
Objawy palenia trawki – jednorazowe zażycie vs. długotrwałe przyjmowanie
Porównanie efektów pojawiających się po epizodycznym zażyciu marihuany z tymi, które występują po jej długotrwałym stosowaniu pozwala spojrzeć na zagadnienie uzależnienia z lepszej perspektywy. Nałóg rozwija się stopniowo, w zupełnie niekontrolowany sposób – chory w pewnym momencie orientuje się, że marihuana jest mu potrzebna do normalnego funkcjonowania. Warto wówczas podjąć odpowiednie leczenie i wyrwać się ze szponów uzależnienia.
Negatywne skutki jednorazowego zażycia marihuany:
- bóle głowy,
- przekrwione oczy,
- pogorszony refleks i koordynacja ruchowa,
- nerwowość, drażliwość,
- wrażliwość na bodźce świetlne,
- wyraźnie osłabiona koncentracja i pamięć.
Zastanawiasz się, jakie są objawy uzależnienia od marihuany? Najczęściej wymienia się:
- kompulsywne myślenie o marihuanie,
- problemy z pozbieraniem myśli,
- lęk, apatia,
- chwiejność emocjonalna,
- zobojętnienie na otaczające bodźce,
- brak motywacji, chęci do życia.
Konsekwencje uzależnienia od marihuany mogą być naprawdę poważne. Apatia, ciągłe huśtawki nastrojów czy niepokój znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie w domu czy w pracy. Chory może mieć problemy z utrzymaniem relacji towarzyskich z racji na niechęć do wychodzenia z domu oraz utrzymywania kontaktu z innymi ludźmi. To jednak nie wszystko, bo liczne badania prowadzone w zakresie oddziaływania używek na organizm ludzki wykazały negatywny wpływ marihuany na płodność – w tym na pogorszenie jakości i efektywności plemników w nasieniu.
Jak wyjść z nałogu marihuany – kluczowe jest profesjonalne wsparcie
Jak wyjść z palenia marihuany i skutecznie pozbyć się problemu uzależnienia? Warto zacząć od rozmowy z chorym – uświadomienia mu powagi sytuacji i zagrożeń związanych z długotrwałym przyjmowaniem używki. Wysłuchaj drugą osobę, nie atakuj jej, bądź empatyczny/a. Zasugeruj wspólne spędzanie wolnego czasu z ukierunkowaniem na rozwój pasji czy hobby, które pomogłyby choremu skupić myśli na czymś innym, niż używka.
Jak wyjść z uzależnienia od marihuany w przypadkach mocno rozwiniętego nałogu? Wówczas wskazana jest terapia w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień. Dostępni tam specjaliści otoczą chorego niezbędną opieką i wsparciem, które pomogą mu pokonać nałóg o podłożu psychicznym. Odwyk od marihuany pozwala odzyskać radość z życia i wewnętrzny spokój oraz odbudować relacje z najbliższymi. Sprawdź cennik prywatnego ośrodka leczenia uzależnień i zgłoś się do kliniki WANT, jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy.
O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski
psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień
Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.