Jak wyjść z uzależnienia marihuany?

Marihuana, zwana potocznie trawką, uznawana jest niegroźną używkę, który nie wywołuje silnego uzależnienia ani groźnych skutków ubocznych. Ten "miękki" narkotyk i jego pochodne stosowane są nawet w medycynie leczniczej. Warto jednak mieć na uwadze, że regularne przyjmowanie marihuany może powodować problemy z logicznym myśleniem i pamięcią, a także apatię. Jak najbardziej można się od niej uzależnić, co potwierdzają zapisy w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10.

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Jak wyjść z uzależnienia od marihuany, gdy pojawią się pierwsze objawy?
 • Jakie są skutecznie metody leczenia nałogu?
 • Do kogo warto zwrócić się o pomoc?

Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz.

Czym jest marihuana?

Marihuana występuje w 2 odmianach – męskiej i żeńskiej, przy czym ta druga zaliczana jest do kategorii substancji odurzających, wywołujących określone, krótkotrwałe zmiany w zachowaniu i psychice. To w zasadzie wysuszone kwiatostany żeńskich roślin konopi indyjskich lub konopi siewnych o dużym stężeniu THC, czyli tetrahydrocannabinolu.

THC jest substancją psychoaktywną – to właśnie ona odpowiedzialna jest uczucie "haju", relaksu i odprężenia. Reakcje organizmu mogą być jednak różne, o czym powiemy bardziej szczegółowo za chwilę. Ze względu na działanie marihuany z THC, jej posiadanie czy uprawa są w Polsce nielegalne. W celach leczniczych można używać tzw. marihuanę medyczną, jednak jest ona niemal zupełnie pozbawiona THC.

Jak działa popularne THC?

Marihuana w odmianie żeńskiej przyjmowana jest najczęściej w formie zwijane papierosa (skręta) lub dodawana jest do różnych produktów spożywczych. W zależności od stężenia THC, a także indywidualnych predyspozycji organizmu reakcje po przyjęciu marihuany mogą być różne. Zwykle jest to stan głębokiego odprężenia, wyciszenia i "oderwania" od rzeczywistości połączony z niekontrolowanymi napadami śmiechu i ogólnym rozbawieniem. Efekty mogą być jednak odwrotne – u niektórych osób występuje wzmożona euforia i nadpobudliwość.

Czy faktycznie można uzależnić się od marihuany?

Tak – jak najbardziej można. Prywatny ośrodek terapii uzależnień WANT przyjmuje i leczy pacjentów zmagających się z tego rodzaju nałogiem. W przypadku marihuany mówimy o uzależnieniu psychicznym, a nie fizycznym, jak w przypadku cięższych narkotyków. Nie znaczy to jednak, że jest to bezpieczna sytuacja. Uzależnienie psychiczne ma swoje przykre konsekwencje, a chory z czasem wykształca u siebie coraz większą tolerancję na używkę. Pojawiają się obsesyjne myśli o marihuanie i dążenie za wszelką cenę do wprowadzenia się w stan haju.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Objawy palenia trawki – jednorazowe zażycie vs. długotrwałe przyjmowanie

Porównanie efektów pojawiających się po epizodycznym zażyciu marihuany z tymi, które występują po jej długotrwałym stosowaniu pozwala spojrzeć na zagadnienie uzależnienia z lepszej perspektywy. Nałóg rozwija się stopniowo, w zupełnie niekontrolowany sposób – chory w pewnym momencie orientuje się, że marihuana jest mu potrzebna do normalnego funkcjonowania. Warto wówczas podjąć odpowiednie leczenie i wyrwać się ze szponów uzależnienia.

Negatywne skutki jednorazowego zażycia marihuany:

 • bóle głowy,
 • przekrwione oczy,
 • pogorszony refleks i koordynacja ruchowa,
 • nerwowość, drażliwość,
 • wrażliwość na bodźce świetlne,
 • wyraźnie osłabiona koncentracja i pamięć.

Zastanawiasz się, jakie są objawy uzależnienia od marihuany? Najczęściej wymienia się:

 • kompulsywne myślenie o marihuanie,
 • problemy z pozbieraniem myśli,
 • lęk, apatia,
 • chwiejność emocjonalna,
 • zobojętnienie na otaczające bodźce,
 • brak motywacji, chęci do życia.

Konsekwencje uzależnienia od marihuany mogą być naprawdę poważne. Apatia, ciągłe huśtawki nastrojów czy niepokój znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie w domu czy w pracy. Chory może mieć problemy z utrzymaniem relacji towarzyskich z racji na niechęć do wychodzenia z domu oraz utrzymywania kontaktu z innymi ludźmi. To jednak nie wszystko, bo liczne badania prowadzone w zakresie oddziaływania używek na organizm ludzki wykazały negatywny wpływ marihuany na płodność – w tym na pogorszenie jakości i efektywności plemników w nasieniu.

Jak wyjść z nałogu marihuany – kluczowe jest profesjonalne wsparcie

Jak wyjść z palenia marihuany i skutecznie pozbyć się problemu uzależnienia? Warto zacząć od rozmowy z chorym – uświadomienia mu powagi sytuacji i zagrożeń związanych z długotrwałym przyjmowaniem używki. Wysłuchaj drugą osobę, nie atakuj jej, bądź empatyczny/a. Zasugeruj wspólne spędzanie wolnego czasu z ukierunkowaniem na rozwój pasji czy hobby, które pomogłyby choremu skupić myśli na czymś innym, niż używka.

Jak wyjść z uzależnienia od marihuany w przypadkach mocno rozwiniętego nałogu? Wówczas wskazana jest terapia w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień. Dostępni tam specjaliści otoczą chorego niezbędną opieką i wsparciem, które pomogą mu pokonać nałóg o podłożu psychicznym. Odwyk od marihuany pozwala odzyskać radość z życia i wewnętrzny spokój oraz odbudować relacje z najbliższymi. Sprawdź cennik prywatnego ośrodka leczenia uzależnień i zgłoś się do kliniki WANT, jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button