POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Jak wyjść z nałogu amfetaminowego?

Amfetamina to narkotyk, który niestety jest dość popularny w Polsce. Działa silnie stymulująco na człowieka – osoby pod jego wpływem są pobudzone, a często nawet agresywne. Od amfetaminy bardzo łatwo się uzależnić, ponieważ działa też euforyzująco, co bardzo wzmaga chęć sięgnięcia po następną dawkę. Występuje też uzależnienie fizyczne – u narkomana w ciągu amfetaminowym występują dolegliwości somatyczne, jeśli nie przyjmie kolejnej dawki narkotyku. Droga wyjścia z nałogu narkotykowego może być więc bardzo trudna, co nie znaczy oczywiście, że niemożliwa do przebycia.

Świat osoby uzależnionej od amfetaminy wydaję się szary i smutny, jeśli nie jest pod wpływem narkotyku. Mimo świadomości konsekwencji, uzależnionemu bardzo trudno opanować chęć zdobycia kolejnej dawki. Zdarza się, że z tego powodu wpada od w problemy finansowe, ponieważ na czarnym rynku narkotyk jest dość drogi. Bardzo trudno wyjść z tego nałogu bez pomocy specjalistów. Leczenie uzależnienia od amfetaminy wiąże się z detoksykacją, a następnie terapią. Może być konieczne również wsparcie farmakologiczne.

Jak rozpoznać uzależnienie od amfetaminy?

Uzależnienie od amfetaminy rozwija się stopniowo. Zaczyna się od chęci sprawdzenia działania narkotyku. Przyszły uzależniony sięga po pierwszą dawkę. Jest usatysfakcjonowany działaniem amfetaminy i postanawia spróbować jeszcze raz. Stopniowo sięga po narkotyk coraz częściej. Uzależnienie często zaczyna się więc od zwykłej próby z ciekawości, ale rozwija się bardzo szybko. Zaawansowane uzależnienie sprawia, że narkoman zrobi wszystko by przyjąć kolejną dawkę. Może zacząć sprzedawać wyposażenie domu lub nawet kraść.

Aby nie dopuścić do rozwoju uzależnienia, warto zwracać uwagę na zachowanie bliskich. Czy nie wyglądają, jakby coś ukrywali?  Czy nie byli ostatnio bardziej pobudzeni niż zazwyczaj albo przeciwnie – przygnębieni? Na tzw. zejściu, czyli w momencie, kiedy działanie amfetaminy się kończy, osoba uzależniona może być też drażliwa i zdenerwowaniu. Charakterystyczną cechą wyglądu osób zażywających amfetaminę są też mocno rozszerzone źrenice. Jeśli zauważysz takie objawy u bliskiej osoby, warto odbyć z nią poważną rozmowę. Osoba uzależniona często nie zdaje sobie sprawę, że stopnia zaawansowania swojego nałogu, dlatego często trzeba jej to uświadomić.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Uzależnienie od nałogu amfetaminowego – jak z tego wyjść samemu?

Jeśli uzależnienie nie jest jeszcze silne, można spróbować wyjść z nałogu bez pomocy specjalistów. Odstawienie środku od razu jest bardzo ryzykowne – jest skuteczne na oddziałach zamkniętych, ale w momencie, kiedy narkotyk jest dostępny, bardzo trudno oprzeć się jego zakupowi. Łatwiej jest ograniczać dawki stopniowo, powoli zmniejszając ilość przyjmowanej amfetaminy. Należy przygotować się na spadek nastroju i pogodzić się z tym, że przez pierwsze tygodnie po odstawieniu, potrzebne będzie dużo samozaparcia, by znowu nie skontaktować się z dealerem.

Uzależnienie od amfetaminy – leczenie w ośrodku zamkniętym

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień to pewniejsza opcja, by wyjść z nałogu, i w przypadku osób silnie uzależnionych często jedyna, która przyniesie długoterminowe rezultaty. Leczenie zaczyna się od detoksykacji narkotykowej – ośrodki albo przeprowadzają je na miejscu, albo wysyłają pacjenta na oddział detoksykacyjny do szpitala. Tam osoba uzależniona pozbywa się amfetaminy ze swojego organizmu, często przy wsparciu leków, które mają ograniczyć objawy zespoły abstynencyjnego. W ekstremalnych przypadkach może być konieczne podłączenia pacjenta do kroplówki.

Po odbytym detoksie rozpoczyna się właściwa terapia. Polega ona przede wszystkim na rozmowie z psychologiem i często również z grupą terapeutyczną. Poza tym często towarzyszą jej zajęcia dodatkowe, np. artystyczne albo sportowe. One również są dla pacjenta formą terapii. Psychoterapia jednak nic nie da, jeśli pacjent naprawdę nie będzie chciał wyjść z nałogu. Potrzeba silnej woli, by po zakończeniu pobytu w ośrodku zamkniętym nie wrócić do amfetaminy. Ważne tutaj jest wsparcie bliskich.

Leczenie w prywatnym obiekcie jest co prawda płatne, a z kosztami można zapoznać się w cenniku prywatnego ośrodka uzależnień. Pamiętajmy jednak, że to niewielki koszt za życie wolnym od nałogu.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Uzależnienie od amfetaminy – jak z tego wyjść? Ważna jest pomoc bliskich

Postawa otoczenia jest kluczową do tego, by leczenie uzależnienia zakończyło się sukcesem. Ważne jest, że by osoby najbliższe dla uzależnionego okazywały mu dużo wsparcia. Nieco kontroli, tez może dobrze wpłynąć na przebieg leczenie, ale osoba uzależniona musi być świadoma, że jej wolność jest ograniczana wyłącznie dla jej dobra. Trzeba pamiętać, że zakończeniu pobytu w ośrodku leczenie uzależnień to jeszcze nie koniec leczenia. Warto, by uzależniony cały czas chodził na psychoterapię – czy to grupową, czy indywidualną. Dzięki temu szanse na wyleczenie znacznie wzrosną.

Jak wyjść z nałogu amfetaminowego – podsumowanie

Uzależnienie od amfetaminy należy do jednych z najsilniejszych. Konieczny może być detoks i pobyt chorego w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień. Otrzyma on w nim niezbędne wsparcie psychologiczne. Po opuszczeniu go najważniejsze jest wsparcie bliskich i w odcięcie chorego od otoczenia, które ma dostęp do narkotyków.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button