POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Jak wyjść z uzależnienia od hazardu?

Sporadyczne uczestniczenie w konkursach czy loteriach z czasem może przerodzić się w uzależnienie od hazardu. To bardzo niebezpieczny stan, który nie tylko mocno wpływa na psychikę, ale również na pogorszenie sytuacji finansowej oraz relacji rodzinnych. Sam mechanizm jest bardzo podobny do alkoholizmu, dlatego wymaga leczenia i szybkiej reakcji. Dlatego dowiedz się, jak rzucić hazard.

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Jak wyjść z uzależnienia od hazardu?,
 • Jak skutecznie rzucić hazard?,
 • Gdzie leczyć uzależnienie od hazardu?,
 • Jak nigdy nie wrócić do hazardu?;

Hazard – jak wyjść z nałogu?

Hazard jest bardzo silnym uzależnieniem, które bazuje na emocjach osób w nim uczestniczących. Kiedy wygrywają, pragną grać dalej i odczuwać ten smak zwycięstwa i adrenalinę towarzyszącą temu zjawisku. Przegrane natomiast starają się odegrać, są pewne, że wszystko odzyskają i z każdą kolejną przegraną, osoba uzależniona zaczyna tracić coraz większe sumy, aby szybciej "się odegrać".

Ogranicz wydatki przeznaczane na hazard

Czujesz, że Twoje uzależnienie od hazardu dopiero zaczyna się rozwijać? To ostatnia chwila na samodzielną walkę z nałogiem. Przede wszystkim zabezpiecz swoje finanse i postaraj się ograniczyć pieniądze, jakie przeznaczasz na gry i loterie. Natychmiastowe rzucenie hazardu zazwyczaj przynosi odwrotne skutki, więc dużo lepiej sprawdzi się metoda małych kroków. Po prostu wyznacz sobie kieszonkowe, jakie możesz przeznaczyć na grę. Z czasem ogranicz liczbę dni w tygodniu oraz kwotę. Kluczowe jest to, żebyś nie zabierał ze sobą więcej pieniędzy, kart debetowy, kredytowych itp. Koniecznie odinstaluj też aplikacje bankowe z telefonu i przekaż to wszystko bliskiej osobie, która na pewno nie ulegnie Twoim namowom.

Poproś o pomoc zaufane osoby

Zastanawiasz się, jak wyjść z nałogu hazardowego? Niezbędna jest pomoc drugiej osoby, która nie tylko będzie Cię mogła kontrolować, ale też wesprze Cię w trudnych chwilach. Poza tym spędzi z Tobą wolny czas i odciągnie Twoje myśli od nałogu.

Tak naprawdę pomoc zaufanej osoby powinna być jeszcze większa. Jeśli nie masz do siebie zaufania lub zdarzyło Ci się złamać własne zasady, to musisz podjąć bardziej zdecydowane kroki. Przede wszystkim oddaj wszystkie karty, telefon z dostępem do Internetu, karty i inne środki płatniczej drugiej osobie. Najlepiej, jeśli przekażesz jej lub jemu pełnomocnictwo nad swoim kontem bankowym i umożliwisz wypłacanie Ci skromnego kieszonkowego. Kwota powinna wystarczać jedynie na podstawowe potrzeby, a dzięki temu po prostu nie będziesz mieć środków na kolejną grę. Niezbędna jest też szczera rozmowa, która zmotywuje Cię do dalszej walki z uzależnieniem od hazardu.

Znajdź alternatywne sposoby spędzania czasu wolnego

Kiedyś hazard wypełniał każdą wolną chwilę Twojego czasu? Zatem postaraj się znaleźć alternatywne zainteresowanie, które nie pozwoli Ci myśleć o grach, kuponach czy po prostu o hazardzie. Zamiast tego będziesz maksymalnie skupiony na nowym hobby. Bardzo często dobrym rozwiązaniem jest aktywność fizyczna, ponieważ pozwala pozbyć się napięcia, redukuje poziom stresu i skutecznie zajmuje myśli. Dlatego zdecyduj się na bieganie, pływanie czy jazdę na rowerze.

Nie masz ochoty lub siły na sport? W takim razie postaraj się znaleźć inne angażujące zajęcia – mogą to być spotkania z bliskimi, czytanie książek, oglądanie filmów w kinie, wizyta w teatrze, układanie puzzli bądź klocków lego, a także granie na instrumencie muzycznym, śpiewanie czy malowanie. Masz sporo opcji, które z pewnością ułatwią Ci poradzenie sobie z uzależnieniem od hazardu.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Profesjonalna pomoc podczas leczenia uzależnienia od hazardu

Tak naprawdę jedynie niewielki odsetek osób uzależnionych od hazardu jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z tym nałogiem czy nawet z pomocą bliskich. Przede wszystkim ma to związek z przyczynami, które spowodowały to uzależnienie. W takiej sytuacji niezbędna jest psychoterapia, ponieważ pozwala:

 • dostrzec powody, które doprowadziły do regularnej gry,
 • zrozumieć fałszywe przekonania, jakie kierowały uzależnioną osobą,
 • odbudować relacje z bliskimi, które uległy rozluźnieniu na skutek uzależnienia,
 • dostrzec inne sposoby na spędzanie czasu wolnego,
 • dostrzec inne sposoby radzenia sobie ze stresem, problemami rodzinnymi czy finansowymi,
 • zrozumieć problemy, jakie spowodowało uzależnienie od hazardu u innych osób z otoczenia,
 • nazwać emocje, jakie towarzyszą osobie uzależnionej podczas gier hazardowych,
 • dostrzec negatywne skutki, jakie ma uprawianie hazardu,
 • stworzyć i wdrożyć planu spłacania zadłużenia,
 • nauczyć się, jak radzić sobie z nieustanną potrzebą pójścia do kasyna, kolektora sportowego czy ponownego zaangażowania się w internetowy hazard.

Profesjonalny sposób leczenia uzależnienia od hazardu polega na wdrożeniu terapii motywacyjnej bądź poznawczo-behawioralnej. Niekiedy konieczny jest pobyt w ośrodku leczenia uzależnień, gdzie hazardzista jest całkowicie odizolowany od kasyna czy Internetu. Przede wszystkim zależy to od stopnia nasilenia problemu oraz tego, jak długo trwa uzależnienie. W trakcie pobytu hazardzista regularnie bierze udział w terapiach indywidualnych i grupowych. Rozmowa, pomoc specjalistów oraz wsparcie ze strony innych uzależnionych pozwala nie tylko dostrzec destrukcyjny wpływ hazardu, ale też stanowi doskonałą motywację do walki z tym problemem.

Podsumowanie

Stałym elementem terapii jest nauka samokontroli np. w postaci prowadzonego dzienniczka. Poza tym możliwe jest włączenie farmakoterapii. Szczególnie wtedy, gdy występują silne objawy odstawienia – dolegliwości mogą pojawić się nawet w przypadku uzależnienia od hazardu. Jednak z czasem powinny zmniejszyć swoje nasilenie.

 

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button