Jak wyjść z alkoholizmu – jak pomóc alkoholikowi wyjść z nałogu?

Alkoholizm może spotkać każdego. Wbrew stereotypom, nie jest to problem ludzi z marginesu społecznego. Wśród alkoholików są osoby w różnym wieku i z różnym wykształceniem. Chorują bezrobotni i ludzie na wysokich stanowiskach. Wobec choroby wszyscy jesteśmy równi – bezsilni i niedoskonali. Nie ma w tym jednak nic złego. Każdy z nas popełnia błędy, każdy ma wady i słabości… Możemy się mylić, możemy błądzić, lecz nigdy nie wolno nam się poddawać! Czy alkoholik może wyjść z nałogu?  – Oczywiście, że tak! Zawsze jest szansa na powrót do trzeźwości. Jak wyjść z nałogu alkoholowego? Jak przestać pić bez terapii? Jak pomóc alkoholikowi?

Jak rozpoznać alkoholizm? Jak wyjść z nałogu alkoholowego?

Alkoholizm nigdy nie zjawia się niespodziewanie. Nikt nie zaczyna pić, by zostać alkoholikiem, ale nikt nie staje się nim ot tak – z dnia na dzień. To, że się nałogu nie spodziewamy, nie znaczy, że przyszedł nagle i bez uprzedzenia! Uzależnienie zawsze rozwija się stopniowo. Występują kolejno cztery poszczególne fazy, które zawsze poprzedzają sygnały ostrzegawcze. Ważne, aby umieć te znaki rozpoznać i szybko na nie zareagować. Rozwój alkoholizmu można wówczas zahamować. Jeśli je przegapimy lub zignorujemy, nałóg będzie się nasilał, przybierze charakter chroniczny i wyjście z alkoholizmu będzie znacznie trudniejsze.

Jak rozpoznać alkoholizm?

 • Picie alkoholu sprawia Ci przyjemność?
 • Alkohol pomaga Ci się odstresować, rozluźnić, zrelaksować i zapomnieć o problemach?
 • Uważasz, że to doskonały sposób na poprawę nastroju?
 • Czujesz nieodpartą potrzebę i chęć sięgnięcia po trunek?
 • Zdarzają Ci się luki pamięciowe?
 • Tracisz kontrolę nad ilością alkoholu?
 • Pijesz więcej i częściej niż planujesz i chcesz?
 • Usprawiedliwiasz się, że: “Nie tylko ty pijesz”, “Musiałeś się odstresować”, “To wszystko to przez szefa, problemy i żonę...”, “W każdej chwili możesz przestać… Jeśli tylko chcesz”?
 • Wpadasz w „ciągi” alkoholowe, które mogą trwać tygodniami?
 • Po paru dniach picia męczą Cię nudności, ból głowy, wymioty, bóle mięśni, poty, osłabienie, trudności ze snem, lęki, drżenie rąk, a nawet całego ciała?

Masz problemy z alkoholem! Poszukaj pomocy specjalisty!

Przeczytaj również: Alkoholizm - objawy psychiczne

Jak wyjść z alkoholizmu? Jak przestać pić bez terapii?

Zastanawiasz się, jak samemu wyjść z alkoholizmu? Jak przestać pić bez terapii? – Nie oszukujmy się – Leczenie uzależnienia jest długotrwałe i bardzo trudne. Wychodzenie z alkoholizmu to wymagający proces. Leczenie nie jest łatwe, ale nie jest też niemożliwe. Alkoholizm ciężko jest rozpoznać, równie ciężko leczyć, ale zawsze jest szansa, by go przezwyciężyć! Droga do trzeźwości jest jednak długa, kręta i bardzo męcząca… Wymaga motywacji, konsekwencji i zaangażowania. Przygotuj się na trudną walkę, która potrwa miesiące lub nawet lata, ale trud włożony w wyjście z nałogu, zaprocentuje i pozwoli żyć bez alkoholu.

Jeśli Ty sam dostrzegasz, że masz problem z alkoholem, Twoje picie przysparza cierpień Tobie i Twojej rodzinie, wiesz, że stałeś się niewolnikiem picia – zgłoś się po pomoc do specjalisty. Koniecznie musisz poszukać pomocy! Pamiętaj, że na leczenie nigdy nie jest za późno. Terapię można rozpocząć w każdej chwili, lecz im szybciej, tym lepiej! Im bardziej zaawansowany problem, tym trudniej go przezwyciężyć! Aby wyjść z choroby i wrócić do trzeźwości, potrzebna jest terapia i wsparcie specjalistów, którzy wiedzą, jak Ci pomóc.


 

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Czy można wyjść z alkoholizmu bez terapii?

Czy można wyjść z alkoholizmu bez terapii? – Niestety szanse są niewielkie, a właściwie zerowe. Zachowanie całkowitej trzeźwości będzie możliwe, ale musisz wyrobić nowe nawyki, postawy i zachowania. Konieczne jest przede wszystkim zdobycie asertywności i umiejętność oparcia się pokusie… Alkoholikiem zostaje się na całe życie, niezbędna jest samokontrola! Aby wyjść z uzależnienia i wytrwać w trzeźwości, potrzebujesz wsparcia specjalistów!

Czy alkoholik może sam przestać pić? – Niestety, nawet jeśli uda się wytrwać w trzeźwości, to na pewno nie długo. Do pierwszej stresującej sytuacji? Może do pierwszej okazji? Czy będziesz w stanie odmówić, gdy ktoś poczęstuje Cię alkoholem? Aby wygrać, musisz pozbyć się wszelkich pokus, zarówno z domu, jak i z otoczenia. Czasem koniecznie jest zerwanie kontaktów z osobami, które ciągną Cię w dół, wystawiają na próbę… Aby pokonać nałóg, już do końca życia musisz zachować całkowitą abstynencję. Nawet jeden niepozorny kieliszek, może skończyć się ciągiem. Nie wiesz, jak to zrobić? Nie wiesz, czy dasz radę?

Przeczytaj również: Jak zrezygnować z picia alkoholu? Jak przestać pić?

W ośrodku leczenia uzależnień rozpoczniesz psychoterapię, dzięki której dowiesz się, jak zmienić swój sposób myślenia, jak przezwyciężyć słabości i zakorzenione zachowania. Najlepsze efekty dają wielokierunkowe działania, czyli połączenie kilku metod leczenia i uczestnictwo w spotkaniach grupy wsparcia. Na spotkaniach, uzależnieni wymieniają się doświadczeniami, pomagają przetrwać najgorsze chwile i wspierają się w dążeniu do celu. Warto skorzystać z możliwości uczestnictwa, gdyż wszyscy tam obecni, zmagają się tam z tym samym problemem, a rolę terapeuty przyjmują często trzeźwi alkoholicy, którym udało się pokonać nałóg. Oni dają ludziom prawdziwą nadzieję – skoro im się udało, dlaczego Tobie miałoby się nie udać?!

Sprawdź: Terapia alkoholowa

Jak pomóc alkoholikowi? Czy alkoholik może sam przestać pić?

Zawsze jest szansa na powrót do trzeźwości, lecz wyjście z alkoholizmu możliwe jest tylko za zgodą uzależnionego. Jak pomóc alkoholikowi? Jeśli alkoholik nie chce się leczyć, nikt nie zmusi go do abstynencji. Wychodzenie z alkoholizmu wymaga motywacji, chęci i zaangażowania. To chory wykonuje najcięższą pracę i od niego zależy efekt terapii. Jeśli alkoholik nie chce poddać się leczeniu, terapia nie przyniesie oczekiwanych skutków. Jeśli on tego nie chce, nikt nie zmusi go do odstawienia alkoholu – Sięgnie po niego, jak tylko wyjdzie z ośrodka. Najważniejsza jest chęć współpracy i silne pragnienie zerwania z alkoholem. Dopóki alkoholik nie dostrzega problemu i nie chce się do niego przyznać, powrót do trzeźwości będzie niemożliwy.

Aby wyjść z alkoholizmu, konieczne jest spełnienie następujących warunków:

 • dostrzeżenie i zaakceptowanie własnego problemu,
 • pełne zaangażowanie i praca nad siłą woli,
 • uczestniczenie w sesjach terapeutycznych i traktowanie ich poważnie,
 • chęć współpracy, chęć przyjęcia pomocy i pragnienie wyjścia z nałogu,
 • pełna abstynencja i samokontrola do końca życia…

Jak pomóc alkoholikowi wyjść z nałogu?

Jak pomóc alkoholikowi wytrzeźwieć? Przede wszystkim zaakceptuj to, że jest chory i zrozum, że alkoholizm to choroba ciała i duszy. Alkoholik nie panuje nad piciem ani zachowaniami, które są z nim związane. Uzależniony nie rozumie i nie dostrzega negatywnych skutków swojego picia, ignoruje wszelkie sygnały świadczące o uzależnieniu i nie potrafi się przyznać do istnienia problemu. Często wie, że alkohol trzyma go w garści, ale zaprzecza, ponieważ się boi… Wie, że przyznanie się do problemu oznacza konieczność zerwania z nałogiem, czego nie jest nawet w stanie sobie wyobrazić!

Aby pomóc alkoholikowi, nie wyręczaj go, nie usprawiedliwiaj i nie wymagaj składania żadnych obietnic. Nie lituj się nad nim, nie ulegaj i nie pożyczaj pieniędzy na alkohol. Pokaż, gdzie jest jego problem, pomóż pogodzić się z faktem, że jest chory. Przekonuj go, że warto zerwać z nałogiem i udać się do specjalisty. Osoba uzależniona ma bardzo duże szanse wyjść z uzależnienia, wymaga jednak fachowej pomocy. Wspieraj alkoholika i traktuj go poważnie. Jeśli będzie wiedział, że ma w Tobie wsparcie, łatwiej mu będzie walczyć. Tobie też nie będzie łatwo – uzbrój się w cierpliwość. Szczególnie jeśli chory odmawia pomocy. Pamiętaj jednak – gra jest warta świeczki! Nagrodą jest zwycięstwo i odbudowa tego, co zostało zburzone...

Call Now Button