POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Jak wygląda detoks narkotykowy?

Jak wygląda detoks narkotykowy? To pytanie zadają zarówno rodziny osób uzależnionych, jak i sami poszkodowani, którzy chcą zrezygnować z substancji psychoaktywnych raz na zawsze. Dzięki temu rozwiązaniu skutki odstawienia okażą się zdecydowanie mniej „bolesne”. Będziemy mogli również szybciej przywrócić tzw. równowagę elektrolitową w organizmie. W dzisiejszym artykule przedstawimy, jak wygląda początek leczenia osoby uzależnionej od narkotyków oraz jak wygląda detoks narkotykowy i jak długo trwa. Zapraszamy do lektury!

Detoks narkotykowy – jak wygląda?

Detoks narkotykowy to stosunkowo prosty proces, który powinien być poprzedzony dokładnym wywiadem z pacjentem i badaniem mającym na celu ocenić jego stan zdrowia (w niektórych przypadkach wymagane są dodatkowe badania).

Wstępna konsultacja pozwoli lekarzowi indywidualnie dobrać środki farmakologiczne najkorzystniejsze w leczeniu uzależnionego. Dzięki temu zminimalizowane zostaną powikłania i ewentualne komplikacje, które mogą nastać po nagłym odstawieniu narkotyków.

Ile trwa oczyszczanie organizmu z narkotyków?

Czas oczyszczania organizmu z narkotyków zależy od ilości (i rodzaju narkotyków) przyjmowanych substancji psychoaktywnych, fazy uzależnienia od narkotyków oraz innych aspektów branych pod uwagę przez lekarza (np. choroby współistniejące). Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, ile trwa detoks narkotykowy, jednak bazując na naszych doświadczeniach we współpracy z klientami możemy stwierdzić, że minimum 2 tygodnie (w zamkniętym ośrodku).

Na czym polega detox narkotykowy?

Jak wygląda oczyszczanie organizmu z narkotyków? Po wstępnej konsultacji (o której wspomnieliśmy wcześniej) pacjent jest poddawany leczeniu. Zajmuje się nim profesjonalna opieka medyczna regularnie monitorująca stan osoby uzależnionej.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Oprócz podawania środków farmakologicznych, a także leków przeciwbólowych lub uspokajających czy kroplówek z witaminami i minerałami, udzielane jest dodatkowo wsparcie terapeutyczno-psychologiczne. Pozwala to odnieść pierwsze sukcesy – po kilku terapiach stan psychiczny pacjenta się poprawi, a co za tym idzie proces wychodzenia z uzależnienia stanie się znacznie łatwiejszy.

Każda terapia narkotykowa powinna odbywać się w specjalnym ośrodku z odpowiednio wykwalifikowanym personelem medycznym, ponieważ pacjent podczas detoxu może narazić się na niebezpieczeństwo (np. próba powrotu do zażywania substancji psychoaktywnych). Istnieją jednak wyjątki, gdy uzależniony podejmuje leczenie w domu – jest to możliwe wyłącznie przy wsparciu opieki medycznej, po uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Jakie są objawy zespołu abstynencyjnego?

Bez znaczenia, ile trwa oczyszczanie organizmu z narkotyków, uzależniony doświadczy objawów związanych z odstawieniem (szczególnie w pierwszym etapie leczenia). Możemy do tego zaliczyć m.in.:

  • wzrost ciśnienia;
  • bezsenność;
  • bóle mięśni;
  • drżenia rąk;
  • mdłości;
  • nudności;
  • zapaść lub padaczka alkoholowa (w skrajnych sytuacjach).

Dyskomfort związany z zespołem abstynencyjnym jest skutecznie zmniejszany stosowaniem odpowiednich leków oraz kroplówek. Z doświadczenia polegającego na współpracy z naszymi klientami możemy stwierdzić, iż priorytetowym aspektem okazuje się także wsparcie psychologa.

Co po detoksie narkotykowym?

Zakończenie detoksu narkotykowego to ogromny sukces. Warto jednak pamiętać o profesjonalnej profilaktyce. Nasi pacjenci, wychodząc z ośrodka, są uświadamiani odnośnie wielu życiowych sytuacji, na nowej, świadomej „drodze”.

Należy zdać sobie sprawę z faktu rezygnacji ze starych znajomych, którzy nadal odurzają się niedozwolonymi prawnie środkami, a dodatkowo regularnie korzystać z usług psychoterapeutycznych u wybranego specjalisty. W kryzysowych sytuacjach przydatna będzie także farmakologia (przykładowo na 3-4 miesiące). Po roku od wyjścia z ośrodka można zrezygnować z regularnej pomocy psychologów, jednak nie jest to wskazane. Rekomendujemy ustalić nieco rzadsze wizyty (np. co 2-3 miesiące) w celu weryfikacji stanu psychicznego i samopoczucia pacjenta.

Jak wygląda detoks narkotykowy? – podsumowanie

Detoks narkotykowy to krok w kierunku polepszenia kontaktów z rodziną czy też wejścia na wyższy szczebel zawodowy, ale też pierwszy duży krok w kierunku wyjścia z uzależnienia narkotykowego. Dzięki temu rozwiązaniu problemy, z którymi uzależniony zmagał się do tej pory, zaczną stopniowo znikać, jednak wymaga to samozaparcia i regularnej pracy z wykwalifikowanymi psychoterapeutami, którymi dysponujemy w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień WANT.

 

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Poniżej przedstawiamy najczęstsze pytania i odpowiedzi w tematyce detoksu narkotykowego.

#1 Jak długo trwa detoks narkotykowy?

Skuteczny detoks narkotykowy powinien trwać minimum kilka miesięcy. Czas leczenia jest uzależniony od stopnia zaawansowania danej przypadłości oraz innych, kluczowych czynników uznanych przez lekarza jako priorytetowe (np. choroby współistniejące).

Aby poznać konkretny przebieg procesu wychodzenia z uzależnienia i szacunkowy czas leczenia, należy skonsultować się z naszymi specjalistami. Odbieramy codziennie od 9:00 do 22:00 (telefon +48 785 966 565).

#2 Czy można zrobić przerwę w detoksie narkotykowym?

Przerwa w detoksie narkotykowym jest niedopuszczalna. Spowoduje ona, że leczenie będzie trzeba zacząć praktycznie od nowa. Jeśli po odwyku czujesz, że choroba nawraca – skonsultuj się z psychoterapeutą (być może będziesz musiał zastosować profilaktykę farmakologiczną).

Czytaj dalej:

Na czym polega odwyk narkotykowy?

Jak wysłać kogoś na przymusowy odwyk narkotykowy?

Jak działać przy zapaści narkotykowej?

Call Now Button