Jak sprawdzić, czy ktoś jest alkoholikiem?

Lubisz alkohol i chętnie po niego sięgasz, ale nie uważasz się za alkoholika? Oczywiście, bo dlaczego miałbyś się za niego uważać? Przecież każdy czasem pije, ale nie każdy jest alkoholikiem! – Zgoda, okazjonalne picie nie czyni nikogo od razu alkoholikiem, ale jeśli słyszałeś kiedyś, że zachowujesz się jak alkoholik, pijesz dużo, często i nie wiesz, kiedy przestać, warto sprawdzić, czy nie jesteś uzależniony. Takie objawy mogą bowiem świadczyć o tym, że masz problem z alkoholem. Jak sprawdzić, czy ktoś jest alkoholikiem? Jak rozpoznać alkoholika i początki alkoholizmu?

Jak rozpoznać alkoholika?

Alkoholizm to choroba, której istotą jest psychiczne i fizyczne uzależnienie od alkoholu. Uzależnienie psychiczne polega na odczuwaniu silnego wewnętrznego przymusu picia i spożywania alkoholu dla poprawy samopoczucia. Alkoholik czuje niepohamowaną i trudną do odparcia chęć sięgnięcia po ulubiony trunek. Staje się rozdrażniony, niespokojny i poddenerwowany, ale już po pierwszej porcji alkoholu poprawia się jego samopoczucie, traci umiar w ilości wypijanego trunku i nie potrafi wyznaczyć sobie granicy, kiedy powinien przestać pić. A nawet jeśli potrafi, to nic sobie z tego nie robi…

Postępując w ten sposób, szybko traci całkowitą kontrolę nad alkoholem i uzależnienia się od niego również fizycznie. Podnosi się tolerancja organizmu i potrzebuje go coraz więcej, aby osiągnąć stan upojenia alkoholowego. Przy uzależnieniu fizycznym występuje również wiele nieprzyjemnych dolegliwości, które pojawiają się po odstawieniu trunku. Człowiek, który nie jest uzależniony od alkoholu, następnego dnia po libacji alkoholowej też czuje się chory. Ma bóle głowy, nudności, wymioty i ogólnie czuje się rozbity oraz rozdrażniony. Są to typowe objawy zatrucia alkoholowego, co potocznie nazywamy kacem. U alkoholików pojawiają się jeszcze uciążliwe objawy zespołu abstynencyjnego, takie jak np.

 • drżenie mięśni,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • tachykardia,
 • nudności i wymioty,
 • biegunka,
 • bóle i zawroty głowy,
 • zaburzenia snu i bezsenność,
 • rozszerzenie źrenic,
 • wzmożona potliwość,
 • drażliwość, spadek nastroju i złe samopoczucie ogólne,
 • lęk i niepokój.

Dostarczenie organizmowi kolejnej dawki alkoholu łagodzi lub całkowicie eliminuje objawy abstynencyjne, dlatego alkoholik szybko sięga po kolejny kieliszek. Chce pozbyć się dolegliwości i umożliwić sobie "normalne" funkcjonowanie. Kiedy alkohol znów zostaje wydalony, objawy powracają i błędne koło się zamyka… Alkoholik nieustannie uzupełnia braki, aż w końcu każdy kolejny dzień wita z alkoholem w ręku…

Jak rozpoznać początki alkoholizmu?

Bardzo trudno jest dostrzec pierwsze objawy alkoholizmu, gdyż na początku mogą być one widoczne tylko dla samego zainteresowanego. Pierwszym etapem jest bowiem uzależnienie psychiczne, więc wszystko rozgrywa się w głowie, gdzie nikt oprócz niego nie ma dostępu. Im wcześniej jednak choroba zostanie rozpoznana, tym większe są szanse na szybkie wyjście z nałogu.

Sam alkoholik dość szybko dostrzega pierwsze objawy. Zauważa zazwyczaj niepokojący pociąg do picia i początkowo próbuje się kontrolować. Szybko znajduje jednak tysiąc powodów, aby usprawiedliwić swoje zachowanie. Zagłusza w ten sposób niepokój, ucisza wyrzuty sumienia i znów może się spokojnie napić… bo każdy czasem pije / bo może się czasem rozerwać / bo miał ciężki dzień i musi się odstresować / bo… bo… bo...

Znajomi bardzo długo mogą nie dostrzegać niepokojących symptomów, gdyż początkujący alkoholik wcale nie musi się różnić od osoby, która pije okazjonalnie. Nie pomagają nam również stereotypy, przez które alkoholizm kojarzy nam się z patologią i marginesem społecznym. Typowy alkoholik powinien być przecież zaniedbany, przesiadywać przed sklepem, upijać się do nieprzytomności i spać na ławce w parku… Tymczasem problemy mają również ludzie dobrze sytuowani i dobrze wykształceni, którzy pełnią wysokie funkcje i zajmują wysokie stanowiska. Jakie zatem sygnały ostrzegawcze powinny nas niepokoić? Jak rozpoznać początki alkoholizmu?

Przeczytaj również: Objawy alkoholizmu – wygląd


Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Jak sprawdzić, czy ktoś jest alkoholikiem? – Jakie są objawy alkoholizmu?

Zastanawiasz się, jakie objawy powinny wzbudzić Twoją czujność i zwrócić Twoją uwagę? Jak rozpoznać alkoholika? Oto kilka niepokojących objawów:

 • czerpanie przyjemności z picia;
 • traktowanie alkoholu jako środka na odprężenie, odstresowanie, wyciszenie i poprawę humoru;
 • picie w samotności, choć wcześniej piło się tylko dla towarzystwa;
 • szukanie okazji i inicjowanie zakrapianych spotkań towarzyskich;
 • picie przed wyjściem na imprezę, aby się “zaprawić”;
 • inicjowanie kolejek lub picie między kolejkami, kiedy nikt nie patrzy;
 • doświadczanie palimpsestów, czyli momentów “urwania filmu”, kiedy mamy trudności z odtworzeniem wydarzeń, które miały miejsce po osiągnięciu stanu upojenia;
 • sięganie po alkohol przed południem;
 • chowanie alkoholu, picie w ukryciu i kłamstwa dotyczące picia;
 • zwiększona tolerancja na trunek i konieczność picia większych ilości, aby osiągnąć stan upojenia – Nie, to nie jest "mocna głowa"! To jeden z symptomów uzależnienia!

Jak sprawdzić, czy jestem alkoholikiem?

Jeśli chcesz sprawdzić, czy masz problemy z alkoholem lub znajdujesz się na prostej drodze do uzależnienia, powiedz szczerze – ile z powyższych punktów zaobserwowałeś u siebie? Możesz wykonać też testy na alkoholizm, które pomogą wykryć problemy alkoholowe i szybko zareagować:

Z powyższych testów często korzystają specjaliści podczas pracy z pacjentami, lecz każdy z nich można przeprowadzić samodzielnie. Wyniki są bardzo pomocne, gdyż mogą określić prawdopodobieństwo rozwoju uzależnienia, wskazywać na objawy picia ryzykownego i picia szkodliwego, które są prostą drogą do nałogu. Są to jednak badania przesiewowe, które nie przesądzają o diagnozie, więc ostateczną opinię zawsze wystawia specjalista.

Odpowiedź sobie szczerze, na kilka pytań i sprawdź, czy masz problemy z nadużywaniem alkoholu. Jeśli otrzymałeś niepokojący wynik, pamiętaj, że jeszcze nic straconego! Jeśli szybko zareagujesz i skontaktujesz się z naszym ośrodkiem terapii uzależnień, pomożemy Ci zahamować dalszy rozwój uzależnienia.

Call Now Button