POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Jak rozpoznać, że dziecko bierze narkotyki?

Jak rozpoznać czy dziecko bierze narkotyki? To pytanie zadaje sobie wielu zmartwionych rodziców, gdy zauważą, że z ich dzieckiem dzieje się coś niepokojącego. Podejrzenie uzależnienia od używek powinno spotkać się z jak najszybszą reakcją i pomocą, gdyż jest to poważny problem, który może okazać się tragiczny w skutkach. Dowiedz się już dziś z naszego artykułu, czym jest detoksykacja narkotykowa, jakie są sposoby leczenia narkomanii i przyczyny sięgania po narkotyki osób w młodym wieku oraz jak wykryć narkotyki u dziecka.

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Jak rozpoznać czy dziecko bierze narkotyki?,
 • Jakie są pierwsze objawy uzależnienia od narkotyków?,
 • Jak wykryć narkotyki u dziecka?;

Jakie zachowanie u dziecka powinno wzbudzić nasz niepokój?

Po czym poznać, że dziecko bierze narkotyki? Przede wszystkim po zmianach obserwowanych na co dzień, które od razu mogą wskazywać na to, że coś jest nie tak. Pociecha może mieć zupełnie inne zachowanie po narkotykach, co może być widoczne już na pierwszy rzut oka, jednak nie zawsze. Warto mieć tego świadomość, gdyż to pozwoli na szybkie zidentyfikowanie problemu i niezlekceważenie oczywistych oznak uzależnienia.

Na pierwsze objawy uzależnienia od narkotyków może wskazywać między innymi zmiana trybu życia, w tym również dotycząca braku higieny. Mowa również o częstym wietrzeniu pokoju, pojawieniu się nowych znajomych w kręgu dziecka, wymykaniu się z domu poza kontrolą rodziców, unikanie kontaktu wzrokowego podczas rozmowy czy nagłe używanie dużej ilości perfum. To jedne z pierwszych oznak, które powinny wzbudzić niepokój rodziców. Ponadto może dochodzić do częstszych konfliktów, szczególnie na tle finansowym lub wynoszenie przez dziecko z domu cennych przedmiotów w celu sprzedaży i kupna używek. Pociecha może się buntować, oszukiwać i uciekać od rozmów, jednocześnie zamykając się w swoim świecie. Rodzice mogą także dostrzec zmiany w stylu ubierania się, fryzury czy malowania. Oczywiście objawy te nie są jednoznaczne z braniem przez dziecko narkotyków, jednak jeśli się pojawią, to warto zachować czujność.

Fizyczne objawy u dziecka, które mogą świadczyć o zażyciu narkotyków

Z uwagi na fakt, że narkotyki to bardzo silne substancje, dlatego mają ogromnie negatywny wpływ na organizm, w którym sieją spustoszenie. Wśród fizycznych objawów, które mogą świadczyć o uzależnieniu od tego rodzaju środków, można wymienić:

 • pobudzenie psychoruchowe lub nadmierne wyciszenie i uspokojenie,
 • przekrwione oczy,
 • częsty katar,
 • krwawienia z nosa,
 • ślady po wkłuciach,
 • rozszerzone lub zwężone źrenice,
 • utratę masy ciała,
 • brak apetytu,
 • szybsze tempo,
 • palpitacje, kołatanie i arytmie serca,
 • drżenie rąk,
 • drgawki,
 • wymioty.
Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Jak sprawdzić, czy dziecko brało narkotyki? Najszybsze sposoby

Jak sprawdzić, czy dziecko bierze narkotyki? Istnieje kilka sposobów, które warto wykorzystać. W pierwszej kolejności jednak warto po prostu szczerze porozmawiać z dzieckiem i zapytać je wprost. Jeśli jednak pociecha nie przyzna się do brania narkotyków, a komunikacja z nią będzie utrudniona, to warto zaproponować jej wykonanie testu na wykrycie ich obecności w organizmie. Takie akcesoria są dostępne w aptece i pozwalają w prosty i szybki sposób skutecznie zbadać organizm na obecność psychoaktywnych substancji odurzających. Jeśli w tym przypadku również okaże się, że dziecko odmawia i buntuje się coraz bardziej, pozostanie wizyta u specjalisty.

Nieoczywiste objawy uzależnienia od narkotyków u młodzieży

W powyższych akapitach opisaliśmy najczęściej występujące objawy uzależnienia od narkotyków u dziecka, jednak można także spotkać te mniej oczywiste. Bardzo często wśród nich pojawia się utrata zainteresowania dotychczasowymi pasjami. Dziecko, które uwielbiało czytać książki, porzuca je na rzecz siedzenia na smartfonie. Pociecha, dla której największym hobby były zajęcia taneczne, nagle znika z domu bez słowa, rezygnując ze swojej pasji, nawet w przypadku doskonałych osiągnięć i ogromnego talentu. Ponadto nastrój dziecka, które jest uzależnione od narkotyków, może zmieniać się diametralnie i to bez żadnego powodu. Ze spokojnego nastolatka rodzi się agresywny buntownik, a dziecko pełne energii nagle staje się senne. Co więcej, rodzice mogą zaobserwować zmiany dotychczasowych nawyków czy łamanie od dawna przestrzeganych i omówionych ustaleń.

Gdzie zgłosić się po pomoc, jeśli podejrzewamy, że nasze dziecko/uczeń bierze narkotyki?

Gdy już wiesz, jak sprawdzić, czy dziecko coś bierze, a Twoje obawy nie są bezpodstawne, to koniecznie skorzystaj z pomocy, na czym zyska cała rodzina. Warto w takiej sytuacji odwiedzić prywatny ośrodek terapii uzależnień, w którym doświadczeni specjaliści zaoferują skuteczne metody leczenia i terapię pełną empatii i zrozumienia. Warto także wcześniej poznać cennik prywatnego ośrodka leczenia uzależnień i tym samym różne warianty, dostosowując je do swojego budżetu.

Podsumowanie

Już wiesz, jak wygląda człowiek po narkotykach, jakie zmiany można zaobserwować w jego zachowaniu oraz jakie kroki podjąć, aby mu pomóc. Leczenie uzależnienia od narkotyków jest bardzo ważne i warto skorzystać z pomocy najszybciej, jak to możliwe, gdyż nigdy nie jest za późno, nawet jeśli sytuacja wydaje się beznadziejna. Leczenie to przede wszystkim walka o lepsze życie, a także odzyskanie zdrowia, gdyż narkomania to prosta droga do zatrucia organizmu, która powoduje stopniowe wyniszczenie, a w konsekwencji może stać się przyczyną śmierci. Zatem jeśli tylko zauważysz, że Twoje dziecko ma problem z narkotykami, to koniecznie działaj!

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button