Uzależnienie od leków — objawy i skutki lekomanii

Długie stosowanie leku lub leków może prowadzić do uzależnienia, co jest też nazywane lekomanią lub lekozależnością. Przyjmowanie tych substancji wpływa na zachowanie, czynności psychiczne i somatyczne. Czasem trudno jest rozpoznać tę chorobę, dlatego poznaj najczęściej występujące objawy uzależnienia od leków.

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Kiedy występuje uzależnienie od leków, zależność lekowa
 • Lekomania objawy świadczące o uzależnieniu
 • Lekomania - objawy odstawienia leków
 • Skutki uzależnienia od leków

Kiedy jest uzależnienie od leków?

Przede wszystkim lekomania jest trudna do zdiagnozowania, bo często nie można obiektywnie ocenić, czy druga osoba przyjmuje leki z uzasadnionego powodu. Dopiero po pewnym czasie dostrzegalne są odchylenia od normy. Jak rozpoznać uzależnienie od leków? W takiej sytuacji pacjent codziennie sięga po leki, a do tego przedłuża okres ich stosowania – zazwyczaj powyżej 4-6 tygodni. Jednak z czasem organizm przyzwyczaja się do przyjmowanej dawki i potrzebuje silniejszego działania. W konsekwencji może pojawić się głód, a lekoman odczuwa ogromną potrzebę sięgnięcia po farmaceutyki. Są to pierwsze widoczne sygnały ostrzegacze o możliwej zależności lekowej.

Zwróć uwagę na to, że wiele substancji powoduje uzależnienie od leków. Objawy uzależnienia od leków nie mogą być jedynym czynnikiem, na który będziesz zwracać uwagę podczas obserwacji drugiej osoby. Koniecznie sprawdź, jakie środki przyjmuje lekoman. W końcu uzależnienie powodują zarówno leki uspokajające czy nasenne, jak i przeciwbólowe, dopingujące, euforyzujące oraz hormonalne. Uzależnienie od każdego z nich ma wspólną listę objawów, ale też ze względu, że są to inne środki, posiadają również swoje własne, indywidualne objawy uzależnienia. Podejrzewając zależność lekową u osoby bliskiej, warto sprawdzić wszystkie możliwe objawy uzależnienia danym lekiem.

Objawy zależności lekowej
Objawy zależności lekowej

 

Nawet środki bez recepty mogą prowadzić do uzależnienia od leków, ponieważ wiele z nich ma w składzie opioidy, barbiturany i benzodiazepiny. Łatwy dostęp do środków uzależniających oraz fakt, że leki są zażywane na konkretne dolegliwości, i trudno ocenić czy osoba z zależnością lekową faktycznie boryka się z takim problemem czy to wytwór jego uzależnienia od leków. Utrudnia to też rozpoczęcie terapii lekomanii, ponieważ osoba uzależniona nie jest świadoma swojego nałogu i bagatelizuje pierwsze objawy lekomani.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Najczęstsze objawy zależności lekowej

Długotrwałe przyjmowanie leków i/lub przekraczanie ich zalecanych dawek z czasem zaczyna objawiać się coraz widoczniej. Jeśli skutki lekomanii są coraz łatwiej zauważalne, oznacza to, że organizm osoby borykającej się z nałogiem przestaje sobie powoli radzić z substancją farmakologiczną, ciągle dostarczają do organizmu. Z czasem organizm zaczyna odczuwać skutki lekomanii nie tylko fizyczne, ale i psychiczne, powodując dodatkowo zmiany w zachowaniu i przyzwyczajeń.

Wielu pacjentów nie chce przyznać się do tego, że ma problem z przyjmowaniem zbyt dużej ilości farmaceutyków. Dlatego warto znać najczęściej występujące objawy uzależnienia od leków, czyli np.:

 • przedłużenie leczenia pomimo ustąpienia objawów chorobowych,
 • przyjmowanie leków w coraz większych dawkach – wynika to z rosnącej tolerancji na daną substancję,
 • zażywanie środków poza wskazaniami medycznymi,
 • występowanie objawów abstynencyjnych po odłożeniu leków,
 • widoczne zmiany w osobowości – zazwyczaj pojawia się zobojętnienie oraz spadek zdolności psychomotorycznych,
 • nadmierne skupienie na sposobie zdobycia kolejnych leków,
 • wizyty u wielu różnych lekarzy, aby pozyskać nawet kilkanaście recept na leki,
 • utrata kontroli nad częstotliwością przyjmowania farmaceutyków,
 • drżenie rąk,
 • płaczliwość,
 • noszenie leków cały czas przy sobie,
 • mieszanie różnych leków,
 • stany lękowe,
 • problemy ze snem,
 • drażliwość,
 • uporczywe stosowanie leków nawet w momencie, gdy pacjent dostrzega dostrzegać u siebie uzależnienie od tych substancji.
Objawy lekomanii
Objawy lekomanii

 

Uzależnienie od leków – objawy odstawienia

Gwałtowne odstawienie leku lub leków może powodować wiele przykrych dolegliwości, dlatego kluczowe znaczenie ma stopniowe przyzwyczajanie organizmu do coraz rzadszego przyjmowania substancji. Zazwyczaj symptomy zespołu abstynencyjnego pojawiają się po ok. 10-48 godzinach od zaprzestania przyjmowania farmaceutyków, stąd warto przeprowadzać taki zabieg pod okiem specjalistów ośrodka leczenia uzależnień. Czasami jednak objawy abstynencyjne są na tyle dotkliwe, że wymagane jest leczenie farmakologiczne, ma to miejsce w ciężkim przypadku uzależnienia, związanego z długotrwałym przyjmowanie leku.

Zespół abstynencyjny - skutki odstawienia leku:

 • nadmiernym pobudzeniem,
 • zaburzeniami snu,
 • problemami z apetytem,
 • niepokojem i lękiem,
 • drgawkami,
 • obniżeniem nastroju,
 • objawami typowymi dla grypy,
 • omamami, halucynacjami, urojeniami i innymi objawami psychotycznymi.
Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Jakie są skutki uzależnienia od leków?

W zależności od tego, jakie leki są nadużywane, występują nieco inne skutki:

 • leki przeciwbólowe – pacjent może borykać się z nudnościami, wymiotami, problemami z koncentracją i koordynacją ruchową czy nawet kłopotami z oddychaniem, czyli typowymi skutkami uzależnienia środkami przeciwbólowymi;
 • środki przeczyszczające – charakterystyczne jest osłabienie, odwodnienie, zaparcia, choroby jelit oraz wymioty i nudności;
 • leki uspokajające i nasenneobjawami uzależnienia od leków nasennych są występujące przygnębienie, drażliwość, zaburzenia postrzegania i problemy z koncentracją;
 • leki przeciwkaszlowe – powodują kłopoty z pamięcią, wywołują napady lękowe, halucynacje, obrzęk płuc, a nawet śpiączkę i śmierć.

Skutki lekomanii mogą być nawet śmiertelne dla osoby uzależnione, dlatego jeśli mamy przekonanie o uzależnieniu, nie wolno zwlekać z leczeniem.

Jak leczyć uzależnienie od leków?

Wiesz już, jak rozpoznać uzależnienie lekowe, ale ważne jest także to, w jaki sposób można leczyć lekomanie. Jednak trzeba wiedzieć, że leczenie lekomanii to nie jest łatwy proces, ponieważ na skutek lekomanii i uzależnienia organizmu, wiąże się z objawami abstynencyjnymi, które bywają dość uporczywe. Szczególnie gdy pacjent chce nagle i samodzielnie się wyleczyć. Na czas oczyszczenia organizmu z substancji uzależniającej warto odizolować osobę leczoną w ośrodku leczenia uzależnień, gdzie będzie mogła liczyć na wsparcie i będzie miała ograniczony dostęp do substancji farmakologicznej, która do uzależnia.

Poza tym leczenie lekomanii może rozpocząć się dopiero wtedy, gdy lekoman zdaje sobie sprawę ze swojego uzależnienia od leków, a przede wszystkim chce się wyleczyć. Bez tego trudno będzie go przekonać do poświęceń i zmierzenia się z trudnościami, wynikającymi ze stosowania poszczególnych metod. Najczęściej wybierane jest dwuetapowe leczenie, które obejmuje:

 • Detoksykację – to pierwszy krok w leczeniu. W końcu, kiedy jest uzależnienie od leków, to ważne jest to, żeby oczyścić organizm z tych substancji. Detoks lekowy polega to na stopniowym zmniejszaniu dawek tych farmaceutyków i odzwyczajanie organizmu. Wiąże się to jednak z występowaniem objawów odstawienia, dlatego pacjent będzie musiał zmierzyć się z silną potrzebą powrotu do nałogu.
 • Psychoterapię – czas trwania jest uzależniony od przyczyn i złożoności problemów pacjenta. Często lekomania jest powiązana z innymi zaburzeniami psychicznymi, co wymaga jeszcze dokładniejszego zbadania. Psychoterapia może mieć charakter indywidualny lub grupowy.
Jak rozpoznać uzależnienie od leków
Jak rozpoznać uzależnienie od leków

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button