JAK ROZPOCZĄĆ LECZENIE ALKOHOLIZMU?

Często mówi się, że najtrudniejszy jest zawsze pierwszy krok. W przypadku terapii uzależnień to obiegowe powiedzenie nabiera dosłownego znaczenia. Dla nałogowców najbardziej problematycznym etapem zdrowienia bywa właśnie przyznanie się przed sobą do problemu oraz podjęcie decyzji o zgłoszeniu się po profesjonalną pomoc.

Jak rozpocząć leczenie alkoholizmu?

Uzależnienie od alkoholu jest chorobą, która powoduje stopniową destrukcję wszystkich dziedzin życia osoby nią dotkniętej, a nieleczona prowadzi do śmierci. Mimo to zdarza nam się ignorować objawy nałogu, myląc je z dopuszczalnymi zachowaniami związanymi z okazjonalnym piciem. Spożywanie alkoholu jest częścią naszej kultury, w związku z czym często bywa uznawane nie tylko za akceptowalne, ale wręcz za pożądane. Każdy z nas z pewnością niejednokrotnie słyszał, że „wypada” wypić toast za zdrowie jubilata lub jakiś sukces „wymaga” uczczenia butelką szampana czy wódki. Pijemy na imprezach rodzinnych, przyjęciach z przyjaciółmi, spotkaniach biznesowych, wakacjach oraz randkach. Z tego powodu jesteśmy skłonni bagatelizować ryzykowne zachowania związane z piciem i często nie dostrzegamy dramatu, który dzieje się tuż przed naszymi oczami.
Jakie objawy stanowią wskazanie do rozpoczęcia leczenia alkoholizmu? Do pierwszych symptomów tego typu zaburzeń należą: spożywanie alkoholu w ukryciu, „klinowanie”, czyli unikanie przykrych objawów zespołu abstynencyjnego poprzez przyjmowanie kolejnej dawki środka odurzającego, wykorzystywanie alkoholu do regulacji nastroju, reagowanie złością na wszelkie próby rozmowy na temat nadużywania alkoholu oraz rosnąca tolerancja, czyli „mocna głowa”.

Przeczytaj również: Alkoholizm - objawy psychiczne


 

Chcesz zapisać się na terapię alkoholową?
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Krok 1: Wewnętrzna motywacja

Pierwszym krokiem prowadzącym do rozpoczęcia leczenia alkoholizmu jest oczywiście motywacja do trwałych zmian. Wbrew pozorom często bywa to najtrudniejszy etap, ponieważ jednym z charakterystycznych objawów nałogu jest brak świadomości istnienia problemu. Potencjalni pacjenci zwykle zarzekają się, że kontrolują swoje picie i mogliby odstawić alkohol, gdyby naprawdę tego chcieli. Z tego powodu przekonanie ich do zgłoszenia się na terapię alkoholową może być dla ich bliskich ogromnym wyzwaniem.

JAK ROZPOCZĄĆ LECZENIE ALKOHOLIZMU

Krok 2: Fachowa diagnoza

Dostrzeżenie objawów nałogu u siebie lub kogoś bliskiego z dużym prawdopodobieństwem oznacza, że dana osoba rzeczywiście potrzebuje profesjonalnej pomocy. Warto jednak potwierdzić te przypuszczenia profesjonalną diagnozą. Rozpoczęcie leczenia alkoholizmu poprzedza więc spotkanie ze specjalistą, który przeprowadza dogłębny wywiad oraz testy przesiewowe pozwalające na określenie etapu uzależnienia, na jakim znajduje się pacjent. Takie działania pomagają lepiej dobrać planowane oddziaływania terapeutyczne.

Przeczytaj również: Etapy uzależnienia alkoholowego u osoby dorosłej

LECZENIE ALKOHOLIZMU

Krok 3: Wybór placówki terapeutycznej

Zanim rozpoczniemy leczenie alkoholowe, musimy wybrać odpowiednią dla siebie placówkę terapeutyczną. Do wyboru mamy terapię zamkniętą oraz ambulatoryjną, czyli przebiegającą w formie pojedynczych spotkań ze specjalistą, na które pacjent przychodzi z domu. Nie da się jednak ukryć, że najbardziej kompleksową opiekę oferują ośrodki leczenia alkoholizmu, w których chorzy przebywają przez 24 godziny na dobę. Dzięki temu mają szansę wyrwać się z dotychczasowego środowiska, unikać osób i miejsc kojarzących im się z alkoholem oraz odciągnąć swoje myśli od picia. Placówka zapewnia również wiele różnych form leczenia odbywających się przez kilka godzin każdego dnia, przez co efekty pojawiają się znacznie wcześniej niż w przypadku innych form terapii.

Autor: Alicja Skibińska - psycholog

 

 

Call Now Button