POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Jak rozpocząć leczenie alkoholizmu?

Uzależnienie od alkoholu jest chorobą, która powoduje stopniową destrukcję wszystkich dziedzin życia osoby nią dotkniętej, a nieleczona prowadzi do śmierci. Mimo to zdarza nam się ignorować objawy nałogu, myląc je z dopuszczalnymi zachowaniami związanymi z okazjonalnym piciem.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Jak zwyczaje związane z piciem alkoholu wpływają na problem alkoholizmu?,
  • Jakie warunki muszą być spełnione, żeby zacząć leczenie alkoholizmu?,
  • Jak zacząć leczenie alkoholizmu?;

Normalizacja picia alkoholu - dlaczego to problem?

Spożywanie alkoholu jest częścią naszej kultury, w związku z czym często bywa uznawane nie tylko za akceptowalne, ale wręcz za pożądane. Każdy z nas z pewnością niejednokrotnie słyszał, że „wypada” wypić toast za zdrowie jubilata lub jakiś sukces „wymaga” uczczenia butelką szampana.

Pijemy na imprezach rodzinnych, przyjęciach z przyjaciółmi, spotkaniach biznesowych, wakacjach oraz randkach. Normalizacja spożywania alkoholu w większości sytuacji sprawia, że jesteśmy skłonni bagatelizować ryzykowne zachowania związane z piciem i mamy trudność w odróżnieniu okazjonalnego picia od pierwszych objawów alkoholizmu.

Początki leczenia alkoholizmu - jakie warunki muszą być spełnione?

Pierwszym krokiem na drodze do podjęcia decyzji o rozpoczęciu leczenia alkoholizmu jest uświadomienie sobie problemu uzależnienia od alkoholu. Wbrew wszelkim pozorom ten etap należy do najtrudniejszych! Większość alkoholików zarzeka się bowiem, że kontroluje swoje picie i mogliby odstawić alkohol, gdyby naprawdę tego chcieli. W wielu przypadkach niezbędne jest przeprowadzenie interwencji, w ramach której osoba uzależniona ma możliwość poznania obaw i uczuć bliskich jej osób.

Podczas interwencji rodzina, przyjaciele i współpracownicy osoby uzależnionej mogą opowiedzieć o skutkach uzależnienia od alkoholu ze swojej perspektywy oraz wyrazić oczekiwania względem alkoholika, np. dotyczące dalszego wspólnego mieszkania czy współpracy. Przygotowując się do interwencji należy opracować konkretne propozycje podjęcia leczenia przez alkoholika, np. wybrać ośrodek terapii uzależnień, przeanalizować szczegóły oferty (daty turnusów, warunki kwaterunkowe, dostęp do specjalistów, dodatkowe aktywności) i cennik ośrodka leczenia alkoholizmu.

Profesjonalne leczenie alkoholizmu rozpoczyna się od postawienia diagnozy przez lekarza. Pacjent który ma rozpocząć leczenie w ośrodku powinien być zmotywowany i trzeźwy.

Chcesz zapisać się na terapię alkoholową?
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Jak zacząć leczenie uzależnienia od alkoholu?

Leczenie uzależnienia od alkoholu to wieloetapowy, trudny i rozłożony w czasie proces. Jak rozpocząć leczenie alkoholizmu? Poznaj najważniejsze zasady:

  1. Rozważ detoksykację - tzw. detoks alkoholowy to trwające 3-5 dni oczyszczanie i wzmacnianie organizmu alkoholika. Detoksykacja ma również na celu złagodzenie objawów odstawienia alkoholu i zapewnienie bezpieczeństwa pacjentowi. W ramach detoksykacji lekarz może zlecić podanie leków uspokajających lub antydepresantów.
  2. Wybór metody leczenia - metoda leczenia alkoholizmu powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb, preferencji i temperamentu osoby uzależnionej. Metody leczenia obejmują między innymi terapię indywidualną i grupową (prowadzone przez terapeutów, psychoterapeutów i specjalistów ds. uzależnień), programy leczenia ambulatoryjnego i stacjonarnego (w ośrodkach terapii uzależnień), farmakoterapię, a także korzystanie z uzupełniających form terapii (np. terapia sztuką, muzykoterapia itp.).
JAK ROZPOCZĄĆ LECZENIE ALKOHOLIZMU
LECZENIE ALKOHOLIZMU
  1. Terapia psychologiczna jest kluczowym elementem leczenia alkoholizmu - terapeuta / specjalista ds. uzależnień pomaga osobie uzależnionej zrozumieć przyczyny jej uzależnienia i sformułować cele, nauczyć się radzenia sobie z pokusami, rozwijać umiejętności rozwiązywania problemów (bez sięgania po alkohol!) i pracować nad zdrowymi strategiami radzenia sobie ze stresem.
  2. Dodatkowe wsparcie grupowe - grupy wsparcia, takie jak Anonimowi Alkoholicy (AA), oferują wsparcie od osób, które przeszły przez to samo.
  3. Zdrowy tryb życia - w trakcie leczenia ważne jest dbanie o zdrowy tryb życia, który obejmuje odpowiednio zbilansowaną dietę, regularną aktywność fizyczną i zachowanie higieny snu.
  1. Unikanie miejsc i sytuacji, które mogą wywołać pokusę picia alkoholu - w ten sposób minimalizujesz ryzyko utraty kontroli i sięgnięcia po alkohol.
  2. Monitorowanie postępu - leczenie alkoholizmu jest procesem długotrwałym, dlatego monitorowanie postępów i wprowadzanie ewentualnych modyfikacji w planie leczenia pozwala uzyskać najlepsze rezultaty. Należy pamiętać, że nawroty mogą się zdarzyć, ale nie muszą oznaczać porażki - ważne, aby kontynuować walkę o życie w trzeźwości.
Chcesz zapisać się na terapię alkoholową?
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Podsumowanie

Rozpoczęcie leczenia alkoholizmu może być trudne. Ważne jest, aby zarówno osoba uzależniona, jak i jej bliscy byli gotowi na wyzwania, które mogą się pojawić na drodze do trzeźwości. Profesjonalne wsparcie specjalistów jest niezbędne, by podjąć efektywne leczenie alkoholizmu. Detoksykacja i właściwie zaplanowane działania terapeutyczne znacząco zwiększają szansę na sukces w walce z alkoholizmem.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button