POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Jak przestać pić? Poznaj sprawdzone metody

Decyzja o zaprzestaniu picia jest kluczowym krokiem na drodze do odzyskania kontroli nad swoim życiem. Jest to jednak proces wymagający determinacji, wsparcia i najczęściej profesjonalnej pomocy. Zaprzestanie picia nie tylko zmniejsza ryzyko wielu chorób, ale także prowadzi do poprawy zdrowia psychicznego, relacji z innymi i ogólnej jakości życia. Jak przestać pić alkohol?

 

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Kiedy powinieneś przestać pić alkohol (w tym piwo)?
 • Czy da się rzucić picie alkoholu na własną rękę?
 • Jakie metody są skuteczne jeśli chcesz przestać pić alkohol?
 • Czym są Program 24-godzinny oraz Program HALT?
 • Cztery fundamentalne kroki, żeby przestać pić alkohol
 • Detoks alkoholowy - dlaczego warto go zrobić?
 • Czym jest terapia alkoholowa?
 • Jakie przestać pić - domowe sposoby i grupy wsparcia.

Podjęcie decyzji o zaprzestaniu picia to dopiero początek drogi, ale jest to najważniejszy krok w procesie odzyskiwania kontroli nad życiem. Uznanie problemu, poszukiwanie wsparcia i ustalenie realistycznych celów to fundamenty, które pomogą Ci przejść przez ten proces.

Oto 4 fundamentalne kroki, które pomogą rozpocząć ten proces rzucania picia:

 1. Uświadomienie sobie problemu - przyznanie się przed samym sobą, że alkohol stał się problemem, jest kluczowe. Może to wymagać czasu i pogłębionej introspekcji (zwłaszcza w przypadku niespecyficznych objawów choroby alkoholowej na jej wczesnym etapie), ale jest niezbędne do rozpoczęcia procesu leczenia.
 2. Podjęcie decyzji o zmianie - ostateczna decyzja o zaprzestaniu picia musi pochodzić od osoby uzależnionej. Jest to osobisty wybór, który wymaga zaangażowania i determinacji.
 3. Ustalenie realistycznych celów i planów - ważne jest ustalenie zarówno krótkoterminowych celów (np. pozostanie trzeźwym przez jeden dzień - tzw. strategia 24 h), jak i celów długoterminowych (plan działania obejmujący m.in. unikanie pewnych sytuacji społecznych, sposoby na redukowanie stresu, nowe aktywności).
 4. Zbudowanie sieci wsparcia - podzielenie się swoją decyzją z bliskimi i prośba o wsparcie może być nieocenione w trudnych chwilach. Osoby z najbliższego otoczenia mogą nie wiedzieć, jak zachowuje się alkoholik i jak go wspierać, dlatego ważne jest ustalenie, jakiej pomocy osoba uzależniona będzie potrzebować na kolejnych etapach leczenia.

Pamiętaj, że każdy dzień bez alkoholu to krok w kierunku zdrowszego i bardziej satysfakcjonującego życia.

Dowiedz się więcej: Kim jest weekendowy alkoholik?

Rezygnacja z picia alkoholu

Najważniejszą przesłanką do zrezygnowania z picia alkoholu jest jednak rozwój nałogu. Jakie sygnały świadczą o tym, że powinniśmy jak najszybciej zmienić swoje życie? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na nasilającą się potrzebę spożywania tej substancji, aktywne poszukiwanie okazji do napicia się, zmianę tolerancji (czyli coraz „mocniejszą głowę”), używanie alkoholu do regulacji swojego nastroju, luki pamięciowe i „urwane filmy”, picie wbrew zaleceniom lekarskim (np. podczas przyjmowania antybiotyku lub ciąży) oraz unikanie rozmów o swoim piciu.

Jak przestać pić alkohol?

Pierwszym krokiem w walce z alkoholem jest uświadomienie sobie swojego problemu i konsekwencji jakie niesie on dla alkoholika i osób w jego otoczeniu. Leczenie przyczyn zażywania alkoholu stanowi odpowiedź na pytanie jak przestać pić. To właśnie całe podłoże sięgania po alkohol jest źródłem problemów osób uzależnionych od napoi procentowych. Warto do tego dodać, że każdy przypadek jest inny i różne osoby mogą mieć różne podstawy do picia. Do tego różne osoby uzależniają się w inny sposób. Niekiedy alkoholicy nie ujawniają się ze swoimi problemami. Dlatego pierwszym podjętym krokiem powinna być dokładna analiza zachowań i określenie ich genezy.

Czy da się pokonać alkoholizm na własną rękę?

Wiele osób zastanawia się jak przestać pić przy użyciu domowych sposobów. I choć jest to możliwe, skuteczność takich metod jest raczej wątpliwa. Stosowanie ziół, uprawianie sportu, zmiana towarzystwa, czy unikanie pewnych miejsc mogą dać zadowalające rezultaty na pewien okres. Zwykle przy braku silnej woli osoba uzależniona i tak powróci do regularnego spożywania alkoholu przy nadarzającej się okazji. Oczywiście zdrowy tryb życia to dobry sposób na poprawienie samopoczucia, jednak nie jest on lekarstwem samym w sobie, a jedynie dodatkiem do terapii. Dopiero skuteczne wsparcie psychologiczne i farmakologiczne może przynieść oczekiwany rezultat.

Detoks i terapia alkoholowa - jak rzucić alkohol ze wsparciem specjalistów?

Kiedy podejmujesz decyzję o zaprzestaniu picia, profesjonalna pomoc może okazać się kluczowa w skutecznym przejściu przez ten proces. Istnieje wiele form wsparcia, które mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb i sytuacji. Mowa tutaj przede wszystkim o detoksie i terapii uzależnień.

Oczyszczenie i wzmocnienie organizmy alkoholika

Detoks alkoholowy to możliwość bezpiecznego oczyszczenia krwioobiegu osoby uzależnionej z alkoholu i toksyn oraz skutecznego wzmocnienia organizmu. Medycznie nadzorowana detoksykacja jest szczególnie ważna, jeśli istnieje ryzyko poważnych objawów odstawienia. Podczas detoksykacji lekarz może zdecydować o konieczności zastosowania farmakoterapii - leków przeciwbólowych, uspokajających, nasennych czy przeciwlękowych. Formą farmakologicznego wsparcia rzucania picia przez osobę uzależnioną jest również tzw. wszywka alkoholowa.

Detoks Alkoholowy

Detoksykacja to niezbędny krok, następujący przed rozpoczęciem samej terapii. Odtruwanie organizmu to tak naprawdę przygotowanie do dalszych działań. Na ogół proces trwa pięć dni i odbywa się pod nadzorem wykwalifikowanego personelu medycznego. Detoksykacja rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu medycznego, po którym pacjent poddawany jest badaniu psychiatrycznemu, dostaje lekarstwa, kroplówkę i przebywa pod czujną obserwacją specjalistów. Po detoksie ciało jest odtrute i oczyszczone z używek.

Wszywka alkoholowa

Wiele osób słyszało już o wszywce alkoholowej. Jeśli zastanawiasz się jak nie pić, może ona być dla Ciebie bardzo pomocna.

Czym jest wszywka alkoholowa i jak działa? W wyniku działania wszywki pacjent odczuwa niekomfortowe dolegliwości już po około 10 minutach od spożycia trunku. Zamysłem tej formy leczenia alkoholizmu jest wywołanie awersji do alkoholu. Wszywka ma formę od 8 do 10 tabletek z substancją czynną, którą chirurg umieszcza pod skórą osoby uzależnionej. Samo umieszczenie wszywki przebiega w znieczuleniu miejscowym i trwa około pół godziny. Tabletki zaimplementowane pod skórą działają przez 8 miesięcy, po których zabieg można powtórzyć. 

Terapia uzależnień - ambulatoryjna lub stacjonarna

Indywidualna terapia alkoholowa - osoba uzależniona może skorzystać z indywidualnych sesji z doświadczonym psychoterapeutą, podczas których alkoholik zrozumie przyczyny uzależnienia i nauczy się zdrowych sposobów radzenia sobie ze stresem i emocjami. Specjaliści od leczenia uzależnień mogą zaoferować konkretne strategie i narzędzia, które pomogą w procesie zaprzestania picia. Taka terapia może być prowadzona ambulatoryjnie lub stacjonarnie, np. w prywatnym ośrodku leczenia alkoholizmu.

 

 

 

Grupy wsparcia i samopomoc - jak rzucić picie?

Ważnym elementem leczenia alkoholizmu mogą być grupy wsparcia, np. Anonimowi Alkoholicy (AA). Podczas regularnych spotkań grup wsparcia, uczestnicy dzielą się swoimi doświadczeniami i wzajemnie się motywują do wytrwania w trzeźwości. Warto również przyjrzeć się programowi HALT, który powstał na bazie doświadczeń ruchu AA.

Oprócz profesjonalnego wsparcia i grup wsparcia, istnieją metody samopomocy, które potocznie określa się mianem "domowych sposobów na rzucenie picia". Do tych metod można zaliczyć m.in. techniki relaksacyjne, aktywność fizyczną, dbanie o zdrową dietę, rozwój zainteresowań i pasji oraz budowanie nowych nawyków (tj. rytuały zastępcze, prowadzenie dziennika postępów i refleksji)

Należy pamiętać, że metody samopomocy są uzupełnieniem, a nie substytutem profesjonalnej pomocy. Wspierają one proces leczenia i pomagają w utrzymaniu trzeźwości na dłuższy czas. Ważne jest, aby znaleźć te techniki, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom i stylowi życia.

JAK ZREZYGNOWAĆ Z PICIA ALKOHOLU?
Chcesz zapisać się na terapię alkoholową?
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Program HALT

Jak nie pić alkoholu? Program HALT to jeden z filarów filozofii zdrowienia. Skrót ten został utworzony od pierwszych liter czterech anglojęzycznych słów: hungry – głodny, angry – rozzłoszczony, lonely – samotny i tired – zmęczony. Każdy z tych stanów sprawia, że zrezygnowanie z picia alkoholu staje się znacznie trudniejsze. Dowolna z wymienionych sytuacji może poważnie zagrozić trzeźwości, zaś skumulowanie kilku z nich z bardzo dużym prawdopodobieństwem skończy się przerwaniem abstynencji. Z tego powodu alkoholicy po terapii powinni prowadzić zdrowy, zbilansowany tryb życia: dbać o swoją dietę, regularnie zażywać ruchu, otaczać się życzliwymi ludźmi i unikać stresu. Cały proces trzeźwienia sprowadza się właściwie do jednej rzeczy: troskliwego dbania o siebie, tak jak opiekowalibyśmy się bliską osobą.

Przeczytaj również: Zalecenia dla trzeźwiejących alkoholików

Podsumowanie

Należy pamiętać, że każdy proces odzyskiwania kontroli nad życiem jest indywidualny, a odpowiednia forma wsparcia może różnić się w zależności od osoby. Jednak profesjonalna pomoc może znacząco zwiększyć szanse na skuteczne i trwałe zaprzestanie picia.

Sprawdź cennik leczenia w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button