Jak przekonać alkoholika do leczenia? – Jak i gdzie zgłosić alkoholika na leczenie?

Jak namówić alkoholika na leczenie? Jest to trudne zadanie, ponieważ mechanizm iluzji i zaprzeczania sprawia, że większość nałogowców w ogóle nie zdaje sobie sprawy z własnej choroby. Wmawiają sobie i otoczeniu, że sprawują pełną kontrolę nad swoim zachowaniem i mogliby przestać pić, gdyby tylko mieli na to ochotę. Jednym z największych wyzwań stojących przed ich bliskimi jest więc zmotywowanie ich do sięgnięcia po profesjonalną pomoc. Jak przekonać alkoholika do leczenia? Kiedy dobrowolny odwyk alkoholowy nie jest wystarczającym rozwiązaniem? Kiedy przymusowe leczenie alkoholika jest koniecznością i kto może zgłosić osobę uzależnioną na odwyk? 

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Jak namówić alkoholika do leczenia?,
  • Jak zmotywować alkoholika do leczenia?,
  • Czy warto zmuszać alkoholika do leczenia?,
  • Jak zgłosić alkoholika na leczenie?,

Trudne początki w procesie nakłaniania alkoholika na leczenie

Badania pokazują, że posiadamy skłonność do usprawiedliwiania decyzji swoich i osób, które kochamy. Nawet widząc niepokojące zachowania ciężko jest nam skutecznie i odpowiednio szybko zareagować, często bagatelizując problem. Podobnie dzieje się, gdy pojawią się pierwsze symptomy choroby alkoholowej.

Szukamy wytłumaczenia niektórych zachowań, pozostając w chorych relacjach i zaprzepaszczając to, co budowaliśmy przez lata. Pojawia się bezsilność i rezygnacja, jednak dalej pozostajemy bierni często bojąc się reakcji otoczenia. Ten paraliż, strach i działania na własną rękę powodują często pogłębianie się ludzkich tragedii oraz dalsze wyniszczanie się osoby uzależnionej. Osoba współuzależniona niejako pomaga alkoholikowi pić … z różnych przyczyn, wśród których wymienia się m.in, że “alkoholik, po wypiciu staje się łagodniejszy i idzie spać…”

Przeczytaj również: jak osoba uzależniona może radzić sobie z głodem alkoholowym

Chcesz skutecznie pomóc osobie uzależnionej, lecz nie wiesz jak przekonać ją do leczenia?
Koniecznie musisz skontaktować się z nami, a powiemy Tobie co jest najlepszym rozwiązaniem w danej sytuacji.

Jak przekonać alkoholika do leczenia? - Problem współuzależnienia

Nie bez powodu tak często mówi się, że alkoholizm jest chorobą całej rodziny. Na ich specjalne potrzeby powstaje grupa wsparcia dla rodzin alkoholików, która pomaga w przejściu przez trudny okres leczenia. Osobie uzależnionej może się wydawać, że jej zachowanie wpływa wyłącznie na nią samą, jednak w rzeczywistości prowadzi ono do zachwiania równowagi w całym domu i powoduje, że prędzej czy później życie wszystkich jego mieszkańców zaczyna kręcić się wokół nałogu.

Zwłaszcza partnerzy życiowi chorych (a więc ci, którzy potencjalnie mogą wyjść z relacji, w przeciwieństwie do rodziców czy dzieci) są narażeni na tzw. współuzależnienie, czyli nieprawidłowe reakcje przystosowawcze, przez które zamiast pomagać bliskiej osobie, podtrzymują jej chorobę.

Zastanawiając się nad tym, jak namówić alkoholika na leczenie, nieświadomie popełniają ogromne błędy, takie jak chęć ochrony partnera przed negatywnymi skutkami jego picia. Aby osiągnąć ten cel, usprawiedliwiają jego nieobecności w pracy, tłumaczą jego zachowanie przed znajomymi, spłacają długi oraz wyręczają w obowiązkach. Podobne zachowanie wykazują inni domownicy. Nierzadko również zdarza się, że osoby współuzależnione na pozór nie odróżniają się od innych. Ubierają się dobrze, osiągają wysokie wyniki w nauce lub też mogą pochwalić się wysokim statusem zawodowym. Często osiągają sukces, szczególnie dzieci alkoholika, przez co nikt nawet by nie pomyślał, że potrzebują jakiejkolwiek pomocy. Wyróżnia ich jednak przymus samodzielnego radzenia sobie z wszelkimi problemami i przeciwnościami losu, w tym lękami.

Niestety, aby chory miał jakąkolwiek motywację do leczenia, musi na własnej skórze doświadczyć przykrych skutków swojego postępowania. Pozwolenie mu na to jest jedną z najlepszych form pomocy, mimo że na pierwszy rzut oka może nam się wydawać, że jest odwrotnie.

Pomoc rodzinie alkoholika - na czym polega?
Jak namówić alkoholika na leczenie

Namówienie osoby uzależnionej do podjęcia leczenia alkoholizmu nie jest proste. Uzależniony, przekonany o swojej niewinności, za wszelką cenę oddala od siebie myśl o terapii. Największy trud musi podjąć w tym wypadku rodzina. Warto przede wszystkim zwrócić się o poradę do specjalistów, które pokierują wszelkimi działaniami. Osoby współuzależnione winny pamiętać, że w ich przypadku terapia współuzależnienia również może okazać się pomocna.

Przeczytaj również: Gdzie szukać pomocy dla alkoholika

Chcesz skutecznie pomóc osobie uzależnionej, lecz nie wiesz jak przekonać ją do leczenia?
Koniecznie musisz skontaktować się z nami, a powiemy Tobie co jest najlepszym rozwiązaniem w danej sytuacji.

Jak namówić alkoholika do leczenia?

Jak nakłonić alkoholika do leczenia? Chcąc pomóc alkoholikowi należy przede wszystkim jak najszybciej podjąć odpowiednie działania. Ważna jest przede wszystkim pierwsza rozmowa, do której należy się przygotować. Wybierzmy ustronne miejsce, w którym uzależniony będzie się czuł bezpiecznie. Warto już na tym etapie mieć wybrany ośrodek, sprawdzić cennik leczenia uzależnień i w razie jakichkolwiek wątpliwości zapytać specjalistów o radę. Im dłużej będziemy zwlekać, tym trudniej będzie wyjść alkoholikowi z nałogu i pojawi się głód alkoholowy, nad którym nie będzie w stanie zapanować.

Przy rozmowie trzeba jasno postawić sytuację i nie unikać trudnych tematów. Nie pomogą też wyrzuty i jakiekolwiek negatywne emocje. Przedstawmy argumenty przemawiające za zaprzestaniem picia. Taka rozmowa z pewnością nie jest łatwa, lecz może stać się pierwszym krokiem do szczęśliwego życia bez nałogu. Mamy również zarezerwowane miejsce w wybranym ośrodku leczenia alkoholizmu.

Metody leczenia narkomanii - co warto wybrać?
Jak przekonać alkoholika do leczenia?

Skuteczny sposób na przekonanie alkoholika do odwyku – interwencja kryzysowa

Jedną z najskuteczniejszych metod motywowania do terapii alkoholizmu jest tzw. interwencja kryzysowa. Kiedy zwykłe rozmowy i próby perswazji nie przynoszą żadnego efektu, można spróbować zorganizować większe spotkanie z kilkoma osobami z otoczenia nałogowca, które podzielą się z nim spostrzeżeniami na temat jego picia.

Pamiętajmy, by nie unosić się emocjami – interwencja nie może stanowić kolejnej rodzinnej awantury. Powinny jej zaś towarzyszyć troska i życzliwość. Ważne jest to, by wszyscy uczestnicy spotkania mówili wyłącznie o faktach, które sami zaobserwowali (zamiast odwoływać się do plotek czy informacji uzyskanych od osób trzecich), unikając uogólniania i nadinterpretacji.

Zamiast powiedzieć: „Na ciebie nigdy nie można liczyć”, lepiej wspomnieć o konkretnej sytuacji: „Wczoraj zapomniałeś odebrać dziecko z przedszkola”, „Wydałeś na alkohol pieniądze przeznaczone na ubezpieczenie samochodu”, „Tydzień temu w pracy wyraźnie wyczułem od ciebie wódkę”.

Warto wcześniej przygotować sobie swoje argumenty na kartce, by o niczym nie zapomnieć. Istotne jest także to, by alkoholik był trzeźwy podczas interwencji. Dobrym pomysłem będzie wcześniejsze rozeznanie co do tego, gdzie zgłosić alkoholika na leczenie – jeśli nasz bliski się zgodzi, będziemy mogli od razu zadzwonić do placówki i umówić się na spotkanie.

Kiedy namowy nie przynoszą rezultatu – przymusowe leczenie alkoholika, czyli ostatnia deska ratunku?

Choć z zasady terapia alkoholowa jest dobrowolna, w wyjątkowych sytuacjach można sięgnąć także po leczenie przymusowe alkoholika. Aby do niego doprowadzić, należy złożyć odpowiedni wniosek do gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.

Jak zmusić alkoholika do leczenia?

Sąd może zdecydować o skierowaniu chorego na leczenie w przypadku, gdy systematycznie zakłóca on spokój lub porządek publiczny, uchyla się od pracy, powoduje rozkład życia rodzinnego albo demoralizuje nieletnich. Warto poprzeć swój wniosek dowodami, które mogą stanowić np. notatki z interwencji policji, rachunki za pobyt na izbie wytrzeźwień, wyroki lub opinie specjalistów. Należy jednak pamiętać, że przymusowe leczenie alkoholika nie zawsze przynosi dobre efekty. Alkoholik musi podjąć sam decyzję, że “TAK, chcę się leczyć”.

Grupy wsparcia w leczeniu uzależnień
Jak nakłonić alkoholika do leczenia?

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button