Jak przekonać alkoholika do leczenia?

Statystyki są nieubłagane, wg. danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, alkoholizm w Polsce dotyka około 700-900 tysięcy osób. Chorzy często tracą swoje majątki, zdrowie, a także kontakt z rodziną. Czy można im pomóc? Dowiedz się, jak przekonać do leczenia alkoholika.

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Czy można przekonać alkoholika do leczenia?
 • Jak przekonać alkoholika do leczenia?
 • Jak sobie radzić z mechanizmem iluzji i zaprzeczenia?

Czy można przekonać alkoholika do leczenia?

Przekonanie alkoholika do podjęcia leczenia może być trudne, ponieważ sam proces zmiany wymaga silnej motywacji wewnętrznej. Nie zawsze jesteśmy w stanie wpływać na decyzje innych osób. Warto jednak pamiętać, że istnieją różne ścieżki do zdrowienia, a kluczem jest respektowanie indywidualnych wyborów i gotowość do pomocy w każdym etapie procesu.

Jak przekonać alkoholika do podjęcia leczenia?

Duże znaczenie ma w tym przypadku próba podjęcia rozmowy. To, w jaki sposób zostanie ona przeprowadzona, może wpływać na jej efekt. Warto powstrzymać swoje emocje.

Jak rozmawiać z alkoholikiem? Oto kilka ważnych kroków:

 1. Unikajmy oskarżeń, agresji czy wywierania presji. Zamiast tego, skupmy się na wyrażeniu troski, zrozumienia i gotowości do pomocy.
 2. Spróbujmy zrozumieć, co może być dla osoby uzależnionej źródłem motywacji do zmiany. Czy jest to obawa o własne zdrowie, problemy rodzinne, a może zawodowe? Odkrycie tych motywacji może pomóc w stworzeniu spersonalizowanego przekazu.
 3. Pomocne może być uświadomienie alkoholikowi konkretnych negatywnych konsekwencji związanych z piciem, zarówno dla niego samego, jak i dla osób bliskich. Realistyczne ukazanie problemów może wzmacniać potrzebę zmiany.
 4. Przemoc słowna czy fizyczna zazwyczaj nie przynosi pożądanych rezultatów. Ważne jest, aby wyrażać swoje zaniepokojenie w sposób konstruktywny.
 5. Zbierzmy informacje na temat różnych opcji leczenia alkoholizmu, takich jak terapia indywidualna, grupowa czy prywatny ośrodek leczenia uzależnień. Przygotowanie konkretnych danych może pokazać, że istnieje wiele różnych dróg do zdrowienia.

Mechanizm iluzji i zaprzeczenia – w jaki sposób sobie z nim radzić?

Rozmowę z osobą uzależnioną nierzadko utrudnia stosowany przez nią mechanizm iluzji i zaprzeczenia. Na czym on polega?

To psychologiczne strategie obronne, które pomagają alkoholikowi utrzymać uzależnienie i ignorować konsekwencje jego negatywnego wpływu na życie. Te mechanizmy umożliwiają osobie uzależnionej utrzymanie przekonania, że ​​wszystko jest w porządku, pomimo ewidentnych problemów. Uzależniony może na przykład przekonywać siebie, że nadal kontroluje swoje picie, mimo dowodów na to, że kontrolę już dawno utracił.

Jak sobie z tym poradzić?

 • Zrozumienie i empatia w rozmowie z osobą uzależnioną mogą pomóc w złagodzeniu oporu wobec prawdy. Unikajmy oskarżeń, a zamiast tego wyrażajmy troskę.
 • Zamiast krytykować czy pouczać, wyrażajmy własne obawy i uczucia związane z zachowaniem osoby uzależnionej. To może sprawić, że będzie bardziej otwarta na dialog.
 • Sugestia skonsultowania się z terapeutą lub specjalistą ds. uzależnień może być bardziej skuteczna niż bezpośrednia konfrontacja. Profesjonalna pomoc często jest kluczowa w przełamywaniu iluzji i zaprzeczenia.
Chcesz zapisać się na terapię alkoholową?
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Jak najbliżsi powinni postępować z osobą uzależnioną?

W kontekście uzależnień często pojawia się pytanie, jak powinna postępować żona alkoholika? Co mogą zrobić dzieci lub rodzice osoby uzależnionej?

Postępowanie najbliższych z osobą uzależnioną, wymaga delikatności, zrozumienia i równocześnie utrzymania zdrowych granic. Ważne jest, aby bliscy nie umożliwiali szkodliwego zachowania. Rodzina alkoholika powinna zadbać przede wszystkim o własny dobrostan i zdrowie psychiczne, niezależnie od decyzji partnera. Pomocy mogą szukać m.in. na grupach wsparcia dla osób dotkniętych uzależnieniem

Edukacja na temat uzależnienia może pomóc w zrozumieniu, że alkoholizm to choroba wymagająca specjalistycznego leczenia. W pomocy osobie uzależnionej nie można jednak zapominać o sobie.

Jak skłonić alkoholika do podjęcia terapii?

Warto wyjaśnić osobie uzależnionej, co daje terapia alkoholowa i jakie mogą być korzyści z uczestnictwa w niej. Od czego zacząć?

Terapia dostarcza bezpiecznego i wspierającego środowiska, w którym osoba uzależniona może dzielić się swoimi myślami, uczuciami i doświadczeniami związanymi z alkoholizmem. Umożliwia także eksplorację głęboko zakorzenionych problemów emocjonalnych, które mogą być przyczyną uzależnienia. Pacjent uczy się radzenia sobie z emocjami bez uciekania się do alkoholu.

Terapia alkoholowa nie tylko pomaga w przezwyciężeniu fizycznego uzależnienia, ale również skupia się na aspektach psychologicznych, emocjonalnych i społecznych, które mogą być związane z alkoholizmem. Kluczem do sukcesu jest otwarta współpraca z terapeutą.

Długoterminowe korzyści z terapii obejmują zdrowy rozwój osobisty, poprawę relacji społecznych i rodzinnych, a przede wszystkim osiągnięcie i utrzymanie trzeźwości.

Cena leczenia uzależnienia bywa zróżnicowana. Nierzadko wymaga odcięcia się na jakiś czas od życia społecznego. Walka o siebie jest jednak tego warta.

Jak przekonać alkoholika do leczenia? Podsumowanie!

Przekonanie alkoholika do podjęcia leczenia może być trudne, ponieważ sam proces zmiany wymaga silnej motywacji wewnętrznej. Jednak, stosując odpowiednie podejście, wyrażając zrozumienie i oferując wsparcie, możemy stworzyć warunki sprzyjające podjęciu decyzji o leczeniu.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button