Jak powinna postępować żona alkoholika?

Alkoholizm to nie jest problem wyłącznie osoby uzależnionej. Konsekwencje i przykre skutki ponosi cała rodzina alkoholika. Ponieważ mężczyźni uzależniają się znacznie częściej niż kobiety, zwykle to panie żyją w toksycznym związku z alkoholem w tle. Życie pod jednym dachem z alkoholikiem to pasmo nieszczęść, krzywd, żalu i cierpienia, a piętno przykrych doświadczeń odsuwane jest do końca życia. Jak powinna postępować i co ma zrobić żona alkoholika?

Mąż alkoholik – Co ma zrobić żona alkoholika? Jak pomóc i jak zrozumieć uzależnionego?

Życie z alkoholikiem nie jest łatwe. W takiej relacji żona czuje się zazwyczaj samotna, bezsilna i bardzo nieszczęśliwa. Brakuje jej oparcia i zrozumienia ze strony partnera. Często czuje się przytłoczona, zmęczona, a sytuacja w domu zaczyna ją przerastać. Małżonkowie coraz bardziej oddalają się od siebie i prędzej czy później, oboje wpadają w pułapkę samotności. Alkoholik zaczyna oddalać się od rodziny, znajomych i reszty społeczeństwa. Zaczyna stąpać po równi pochyłej i krok po kroku niszczy swoje życie. Traci zdrowie, traci zdolność do pracy i rozbija rodzinę… Co ma zrobić żona alkoholika?

Przeczytaj również: Co mogę zrobić, jeśli mój mąż pije i kłamie?

Jak powinna postępować żona alkoholika?

  • Powinna zrozumieć, czym jest problem alkoholowy;
  • Powinna poznać motywy postępowania alkoholika i zrozumieć sposób jego myślenia;
  • Powinna pogodzić się z chorobą partnera i postępować tak, aby on również uświadomił sobie swój problem;
  • Nie powinna usprawiedliwiać go, tłumaczyć, chronić i mu pobłażać;
  • Nie powinna się obwiniać, gdyż alkoholizm męża to nie jest jej wina;
  • Powinna skorzystać z pomocy specjalisty.

W pierwszej kolejności żona alkoholika musi zrozumieć, że alkoholizm nie jest fanaberią i wymysłem uzależnionego. Alkoholizm to poważna choroba, która doszczętnie wyniszcza organizm i prowadzi do wielu poważnych schorzeń, a nawet do śmierci. Aby pomóc alkoholikowi, współmałżonka musi poznać motywy jego postępowania i zrozumieć sposób jego myślenia. Żona, która nie jest uzależniona od alkoholu, nie potrafi zwykle zrozumieć chorego partnera. Choć żyje z nim pod jednym dachem i codziennie obserwuje jego zmagania, nie rozumie go, bo nie czuje i nie zna wewnętrznego przymusu, który obezwładnia umysł i zmusza do picia. Tak jak człowiek niepalący, nigdy nie zrozumie palacza, ponieważ nie zaznał uczucia nikotynowego głodu…

Partnerce alkoholika wydaje się, że mąż jej nie kocha, gdyż mimo obietnic wciąż pije i nie stara się nawet walczyć o ich związek. Tymczasem problem wygląda zupełnie inaczej… Otóż osoba uzależniona ma tylko jeden cel w życiu – napić się alkoholu. Wszystko inne schodzi na dalszy plan i zarówno życie rodzinne, jak i zawodowe, nie są dla niej tak samo ważne, jak zaspokojenie najsilniejszej ze wszystkich potrzeb – Potrzeby picia.

Przeczytaj również: Przyczyny alkoholizmu – przyczyny picia alkoholu

Jak powinna postępować żona alkoholika? – Wspierać, prosić czy zostawić?

Mimo ogólnej wiedzy na temat alkoholizmu sami bliscy alkoholika nie wiedzą, jak powinni z nim postępować. Trwać przy chorym mimo wszystko, czy odejść i zostawić go samemu sobie? Trzeba oczywiście wspierać najbliższych i pomagać im w powrocie do zdrowia... ale dopiero wtedy, gdy oni sami zdecydują się zerwać z nałogiem i zapragną w swoim życiu zmian. W sytuacji, gdy uzależnienie tylko postępuje, a alkoholik wciąż odmawia leczenia, najlepiej zostawić go i nie nabierać się na obietnice bez pokrycia. Taka terapia wstrząsowa jest często najlepszym rozwiązaniem, gdyż dzięki niej, alkoholik może przemyśleć swoje postępowanie i zrozumieć powagę sytuacji. Jednak nie każda partnerka ma na tyle silną wolę, aby tak po prostu odejść. W końcu przysięgała “Na dobre i na złe, w zdrowiu i w chorobie”, a poza tym serce nie sługa… Co zrobić, jeśli postanowimy zostać?

Przeczytaj również: Jak wspierać alkoholika podczas terapii?

Trwając w związku z alkoholikiem, należy przede wszystkim przestać go usprawiedliwiać i traktować pobłażliwie! Żony bardzo często starają się chronić swoich mężów – Usprawiedliwiają ich w pracy, tłumaczą przed rodziną i znajomymi, chowają alkohol i starają się utrzymać problem w tajemnicy. Niestety te zachowania do niczego dobrego nie prowadzą, a tylko pogłębiają problem. Partnerka ze wstydu i poczucia odpowiedzialności dostosowuje się do chorego, wyręcza go we wszystkim i przejmuje jego obowiązki, dając mu w ten sposób ciche przyzwolenie na trwanie w uzależnieniu. Alkoholikowi w to właśnie graj! – Nic, tylko żyć i pić! Dlatego nie tędy droga...

Przeczytaj również: Jak postępować z alkoholikiem w domu


Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Co powinna zrobić żona alkoholika? – Jak i gdzie szukać pomocy?

Jeśli nie wiesz, co robić, skorzystaj z poniższych wskazówek. Jak powinna postępować żona alkoholika:

  1. Rozmawiaj z partnerem

Jeśli picie partnera zaczyna Cię niepokoić lub zaczynasz dostrzegać u niego problem alkoholowy, znajdź odpowiedni moment i szczerze z nim porozmawiaj. Im szybciej, tym lepiej! Im dłużej będziesz zwlekać, tym bardziej będzie pogłębiał się problem i tym silniejsze będziesz odczuwać tego skutki.

  1. Spróbuj mu uświadomić konsekwencje jego nałogu

W trakcie rozmowy spróbuj wytłumaczyć małżonkowi, jak wielkie szkody wyrządza alkohol, zarówno dla jego zdrowia, jak i całej Waszej rodziny. Postaraj się uświadomić mu, jakie konsekwencje poniesie rodzina i jakie podejmiesz działania, jeśli on nie uda się na leczenie. Zaproponuj, że wybierzesz się razem z nim na pierwsze spotkanie.

  1. Poproś o pomoc kogoś bliskiego

Jeżeli mąż alkoholik uparcie odrzuca ofertę pomocy i odmawia leczenia, możesz zwrócić się o pomoc do kogoś bliskiego. Skontaktuj się z jego najlepszym przyjacielem lub kimś bliskim z rodziny, kto mógłby pomóc przekonać go do podjęcia terapii.

  1. Zgłoś się do ośrodka terapii uzależnień

Alkoholizm to poważna choroba, która wymaga leczenia, a alkoholik nie będzie w stanie poradzić sobie z nałogiem sam. Każda żona alkoholika nie raz słyszała już piękne obietnice… Każda mogłaby wydać opasły tomik z najpiękniejszymi przeprosinami… Ile stron liczyłby dzisiaj Twój zbiór? Alkoholik jest mistrzem w przepraszaniu i składaniu kolejnych pustych obietnic, z których nic nie wynika. Nie twierdzimy, że są one nieszczere, problem w tym, że mają zwykle krótki termin ważności – do pierwszego kieliszka! Niestety alkoholik nie przestanie pić sam i nie będzie w stanie wytrwać w swojej trzeźwości – wokół czai się zbyt wiele łatwo dostępnych pokus! Nawet, jeśli mąż nadal nie widzi swojego problemu, nie powinnaś cierpliwie czekać. Zgłaszając się do ośrodka terapii uzależnień zawsze uzyskasz niezbędną pomoc. Nasi specjaliści doradzą, jak rozmawiać z alkoholikiem, jak okazać mu wsparcie i jak przekonać go do rozpoczęcia terapii. W takiej sytuacji każda próba jest na wagę złota!

Call Now Button