Jak powinna postępować żona alkoholika?

Alkoholizm to nie jest problem wyłącznie osoby uzależnionej. Konsekwencje i przykre skutki ponosi cała rodzina alkoholika. Ponieważ mężczyźni uzależniają się znacznie częściej niż kobiety, zwykle to panie żyją w toksycznym związku z alkoholem w tle. Życie pod jednym dachem z alkoholikiem to pasmo nieszczęść, krzywd, żalu i cierpienia, a piętno przykrych doświadczeń odsuwane jest do końca życia. Jak powinna postępować żona alkoholika i co ma zrobić?

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Co ma zrobić żona alkoholika?,
 • Jak powinna postępować żona alkoholika?,
 • Czym jest terapia wstrząsowa dla alkoholika?,
 • Jak działa terapia wstrząsowa dla alkoholika?;

Mąż alkoholik – Co ma zrobić żona alkoholika? Jak pomóc i jak zrozumieć uzależnionego?

Życie z mężem alkoholikiem nie jest łatwe. W takiej relacji żona czuje się zazwyczaj samotna, bezsilna i bardzo nieszczęśliwa, przez co również psychika żony alkoholika ulega znacznemu pogorszeniu. Brakuje jej oparcia i zrozumienia ze strony partnera. Często czuje się przytłoczona, zmęczona, a sytuacja w domu zaczyna ją przerastać. Małżonkowie coraz bardziej oddalają się od siebie i prędzej czy później, oboje wpadają w pułapkę samotności. Alkoholik zaczyna oddalać się od rodziny, znajomych i reszty społeczeństwa. Zaczyna stąpać po równi pochyłej i krok po kroku niszczy swoje życie. Traci zdrowie, traci zdolność do pracy i rozbija rodzinę… Co ma zrobić żona alkoholika?

Przeczytaj również: Co mogę zrobić, jeśli mój mąż pije i kłamie?

Życie z alkoholikiem może być trudne i pełne niepewności, o czym niestety żona alkoholika może się przekonać na własnej skórze. Żona alkoholika często czuje się samotna i bezsilna, a jej partner coraz bardziej oddala się od niej i od społeczeństwa. Traktowanie żony przez alkoholika może być nieodpowiednie i negatywnie wpłynąć na jej zdrowie psychiczne. W takiej sytuacji ważne jest, aby żona szukała wsparcia u rodziny i przyjaciół oraz rozważyła zastosowanie terapii wstrząsowej dla alkoholika. Ponadto powinna postępować w sposób świadomy i rozważny, aby chronić swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Jeśli chce pomóc swojemu mężowi, powinna wspierać go w jego walki z uzależnieniem i zachęcać do podjęcia leczenia w prywatnym ośrodku uzależnień. Warto pamiętać, że uzależnienie od alkoholu jest chorobą, którą można wyleczyć, ale wymaga czasu, cierpliwości i wsparcia ze strony najbliższych.

Jak powinna postępować żona alkoholika?

 • Powinna zrozumieć, czym jest problem alkoholowy;
 • Powinna poznać motywy postępowania alkoholika i zrozumieć sposób jego myślenia;
 • Powinna pogodzić się z chorobą partnera i postępować tak, aby on również uświadomił sobie swój problem;
 • Nie powinna usprawiedliwiać go, tłumaczyć, chronić i mu pobłażać;
 • Nie powinna się obwiniać, gdyż alkoholizm męża to nie jest jej wina;
 • Żona alkoholika powinna przede wszystkim skorzystać z pomocy specjalisty.

W pierwszej kolejności żona alkoholika musi zrozumieć, że alkoholizm nie jest fanaberią i wymysłem uzależnionego. Alkoholizm to poważna choroba, która doszczętnie wyniszcza organizm i prowadzi do wielu poważnych schorzeń, a nawet do śmierci. Aby pomóc alkoholikowi, współmałżonka musi poznać motywy jego postępowania i zrozumieć sposób jego myślenia. Żona, która nie jest uzależniona od alkoholu, nie potrafi zwykle zrozumieć chorego partnera. Choć żyje z nim pod jednym dachem i codziennie obserwuje jego zmagania, nie rozumie go, bo nie czuje i nie zna wewnętrznego przymusu, który obezwładnia umysł i zmusza do picia. Tak jak człowiek niepalący, nigdy nie zrozumie palacza, ponieważ nie zaznał uczucia nikotynowego głodu…

Partnerce alkoholika wydaje się, że mąż jej nie kocha, gdyż mimo obietnic wciąż pije i nie stara się nawet walczyć o ich związek. Tymczasem problem wygląda zupełnie inaczej… Otóż osoba uzależniona ma tylko jeden cel w życiu – napić się alkoholu. Wszystko inne schodzi na dalszy plan i zarówno życie rodzinne, jak i zawodowe, nie są dla niej tak samo ważne, jak zaspokojenie najsilniejszej ze wszystkich potrzeb – Potrzeby picia. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć jak powinna postępować żona alkoholika, żeby pomóc ukochanej osobie pokonać skutecznie nałóg. Zrozumienie przyczyny alkoholizmu męża może pomóc przetrwać trudny czas oraz być pomocne w trakcie walki z chorobą.

Jak powinna postępować żona alkoholika – Terapia wstrząsowa dla alkoholika?

Mimo ogólnej wiedzy na temat alkoholizmu sami bliscy alkoholika nie wiedzą, jak powinni z nim postępować. Trwać przy chorym mimo wszystko, czy odejść i zostawić go samemu sobie? Trzeba oczywiście wspierać najbliższych i pomagać im w powrocie do zdrowia... ale dopiero wtedy, gdy oni sami zdecydują się zerwać z nałogiem i zapragną w swoim życiu zmian. W sytuacji, gdy uzależnienie tylko postępuje, a alkoholik wciąż odmawia leczenia, najlepiej zostawić go i nie nabierać się na obietnice bez pokrycia. Taka terapia wstrząsowa dla alkoholika jest często najlepszym rozwiązaniem, gdyż dzięki niej, alkoholik może przemyśleć swoje postępowanie i zrozumieć powagę sytuacji. Jednak nie każda partnerka ma na tyle silną wolę, aby tak po prostu odejść. W końcu przysięgała “Na dobre i na złe, w zdrowiu i w chorobie”, a poza tym serce nie sługa… Jak odejść od alkoholika, który jest naszym mężem? Co zrobić, jeśli postanowimy zostać? Jeśli mąż zgodzi się na terapię, to jak wspierać alkoholika podczas terapii?

Terapia wstrząsowa dla alkoholika to forma leczenia, która polega na tym, że alkoholik jest zmuszany do stawienia czoła konsekwencji swojego uzależnienia. Może to obejmować utratę pracy, rodziny lub domu. Terapia może być skuteczna w pomaganiu alkoholikom w zrozumieniu powagi ich sytuacji i podjęciu decyzji o leczeniu.

Jak powinna postępować żona alkoholika? Należy przede wszystkim przestać go usprawiedliwiać i traktować pobłażliwie! Żony bardzo często starają się chronić swoich mężów – Usprawiedliwiają ich w pracy, tłumaczą przed rodziną i znajomymi, chowają alkohol i starają się utrzymać problem w tajemnicy. Niestety te zachowania do niczego dobrego nie prowadzą, a tylko pogłębiają problem. Partnerka ze wstydu i poczucia odpowiedzialności dostosowuje się do chorego, wyręcza go we wszystkim i przejmuje jego obowiązki, dając mu w ten sposób ciche przyzwolenie na trwanie w uzależnieniu. Alkoholikowi w to właśnie graj! – Nic, tylko żyć i pić! Dlatego nie tędy droga...

Najlepiej postawić alkoholikowi jakieś ultimatum: albo idzie na terapię, albo np. niech się wyprowadzi z domu. Taka terapia szokowa dla alkoholika często prowadzi to tego, że alkoholik wyraża zgodę na podjęcie terapii w ośrodku leczenia uzależnień. Żona osoby chorej na alkoholizm musi wiedzieć, jak postępować z alkoholikiem w domu, oraz jakich reakcji może spodziewać się po jego stronie. Należy pamiętać, że ta nierówna walka wymaga czasu i zaangażowania, zarówno żony jak i alkoholika.

 


Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Co powinna zrobić żona alkoholika? – Jak i gdzie szukać pomocy?

Jeśli nie wiesz, co robić, skorzystaj z poniższych wskazówek. Jak powinna postępować żona alkoholika:

 1. Rozmawiaj z partnerem

Jeśli picie partnera zaczyna Cię niepokoić lub zaczynasz dostrzegać u niego problem alkoholowy, znajdź odpowiedni moment i szczerze z nim porozmawiaj. Im szybciej, tym lepiej! Im dłużej będziesz zwlekać, tym bardziej będzie pogłębiał się problem i tym silniejsze będziesz odczuwać tego skutki.

 1. Spróbuj mu uświadomić konsekwencje jego nałogu

W trakcie rozmowy spróbuj wytłumaczyć małżonkowi, jak wielkie szkody wyrządza alkohol, zarówno dla jego zdrowia, jak i całej Waszej rodziny. Postaraj się uświadomić mu, jakie konsekwencje poniesie rodzina i jakie podejmiesz działania, jeśli on nie uda się na leczenie alkoholizmu. Zaproponuj, że wybierzesz się razem z nim na pierwsze spotkanie.

 1. Poproś o pomoc kogoś bliskiego

Jeżeli mąż alkoholik uparcie odrzuca ofertę pomocy i odmawia leczenia, możesz zwrócić się o pomoc do kogoś bliskiego. Skontaktuj się z jego najlepszym przyjacielem lub kimś bliskim z rodziny, kto mógłby pomóc przekonać go do podjęcia terapii.

 1. Zgłoś się do ośrodka terapii uzależnień

Alkoholizm to poważna choroba, która wymaga leczenia, a alkoholik nie będzie w stanie poradzić sobie z nałogiem sam. Każda żona alkoholika nie raz słyszała już piękne obietnice… Każda mogłaby wydać opasły tomik z najpiękniejszymi przeprosinami… Ile stron liczyłby dzisiaj Twój zbiór? Alkoholik jest mistrzem w przepraszaniu i składaniu kolejnych pustych obietnic, z których nic nie wynika. Nie twierdzimy, że są one nieszczere, problem w tym, że mają zwykle krótki termin ważności – do pierwszego kieliszka! Niestety alkoholik nie przestanie pić sam i nie będzie w stanie wytrwać w swojej trzeźwości – wokół czai się zbyt wiele łatwo dostępnych pokus! Nawet, jeśli mąż nadal nie widzi swojego problemu, nie powinnaś cierpliwie czekać. Zgłaszając się do ośrodka terapii uzależnień zawsze uzyskasz niezbędną pomoc. Nasi specjaliści doradzą, jak rozmawiać z alkoholikiem, jak okazać mu wsparcie i jak przekonać go do rozpoczęcia terapii. W takiej sytuacji każda próba jest na wagę złota!

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Co ma zrobić żona alkoholika?

Żona alkoholika powinna przede wszystkim zwrócić się o pomoc do specjalisty, takiego jak terapeuta lub doradca ds. uzależnień. Może również znaleźć wsparcie w grupach wsparcia dla osób związanych z osobami uzależnionymi od alkoholu. W ważnych sytuacjach, takich jak agresja lub próby samobójcze, należy natychmiast wezwać pomoc medyczną.

Jak powinna postąpić żona alkoholika?

Żona alkoholika powinna unikać usprawiedliwiania i tolerowania zachowań związanych z piciem. Powinna również wyraźnie i jasno komunikować swoje granice i konsekwencje, jeśli te granice zostaną przekroczone. Ważne jest, aby pozostać bezpiecznym i chronić siebie oraz swoje dzieci przed negatywnymi skutkami związanymi z piciem.

Czym jest terapia wstrząsowa dla alkoholika?

Terapia wstrząsowa jest rodzajem terapii, która polega na ukazaniu pacjentowi poważnych konsekwencji jego uzależnienia od alkoholu. Może to być wizualizacja wyobrażenia sobie, jak wyglądałoby życie bez alkoholu, lub pokazanie pacjentowi rzeczywistych konsekwencji jego picia, takich jak choroby i utrata rodziny i przyjaciół. Terapia ta jest często stosowana jako element dodatkowy do innych form terapii, takich jak terapia indywidualna lub terapia grupowa.


Call Now Button