POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Jak postępować z alkoholikiem w domu – jak pomóc alkoholikowi w domu?

„ Kilka słów o współuzależnieniu - czyli jak postępować z alkoholikiem w domu”

Życie z alkoholikiem w domu to codzienne wyzwania i niepewność. Alkoholizm wpływa destrukcyjnie zarówno na osobę uzależnioną, jak i na całe otoczenie, w tym zwłaszcza na rodzinę. Niebezpieczeństwa związane z obecnością alkoholika w domu obejmują problemy zdrowotne, psychiczne, a często również przemoc domową i niestabilność emocjonalną. Znowu, odbija się to na wszystkich domownikach. Kluczowa sprawa to świadomość, że alkoholizm jest chorobą, a każdy agresywny alkoholik w domu potrzebuje profesjonalnej pomocy. Trzeba szybko działać.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Jak postępować z alkoholikiem w domu?,
  • Jakie są sposoby na radzenie sobie z alkoholikiem w domu?,
  • Czy da się wyleczyć alkoholika w domu?,
  • Jak pomóc alkoholikowi w domu?;

Agresywny alkoholik w domu co robić

Alkoholizm jest chorobą wielowymiarową, wpływającą na zdrowie fizyczne, psychiczne, relacje społeczne oraz funkcjonowanie zawodowe. Oto niektóre z głównych zagrożeń:

  • Zdrowie fizyczne: regularne spożywanie alkoholu w dużych ilościach prowadzi do poważnych schorzeń, takich jak marskość wątroby, zapalenie trzustki, różnego rodzaju nowotworów (w tym raka wątroby i przełyku), nadciśnienie tętnicze oraz choroby sercowo-naczyniowe. Alkoholizm może również wpływać na funkcjonowanie układu odpornościowego, zwiększając ryzyko infekcji.
  • Zdrowie psychiczne: alkoholizm często współwystępuje z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresja, lęki, zaburzenia osobowości oraz różne formy uzależnień behawioralnych. Nadużywanie alkoholu może prowadzić do pogorszenia stanu psychicznego, zwiększając ryzyko samobójstw i autoagresji.
  • Problemy społeczne i rodzinne: alkoholizm wpływa destrukcyjnie na relacje rodzinne, często prowadząc do konfliktów, przemocy domowej oraz problemów w wychowywaniu dzieci. Osoby uzależnione mogą doświadczać izolacji społecznej, utraty przyjaciół oraz problemów w utrzymywaniu trwałych relacji interpersonalnych.
  • Funkcjonowanie zawodowe: uzależnienie od alkoholu często prowadzi do problemów z utrzymaniem pracy, nieobecności, spadku wydajności oraz ryzyka utraty zatrudnienia. Pracownik pod wpływem alkoholu, gdy przyłapany, jest automatycznie odsyłany do domu. Kolejny taki przypadek może prowadzić do problemów finansowych i poważnych konsekwencji prawnych.
  • Ryzyko uzależnienia i tolerancji: regularne spożywanie alkoholu prowadzi do rozwoju tolerancji, co oznacza potrzebę spożywania coraz większych ilości alkoholu, aby osiągnąć ten sam efekt. W konsekwencji, osoba uzależniona może popadać w coraz głębsze uzależnienie. Czyli w coraz poważniejszą destrukcję.
  • Zaburzenia poznawcze: długotrwałe nadużywanie alkoholu może prowadzić do trwałych uszkodzeń mózgu, w tym problemów z pamięcią, koncentracją oraz zdolnościami poznawczymi.
Twoja bliska osoba jest uzależniona od alkoholu?
Koniecznie skontaktuj się z nami, podpowiemy Tobie, jak postępować z osobą uzależnioną, aby chciała podjąć terapię alkoholową.

Sposób na alkoholika

Jak postępować z alkoholikiem w domu? Pierwszym krokiem jest zrozumienie, że uzależnienie to choroba, która wymaga leczenia. Istnieje wiele metod wsparcia dla osób uzależnionych – od terapii grupowej po indywidualne konsultacje. Niezwykle ważne jest, aby nie pozostawiać problemu bez reakcji i aktywnie szukać skutecznego sposobu na alkoholika. W tym kontekście, warto zwrócić uwagę na terapię wstrząsową dla alkoholika, która może być jedną z opcji interwencji.

„Sposób na alkoholika - Nie ukrywaj przed alkoholikiem, że jest osobą uzależnioną. Wprost rozmawiaj z nią, o jej problemie i konsekwencjach, które z nim się wiążą. Poprawne zachowania i decyzje osoby uzależnionej, pamiętaj aby wspierać.

Dlaczego osoby uzależnione nie szukają pomocy?

Wiele osób uzależnionych od alkoholu nie zdaje sobie sprawy z powagi swojego problemu, co jest częstą przeszkodą w szukaniu pomocy. Strach przed stygmatyzacją, brak zrozumienia konsekwencji uzależnienia, czy też zaprzeczenie są częstymi powodami, dla których alkoholicy unikają terapii. Rozumienie tych barier jest kluczowe w podejmowaniu działań, które zachęcą osobę uzależnioną do leczenia. Najczęstszym "tłumaczeniem" jest wypieranie problemu i bagatelizowanie go. "To tylko jedno piwo! To tylko jedna lampka wina". Uzależniony bagatelizuje, że zdarza się to częściej niż dwa razy w tygodniu, następnie codziennie.

Terapia – detoks alkoholowy

Pierwszym etapem leczenia uzależnienia od alkoholu jest detoks, czyli proces oczyszczania organizmu z toksyn. Detoks alkoholowy powinien być przeprowadzany pod nadzorem medycznym, co zapewnia bezpieczeństwo i efektywność procesu. W Polsce istnieje wiele prywatnych ośrodków leczenia uzależnień, które oferują kompleksowe programy terapeutyczne, w tym detoks. Ważne jest, aby wybrać ośrodek, który najlepiej odpowiada potrzebom osoby uzależnionej. Prywatny ośrodek dysponuje wszelkimi niezbędnymi zasobami, które mają na celu skuteczną terapię oraz infrastrukturą edukacyjną. Wachlarz usług jest bardzo obszerny. Warto zapoznać się z cennikiem leczenia uzależnienia.

Jak postępować z alkoholikiem po terapii?

Odzyskanie trzeźwości to dopiero początek drogi. Ważne jest, aby po zakończeniu terapii, alkoholik był otoczony wsparciem i zrozumieniem ze strony rodziny i bliskich. Okres po terapii wymaga kontynuacji działań wspierających i monitorowania postępów. To czas, kiedy wsparcie emocjonalne, zachęta do utrzymywania trzeźwości oraz aktywne uczestnictwo w grupach wsparcia mogą mieć kluczowe znaczenie. W tym kontekście, warto zapoznać się z informacjami na temat roli rodziny w leczeniu uzależnień.

Ultimatum dla alkoholika

Podjęcie działań wobec alkoholika w domu to wyzwanie, które wymaga cierpliwości, wytrwałości i daleko idącego zrozumienia a może nawet postawienia pewnego ultimatum. Trzeba pamiętać, że alkoholizm to choroba, a osoba uzależniona potrzebuje profesjonalnej pomocy i wsparcia ze strony bliskich. Skuteczny sposób na alkoholika często zaczyna się od rozmowy i wyrażenia gotowości do wsparcia w procesie leczenia. Rozmowę z osobą uzależnioną, opisano w artykule jak rozmawiać z alkoholikiem?. Warto zapoznać się z tym tematem. Wszystko zaczyna się przecież od dialogu.

Podsumowanie

Leczenie alkoholika w domu to istne wyzwanie. Do głosu dochodzą bardzo silne emocje, stanowcze działania a czasami postawienie sprawy na tzw. "ostrzu noża". Odwlekanie działań w czasie może działać na niekorzyść wszystkich zaangażowanych. Przede wszystkim, kluczowe jest, aby nie tracić nadziei i aktywnie szukać pomocy, zarówno dla siebie, jak i dla osoby uzależnionej.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button