Jak postępować z alkoholikiem w domu – jak pomóc alkoholikowi w domu?

„ Kilka słów o współuzależnieniu - czyli jak postępować z alkoholikiem w domu”

Współuzależnienie od alkoholu, to nic innego jak szereg zachowań składających się na nieprawidłową postawę wobec uzależnionej osoby. Nieprawidłową, bo wyniszczającą rodzinę żyjącą z alkoholikiem oraz podtrzymującą mechanizmy uzależnień rządzące osobą mającą problemy z nałogiem.

Czyli mówiąc inaczej, nam jest ciężko, czujemy się bezradni i całą naszą energię poświęcamy naszej bliskiej, uzależnionej osobie bez pożądanego skutku. Dodatkowo nasz bliski nadal pije, bo nieświadomie mu w tym pomagamy. Zatem co robić z alkoholikiem, żeby pomóc?

Przeczytaj również: jak zmienia się psychika alkoholika w trakcie terapii

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Jak postępować z alkoholikiem w domu?,
 • Jakie są sposoby na radzenie sobie z alkoholikiem w domu?,
 • Czy da się wyleczyć alkoholika w domu?,
 • Jak pomóc alkoholikowi w domu?;

Sposoby na radzenie sobie z alkoholikiem, jak postępować  alkoholikiem?

Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem jest przeprowadzenie profesjonalnej interwencji wobec osoby uzależnionej opracowanej przez Panią Johnson. Celem tej interwencji jest nakłonienie osoby uzależnionej od alkoholu do podjęcia terapii. Profesjonalnie przygotowana interwencja jest skuteczna w 90 procentach. Poniżej podstawowe zasady jak postępować z alkoholikiem który nie chce się leczyć. Jest to skrócony opis interwencji wobec alkoholika.

 • sesja interwencyjna jest konfrontacją. Konfrontacja ta ma ona charakter rzeczowy, konkretny i podstawowo życzliwy wobec osoby uzależnionej. Ma doprowadzić do decyzji o leczeniu i kontaktu z placówką leczniczą.
 • w sesji interwencyjnej biorą udział osoby, które znają z pierwszej fakty dotyczące picia. Nie mówi się w żadnym razie o tym, co słyszeliśmy od kogoś innego. To może być mimo wszystko plotka lub informacja grubo przesadzona.
 • kluczowym pojęciem w przełomie między chorobą a zdrowieniem jest kryzys. Trzeźwi alkoholicy mówią, że alkoholik podejmuje leczenie, gdy ból picia przewyższa ból niepicia. Kryzys ten można przyspieszyć.
 • w interwencji bierze udział kilka osób. Najmniej - dwie. Jedna osoba to stanowczo za mało, by przebić się poprzez system obronny alkoholika. Najbardziej optymalna liczba to 3 - 5 osób. Mogą w tym brać udział dzieci, nie mniej jednak niż 8-10-letnie (zależnie od stopnia dojrzałości emocjonalnej i możliwości intelektualnych, jak formułowanie myśli itp.)
 • przygotowanie informacji zawiera zebranie wiadomości o możliwościach leczenia. Trzeba w tę sprawę włożyć trochę wysiłku. Trzeba powiedzieć alkoholikowi gdzie i kiedy ma się udać lub co ma do wyboru. Warto zaoferować mu swoje towarzystwo (Pójdę tam z tobą).
 • czasami ludzie chcą na zakończenie swojej listy postawić ultimatum. Żona może powiedzieć: Jeśli nie podejmiesz leczenia, wyprowadzę się z dziećmi. Szef lub wspólnik może powiedzieć: Jeśli nie będziesz się leczyć, rozstajemy się. To zależy w tej chwili od ciebie. Terapia wstrząsowa dla alkoholika potrafi być bardzo skuteczna, dlatego, jeśli ktoś ma takie właśnie stanowisko, powinien je przedstawić, przy spełnieniu dwóch warunków w tym względzie:
  1) ultimatum jest prawdziwe Żona naprawdę jest gotowa wyprowadzić się (rozwieść).
  2) ultimatum jest realne, to znaczy, że żona alkoholika ma gdzie się wyprowadzić, wspólnik ma warunki finansowe, żeby się rozstać.

Opracowano na podstawie "interwencji wobec osoby uzależnionej" opisanej przez Panią Johnson.

Twoja bliska osoba jest uzależniona od alkoholu?
Koniecznie skontaktuj się z nami, podpowiemy Tobie, jak postępować z osobą uzależnioną, aby chciała podjąć terapię alkoholową.

Nie bierz odpowiedzialności za alkoholika

Alkoholik w domu to problem dla całej rodziny, która zaczyna żyć jego uzależnieniem. Biorąc odpowiedzialność za zachowanie i decyzje osoby uzależnionej, jednocześnie zdejmujemy tę odpowiedzialność z niej samej, ale jest to stanowczo zły sposób na to jak postępować z alkoholikiem. My ją tłumaczymy przed znajomymi, my wymyślamy za nią usprawiedliwienia w pracy, nam jest przykro, czujemy się niezręcznie, to nam jest wstyd, a nie samemu „zainteresowanemu”. W głowie osoby uzależnionej powstaje obraz, podtrzymywany dodatkowo przez mechanizm iluzji i zaprzeczania, że wszystko jest w najlepszym porządku. Tym samym spada motywacja do podjęcia leczenia, a my zostajemy z poczuciem winy, że nie udało nam się pomóc.

„Sposób na alkoholika - Nie ukrywaj przed alkoholikiem, że jest osobą uzależnioną. Wprost rozmawiaj z nią, o jej problemie i konsekwencjach, które z nim się wiążą. Poprawne zachowania i decyzje osoby uzależnionej, pamiętaj aby wspierać.

Wspierać zdrowe zachowania

Wspierać wszystkie „zdrowe” zachowania i decyzje. Pomagać, ale nie wyręczać, także po terapii odwykowej. Wspierać, doceniać i zauważać, ale nie przejmować inicjatywy.

To muszą być decyzje osoby uzależnionej. My możemy jedynie pokazać konsekwencje pamiętając, że przedstawione konsekwencje musimy być w stanie spełnić, w przeciwnym wypadku lepiej nie składać obietnic bez pokrycia.

Przeczytaj również: Jak wspierać alkoholika podczas terapii?

Dbać o siebie

Jak walczyć z alkoholizmem w rodzinie? Przede wszystkim nie wolno nam... zapominać o własnych potrzebach. Należy dbać o siebie, swoją kondycję psycho - fizyczną, rozbudowywać „swój” świat, mieć znajomych, zainteresowania, troszczyć się o siebie. Dlaczego? Bo tylko wtedy będziemy mieli siłę do tego, by towarzyszyć naszej bliskiej osobie w trudnej walce o trzeźwość, ale też siłę do tego, by w ostateczności odejść i budować swoje życie od nowa, jeśli nasza bliska osoba podejmie decyzję, by tkwić w nałogu. Dbać o siebie, bo tylko wtedy mamy dystans do tego, co się wokół nas dzieje i nie popadamy w skrajne emocje. Wreszcie dbać o siebie, bo gdy popadniemy w depresje, nerwicę czy histerię to już na pewno nie będziemy w stanie trzeźwo i racjonalnie pomóc naszym bliskim i naszej rodzinie, bo sami będziemy potrzebowali pomocy osób z zewnątrz.

Jak wyleczyć alkoholika w domu?

Pamiętajmy, że nie jesteśmy w stanie samodzielnie wyleczyć bliskiej osoby uzależnionej od alkoholu. Możemy jedynie pomóc jej podjąć decyzję o poszukaniu profesjonalnej pomocy i wspierać ją na każdym etapie zdrowienia. Ktoś, kto już raz utracił kontrolę nad własnym życiem, nie odzyska jej na własną rękę. Potrzebna mu jest profesjonalna terapia leczenia alkoholizmu, która pomoże rozbroić mechanizmy nałogu, zmienić destrukcyjne przekonania, nauczyć się radzić sobie z trudnymi emocjami oraz pozbyć się niekonstruktywnych schematów myślenia i postępowania.

Przeczytaj również: Jak pomóc alkoholikowi

Autor: Anita Sosnowska – Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień

 

 

Call Now Button