POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Jak pomóc synowi uzależnionemu od alkoholu?


Uzależnienie od alkoholu jest poważnym problemem zdrowotnym, który dotyka nie tylko osobę uzależnioną, ale także jej bliskich. Gdy syn staje się uzależniony od alkoholu, rodzice często czują się bezradni i zrozpaczeni, nie wiedząc, jak pomóc swojemu dziecku w wyjściu z tego niebezpiecznego kręgu. Jednak istnieje wiele sposobów, dzięki którym rodzice pomogą swojemu synowi alkoholikowi.

Przeczytaj również: Fizyczne objawy głodu alkoholowego

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Jak pomóc synowi alkoholikowi?
  • Co zrobić z dorosłym synem alkoholikiem?
  • Leczenie syna alkoholika w ośrodku odwykowym

Syn alkoholik – co robić, by pomóc? 5 wskazówek

Sporym wstrząsem i ciężarem dla rodziny może być syn alkoholik. Co zrobić, aby mu pomóc w wyjściu z nałogu? Nasze wskazówki powinny ułatwić Ci poradzenie sobie z tą trudną sytuacją.

Edukacja na temat uzależnienia od alkoholu

Gdy zastanawiasz się, jak pomóc synowi alkoholikowi, to wiedz, że jednym z pierwszych etapów jest edukacja na temat uzależnienia. Rodzice powinni się dokładnie zapoznać z procesem uzależnienia, jego przyczynami i skutkami. Dzięki temu będą w stanie zrozumieć, dlaczego ich syn ma problemy z alkoholem i jakie mogą być możliwe drogi leczenia.

Dlaczego jeszcze ważna jest edukacja na temat uzależnienia od alkoholu? Przede wszystkim rodzice dowiedzą się, kiedy powinni zacząć reagować. Poznają też objawy uzależnienia oraz nagłego odstawienia alkoholu.

Komunikacja i wsparcie emocjonalne

Niezwykle ważnym aspektem w procesie pomocy synowi jest otwarta i szczera komunikacja. Rodzice powinni rozmawiać z synem o jego problemach z alkoholem, wyrażając swoje obawy i troski. Ważne jest, aby słuchać swojego dziecka bez osądzania i wspierać go emocjonalnie podczas całego procesu wychodzenia z nałogu.

Dla wielu rodziców stwierdzenie, że mój syn jest alkoholikiem, jest naprawdę trudne, a czasem prowadzi nawet do zaburzeń psychicznych. Wtedy warto skorzystać z terapii alkoholowej, dzięki której każda ze stron będzie mogła podzielić się swoimi emocjami.

Znalezienie profesjonalnej pomocy

W przypadku uzależnienia od alkoholu często niezbędne jest skorzystanie z pomocy specjalistów. Rodzice powinni poszukać odpowiedniego ośrodka terapii lub kliniki zajmującej się leczeniem uzależnień. Tam syn alkoholik będzie miał dostęp do terapii indywidualnej, grupowej i innych form wsparcia, które pomogą mu w procesie zdrowienia. Ważne jest, aby rodzice wspierali syna w podjęciu decyzji o rozpoczęciu terapii i motywowali go do kontynuowania leczenia.

Nie wiesz jak skutecznie wpłynąć na syna aby zgłosił się do ośrodka odwykowego?
Skontaktuj się z nami, postaramy się podpowiedzieć.

Tworzenie zdrowego środowiska

Proces terapii i leczenia uzależnienia powinien dotyczyć całej rodziny, więc starać się musi nie tylko syn alkoholik. Jak mu pomóc mogą rodzice? W procesie wspierania syna w walce z uzależnieniem istotne jest stworzenie zdrowego środowiska domowego. Rodzice powinni usunąć z domu wszelki alkohol i substancje, które mogą przyczynić się do nawrotu uzależniania. Ważne jest także unikanie sytuacji, w których syn czułby pokusę sięgnięcia po alkohol. Tworzenie pozytywnego, wspierającego i stabilnego otoczenia może pomóc synowi w utrzymaniu stanu abstynencji.

Kontynuacja wsparcia i długoterminowa opieka

Walka z uzależnieniem to proces długotrwały, który wymaga stałej opieki i wsparcia. Rodzice powinni być gotowi na to, że syn może doświadczać nawrotów, a proces zdrowienia może być trudny i czasami frustrujący. Ważne jest, aby nie rezygnować i nadal wspierać syna nawet w trudnych momentach. Wsparcie może obejmować kontynuację terapii oraz uczestnictwo w grupach wsparcia dla rodzin osób uzależnionych.

Co zrobić z dorosłym synem alkoholikiem?

Choć w każdym przypadku alkoholizm u dziecka jest trudny i bolesny dla całej rodziny, to jednak w przypadku młodocianego alkoholika proces leczenia może być łatwiejszy. Problem pojawia się, gdy dziecko jest dorosłe. W takim przypadku niezbędna jest rozmowa – koniecznie wtedy, gdy trzeźwy jest syn alkoholik (sprawdź jak rozmawiać z alkoholikiem). Jak pomóc może szczera rozmowa? Rodzice powinni wykorzystać ten moment, by pokazać dziecku, jak alkohol wpływa na funkcjonowanie całej rodziny. Ważne jest tylko to, żeby powstrzymać się od wyrzutów i kłótni, bo to możesz zniechęcić syna do podjęcia leczenia. Zamiast tego rodzice powinni porozmawiać z synem w sposób empatyczny i szczerze wyrazić swoje zaniepokojenie. Powiedzieć, że się o niego martwicie i że jesteście gotowi wspierać go podczas całego procesu leczenia.

Warto też wspólnie poszukać specjalisty, a nawet udać się razem na rozmowę z terapeutą. Zaproponujcie synowi stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień z dala od domu, aby mógł w spokoju i ciszy skupić się na rozwiązywaniu swoich problemów. Nawet w przypadku dorosłego dziecka i tak możliwe jest wzięcie udziału w rodzinnej terapii, która zapewni siłę do walki z uzależnieniem dziecka.

Podsumowanie

Pomoc synowi alkoholikowi jest wyzwaniem, ale nie jest niemożliwa – nawet wtedy, gdy mowa jest o dorosłym dziecku. Jednak cały proces wymaga zrozumienia, wsparcia i profesjonalnej pomocy ze strony ośrodka terapii. W takiej sytuacji ważne jest też to, by rodzice nie tylko zaangażowali się w leczenie syna, ale również sami skorzystali z profesjonalnej pomocy np. grupy wsparcia. Wskazówki ekspertów lub rodziców, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji, będą miały ogromne znaczenie, dodadzą też siły i motywacji.

Osoba uzależniona rozpocznie walkę z swoim nałogiem alkoholowym, dopiero gdy sama poczuje się bezradna.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button