Jak pomóc hazardziście? Jak rozmawiać z hazardzistą?

Nie wszyscy myślą o uzależnieniu od hazardu jak o poważnej chorobie. A tym właśnie ono jest. Niska świadomość odnośnie tej choroby sprawia, że nie wiemy, jak pomóc hazardziście, ponieważ często nie zdajemy sobie sprawy z tego czym charakteryzuje się ta choroba.

Hazardzista przestaje myśleć racjonalnie i potrafi zachowywać się tak, jakby zmienił się w zupełnie inną osobę. Może to być bardzo groźne. W skrajnych przypadkach uzależniony nie tylko kłamie i na inne sposoby oszukuje bliskich, ale nawet stosuje wobec nich przemoc i dokonuje kradzieży. Jak rozmawiać z osobą, uzależnioną od hazardu by sytuacja nie zrobiła się groźna? Co robić, by jej pomóc?

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Jak pomóc hazardziście?,
  • Jak rozmawiać z hazardzistą?,
  • Jak postępować z hazardzistą?;

Jak wygląda uzależnienie od hazardu?

Poczekał, aż żona pójdzie do pracy, a potem wziął telewizor i zaniósł go do lombardu. Zrobił to po raz trzeci i wiedział, że kobieta ponownie go wykupi. Nie miał pieniędzy, a bez nich nie mógł doznać ulgi. Wiedział, że w końcu wygra ogromne pieniądze, które załatwią wszystkie problemy. Tak myślał, ale nigdy nie wygrał. Nie tyle, by stwierdzić, że ma dość hazardu. Jego rodzina popadała w coraz większe długi, ale nikt nie potrafił przemówić mu do rozsądku.

Uzależnienie rozwija się stopniowo. Mówi się, że jeśli komuś smakuje wódka, to nie powinien jej pić. Podobnie jest z hazardem. Duża przyjemność z gry na pieniądze to pierwszy krok do uzależnienia. Coraz większe sumy to coraz większe podniecenie możliwą wygraną, które jednak zazwyczaj kończy się rozczarowaniem. A potem chęcią odkucia się w kolejnej i w ten sposób błędne koło uzależnienia się domyka.

W nałogi popadają nie tylko ludzie młodzi, ale też ci, po których nikt nie spodziewa się takich chorób. Warto wiedzieć, jak rozmawiać z synem hazardzistą, ale trzeba pamiętać, że każdy może się zatracić, także osoby starsze. Każde uzależnienie jest jednak podobne i wyzwala w osobie chorej schematyczne mechanizmy. Z tego powodu, można się nauczyć jak rozmawiać i postępować z hazardzistą, nie ważne, w jakim jest wieku.

Jak rozmawiać z uzależnionym od hazardu?
Jak rozmawiać z uzależnionym od hazardu?

Jak rozmawiać z osobą uzależnioną od hazardu?

O tym, jak rozmawiać z uzależnionym od hazardu, myślą przede wszystkim osoby, które są jej najbliższe. Nie wszystkie z nich pamiętają, że występuje tutaj współuzależnienie. Oznacza to, że choroba ma wpływ na wszystkich członków rodziny hazardzisty oraz jego najbliższych przyjaciół. Aby możliwe było wyleczenie, niezbędna jest nie tylko pomoc specjalisty, ale też zaangażowanie wszystkich zainteresowanych. Wyjście z nałogu to proces tym dłuższy i bardziej skomplikowany im głębsza jest choroba. Na szczęście jest kilka uniwersalnych zasad, które pomagają rozmawiać z hazardzistą.

Pamiętaj o swoich potrzebach

Pewnie pamiętasz, że pierwsza zasady ratowania osób poszkodowanych w wypadku mówi, że pierwszym jej krokiem jest zabezpieczenie najpierw samego siebie. W pomocy osobie uzależnionej jest podobnie. Chodzi o to, by pamiętać nie tylko o potrzebach chorego, ale też o własnych. Zwracaj uzależnionemu uwagę, że jego postępowanie Cię rani. Komunikuj to w jasny, ale pozbawiony negatywnych emocji.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Bądź konkretny, ale nie szorstki

Uprzejmość to podstawowa zasada każdej komunikacji międzyludzkiej, o której musisz pamiętać, by osiągnąć porozumienie. Nie zapominaj również o współczuciu, aby Twoje wypowiedzi nie zmieniły się w pozbawione emocji komunikaty. Dbaj nie tylko o ich treść, ale też formę przekazu. Nie wahaj się okazywać przyjaznych gestów.

Nie tylko mów, ale też słuchaj

Przestrzeń dla drugiej strony w rozmowie jest bardzo ważna. Nawet jeśli hazardzista potrafi mówić teraz tylko o graniu i jest pełen negatywnych emocji, aby go zrozumieć, musisz wysłuchać, co ma do powiedzenia. Czasami przyczyny uzależnienia sięgają głęboko i aby je znaleźć przydatna będzie nie tylko psychoterapia, ale też rozmowa z bliskimi.

Jak rozmawiać z hazardzistą?
Jak rozmawiać z hazardzistą?

Stawiaj granice i wyciągaj konsekwencje, jeśli zostaną przekroczone

Powiedz uzależnionemu, czego nie możesz tolerować. Postaraj się zawrzeć z hazardzistą umowę, w której uwzględnione będą konsekwencje czynów. Możesz sformułować to w formie zbliżonej do: zdań w rodzaju: „jeśli znowu pójdziesz grać, będę musiał zabrać Ci pieniądze”. Nie mogą jednak być to puste słowa, więc niedotrzymanie słowa przez uzależnionego, musi pociągnąć za sobą ustalony wcześniej efekt.

Nalegaj na spotkanie ze specjalistą

Pobyt w specjalnym ośrodku to ostateczność, na który nie zawsze gotowy jest uzależniony. Wątpliwości co do takiego działania może mieć też rodzina. Mimo to zawsze warto udać się do psychologa zajmującego się uzależnieniami. Specjalista potrafi stwierdzić, jakie dalsze kroki będą najlepsze w trakcie terapii od hazardu dla wyleczenia chorego.

Jak pomóc młodemu hazardziście?
Jak pomóc młodemu hazardziście?

Jak pomóc uzależnionemu od hazardu – podsumowanie

Wiele książek i zamieszczonych w internecie porad, skupia się na tym, jak pomóc młodemu hazardziście. Dojrzalsze osoby rzadziej się uzależniają, dlatego są często pomijane w tych źródłach. Na szczęście zasady rozmowy i postępowania z osobami uzależnionymi od hazardu są uniwersalne i mogą być stosowane wobec osób w każdym wieku. Zdobywaj wiedzę o odpowiednim postępowaniu, czytając, ale nie zapomnij o konsultacjach. Pamiętaj, że im dłużej trwa choroba, tym częściej niezbędna będzie pomoc doświadczonych specjalistów z ośrodka leczenia uzależnień.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button