JAK ODZYSKAĆ RADOŚĆ ŻYCIA I UWOLNIĆ SIĘ OD UZALEŻNIENIA?

Nadużywanie substancji psychoaktywnych często stanowi reakcję na cierpienie, traumy oraz trudne emocje. Wielu nałogowców nie wierzy, że mogliby uwolnić się od uzależnienia i odzyskać radość życia bez wspomagania się alkoholem. Jednak choć picie w ich mniemaniu stanowi remedium na wszelkie problemy i sposób na dobre samopoczucie, w rzeczywistości prowadzi tylko do postępującej destrukcji różnych dziedzin życia.

Często wierzymy w różnego rodzaju mity dotyczące alkoholizmu. Wydaje nam się, że nadmierne picie jest dowodem na małą siłę woli chorego i jesteśmy przekonani, że „mógłby z tym skończyć, gdyby tylko chciał”. Oczywiście takie tezy można włożyć między bajki. Jeśli dana osoba znajduje się dopiero na początku swojej drogi do wpadnięcia w nałóg, być może jest w stanie z niej zawrócić i poradzić sobie z tym problemem samodzielnie (lub z pomocą bliskich). Jednak jeśli już rozwinęło się u niej uzależnienie, nie uwolni się od niego bez profesjonalnej terapii. Podczas leczenia w ośrodku nad jej zdrowiem i bezpieczeństwem czuwa cały zespół specjalistów, którzy wspierają ją w rozbrajaniu niekonstruktywnych schematów myślenia, odczuwania i postępowania. Ich pomoc jest niezbędna do zachowania trwałej abstynencji i odzyskania radości życia bez chemicznych „wspomagaczy”. W ośrodku uzyskać może również pomoc rodzina alkoholika, która często nawet latami boryka się z problemami w rodzinie.

Zdrowy styl życia

Jednym z podstawowych warunków zachowywania zdrowia i trzeźwości jest zbilansowany styl życia. Podczas pobytu w ośrodku leczenia alkoholizmu pacjenci uczą się szacunku do własnego organizmu i nabierają motywacji, by o siebie dbać. Zaczynają wierzyć, że zasługują na to, co najlepsze i dostrzegają związek pomiędzy trybem codziennego funkcjonowania a samopoczuciem. Zamiast fundować sobie chwilową ucieczkę od problemów, stawiają na długoterminowe rozwiązania. Aby czuć się dobrze również po opuszczeniu placówki, należy pamiętać o zdrowej, zrównoważonej i różnorodnej diecie, piciu odpowiedniej ilości wody, uprawianiu sportu oraz prawidłowej ilości snu. Bardzo ważną częścią uwalniania się od uzależnienia jest także przeciwdziałanie nadmiernemu stresowi oraz frustracji.

JAK ODZYSKAĆ RADOŚĆ ŻYCIA I UWOLNIĆ SIĘ OD UZALEŻNIENIA?

Pasje i zainteresowania alternatywne do picia

Osoba uzależniona podporządkowuje całe swoje życie piciu. Spożywanie alkoholu stopniowo staje się jej głównym zajęciem, wypierającym dotychczasowe zainteresowania i alternatywne sposoby spędzania czasu. Pobyt w ośrodku leczenia obejmuje więc poszukiwanie nowych pasji i czynności, które będą dawały choremu radość. W przeciwnym razie w jego życiu po odstawieniu alkoholu mogłaby powstać trudna do zapełnienia pustka.


 

Chcesz zapisać się na terapię alkoholową?
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Wartościowe relacje społeczne

Chcąc odzyskać radość życia i uwolnić się od uzależnienia, należy zadbać o wartościowe kontakty z innymi ludźmi, którzy zapewnią nam wsparcie. Nadużywanie alkoholu zwykle prowadzi do wyraźnego pogorszenia relacji z rodziną i przyjaciółmi. Na pierwszy plan wysuwają się znajomości z „kumplami od kieliszka”, którym w rzeczywistości nie zależy na dobru chorego. Pacjenci często mają deficyty w obszarze kompetencji społecznych, nie potrafią otwierać się na innych i przyjmować ich wsparcia. Bardzo istotną częścią procesu zdrowienia jest więc zadbanie o tę sferę życia. Trzeźwiejący alkoholicy uczą się nawiązywać i utrzymywać wartościowe związki z innymi ludźmi, a także starają się zweryfikować, które znajomości są dla nich dobre i wartościowe, a które najlepiej byłoby zakończyć.

RADOŚĆ ŻYCIA

Autor: Alicja Skibińska - psycholog

 

 

Call Now Button