Jak odzyskać radość życia i uwolnić się od uzależnienia?

Uzależnienie od alkoholu czy narkotyków to poważne schorzenie, które niesie ze sobą opłakane skutki dla organizmu i psychiki chorego. Jak odzyskać radość z życia, gdy nałóg zdążył przejąć nad nim kontrolę? Jak zadbać o swoje zdrowie? Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest niewątpliwie terapia w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, w jaki sposób terapia wspomaga w walce o wyjście z nałogu i jak odnaleźć radość życia w tych trudnych chwilach.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Jak odzyskać radość z życia?
  • Jak uwolnić się od uzależnienia?

Alkoholizm, narkomania lub jakakolwiek inna forma uzależnienia to niezwykle groźna choroba, która stopniowo wyniszcza organizm od środka – zarówno pod kątem zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jej zgubna natura objawia się tym, że początkowo nie daje wyraźnych objawów. Chory może nawet nie wiedzieć, że ma problem, zaś kolejna dawka alkoholu lub innej substancji psychoaktywnej zapewnia mu poczucie radości, odprężenia i możliwość pozornej ucieczki od rzeczywistości.

Tymczasem nałóg się pogłębia, a wraz z nim pojawiają się coraz wyraźniejsze sygnały, że coś jest nie w porządku: izolowanie się od najbliższych, narastające długi, utrata kontroli nad wieloma sferami życia. Chory zaczyna tracić grunt pod nogami – używka staje się jedynym "lekiem" na całe zło. Pozwala się przenieść do wymiaru, gdzie nie ma trudności, zmartwień ani stresu. Problem pojawia się, gdy upojenie przemija i trzeba wrócić do normalnego funkcjonowania.

Na tym etapie życie na trzeźwo jest już jednak na tyle wymagające, że myśli uzależnionego zaczynają krążyć wyłącznie wokół używki. Jest ona jedynym sposobem, by poczuć się dobrze. Takie błędne koło należy jak najszybciej przerwać – chory powinien poddać się terapii. Dzięki wsparciu specjalistów z prywatnego ośrodka leczenia uzależnień pacjent dowie się, jak odzyskać radość z życia i jak skutecznie pokonać nałóg.

Jak uwolnić się od uzależnienia?

Musisz wiedzieć, że dla wielu osób między pytaniem "jak zwalczyć nałóg" i "jak odnaleźć radość życia" powinien znaleźć się znak równości. Faktycznie, trudno się z tym nie zgodzić. Wygrana walka z uzależnieniem – pełna trudności i wyzwań, sukcesów i porażek – oraz powrót do trzeźwości dają olbrzymią satysfakcję, szczęście i poczucie spełnienia. Bardzo ważny jest jednak ten pierwszy krok, czyli uświadomienie sobie istnienia problemu oraz podjęcie decyzji o rozpoczęciu leczenia.

JAK ODZYSKAĆ RADOŚĆ ŻYCIA I UWOLNIĆ SIĘ OD UZALEŻNIENIA?

Terapia w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień

Specjalistyczna terapia alkoholizmu czy narkomanii pod okiem certyfikowanych instruktorów i psychoterapeutów pozwala zrozumień pacjentom, jak odzyskać radość życia i znów w pełni nad nim zapanować. Leczenie nałogu jest długie i wymagające, ale przy odpowiednim nastawieniu i pomocy ekspertów pozwala wygrać nierówną walkę z chorobą alkoholową, narkomanią lub innym rodzajem uzależnienia.

Pobyt w wybranej placówce, np. prywatnym ośrodku leczenia uzależnień skupiony jest na przywróceniu równowagi psychofizycznej. Żaden z aspektów nie jest pomijany, a cały proces terapeutyczny zakłada równą pracę na obu tych płaszczyznach. Można powiedzieć, że w początkowych etapach leczenia odtruwane jest ciało (detoks alkoholowy lub narkotykowy), a następnie leczona jest psychika. Chory uczy się nowych, zdrowych nawyków i zaczyna skuteczniej rozpoznawać swoje emocje i potrzeby, co pozwala mu normalnie funkcjonować po zakończeniu terapii.

Wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół

Stały kontakt z najbliższymi osobami ułatwia spojrzenie na problem uzależnienia z pewnego dystansu. Ponadto zachowanie relacji towarzyskich i rodzinnych umożliwia pielęgnację nadwyrężonych kompetencji społecznych – chory rozumie, że może liczyć na wsparcie innych osób i nie jest osamotniony. Dzięki tym kontaktom może przypomnieć sobie, jak odzyskać radość z życia i jak wiele znaczą dla niego osoby z jego najbliższego otoczenia.

Grupy wsparcia, AA

Zarówno dla alkoholików, jak i narkomanów polecane są grupy wsparcia, na których spotykają się osoby uzależnione. Podczas tych zebrań wymieniają się własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami, pomagając sobie wzajemnie w walce z nałogiem i motywując się do dalszych starań. Takie spotkania mogą być organizowane formalnie lub nieformalnie (grupy AA), mogą mieć formę grup zamkniętych lub otwartych.

W kontekście spotkań AA bardzo dobrze sprawdza się tzw. 12 kroków alkoholika, czy program opracowany przez alkoholików dla alkoholików. Jego głównym celem jest pomoc w przepracowaniu swojego uzależnienia – od jego rozpoznania i przyznania się do problemu, przez zastanowienie się nad czynnikami-wyzwalaczami prowokującymi do sięgnięcia po butelkę, kończąc na intensywnej pracy nad samym sobą i niesieniu pomocy innym uzależnionym.

Lista jest oczywiście dłuższa i jak sama nazwa wskazuje, zawiera aż 12 punktów. Praca z nią może przynieść pozytywne efekty i przełożyć się na większą skuteczność terapii.

Chcesz zapisać się na terapię alkoholową?
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Jak czerpać radość z życia podczas walki z uzależnieniem – podsumowanie

Po dłuższym okresie uzależnienia każdy chory chciałby poznać receptę na swój problem i znaleźć odpowiedź na pytanie, jak odzyskać radość życia. Z pewnością pomaga w tym leczenie w specjalistycznym ośrodku – sprawdź cennik prywatnego ośrodka leczenia uzależnień WANT. Zachęcamy do kontaktu z naszymi terapeutami, którzy chętnie odpowiedzą na każde Twoje pytanie.

Sprawdź również, jak wyjść z uzależnienia od narkotyków oraz zapoznaj się z pozostałymi artykułami dostępnymi na naszym blogu.

RADOŚĆ ŻYCIA

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button