Jak odmawiać alkoholu?
Spożywanie napojów wysokoprocentowych jest mocno zakorzenione w polskiej tradycji i kulturze, stąd też wiele osób ma duże problemy z odmawianiem picia. Czy można pozostać asertywnym, idąc na spotkanie towarzyskie lub imprezę, gdzie alkohol zapewne będzie lał się strumieniami? Oczywiście, że tak – trzeba jednak wiedzieć, jak odmówić picia alkoholu. Poniżej opisujemy kilka skutecznych sposobów. Sprawdź, o czym warto pamiętać!
Czego dowiesz się z artykułu:
- Jak skutecznie odmawiać picia alkohol?
- Wskazówki dla osób po terapii uzależnienia
Spis treści
Odmawianie alkoholu jest trudne
W naszym kraju istnieje nieme przyzwolenie na spożywanie alkoholu. Spotkanie w gronie znajomych, ważna rodzinna uroczystość, impreza firmowa – te wydarzenia zachęcają do sięgania po kieliszek i raczej nikt nie jest tym faktem zaskoczony. Niemałe "zdziwienie" wywołują z kolei osoby niepijące. By nie pić, najlepiej jest mieć ku temu konkretny powód; niezwykle trudno jest odmówić wypicia drinka, nie tłumacząc się z tego. Ta mentalność prowadzi do absurdalnych sytuacji, gdzie niektóre osoby wręcz boją się wykluczenia z pijącego towarzystwa i sięgają po kieliszek, by mieć, mówiąc kolokwialnie, święty spokój.
Niestety brak asertywności i regularnie picie może skutkować czymś groźniejszym, niż kac następnego poranka. U części osób może pojawić się ciąg alkoholowy, a w konsekwencji także i choroba alkoholowa. Dlatego tak istotne jest, by wiedzieć, jak odmawiać alkoholu w sposób kulturalny, ale jednocześnie stanowczy.
Jak odmówić alkoholu?
Zastanawiasz się, jak asertywnie odmówić picia alkoholu? Istnieje kilka skutecznych metod, które sprawdzają się w różnych okolicznościach. Pamiętaj, że odmawianie alkoholu to nic złego, a wręcz przeciwnie!
- Nie wiesz, jak zapobiec uzależnieniu i jak odmówić picia alkoholu? Bądź asertywny – niestety raz powtórzone "nie, dziękuję" zwykle nie wystarcza. Ważne jest, by nie ulegać namowom towarzystwa i podtrzymywać swoje zdanie. To właśnie istota asertywności. Pamiętaj, że nie musisz tłumaczyć się, dlaczego nie chcesz pić!
- Jak grzecznie odmówić alkoholu? Poinformuj stanowczo o swojej decyzji, zachowując spokojny ton głosu – nie wahaj się i bądź konsekwentny. Nie możesz dać po sobie poznać, że masz wątpliwości, bo ostatecznie Twoja linia "obrony" zostanie przełamana. Zachowaj przy tym spokój i nastaw się na to, że niektóre osoby (szczególnie te po kilku drinkach) mogą być natarczywe.
- Postaraj się zmienić temat – na pytanie o wypicie alkoholu możesz odpowiedzieć, że chętnie napijesz się wody lub soku. Zawsze możesz spróbować całkowicie zmienić temat rozmowy, przerzucając uwagę np. na przebieg imprezy czy wystrój lokalu.
- Jak skutecznie odmawiać alkoholu? Wypróbuj alternatywne sposoby – jeśli nie masz siły spędzać całej wieczoru na odmawianiu, możesz pokusić się o podanie zmyślonych wymówek: "Nie mogę pić, bo wracam samochodem", "Nie czuje się zbyt dobrze", "Jutro rano mam ważne spotkanie i muszę być wypoczęty". To dobre rozwiązanie dla osób, które mają problem z asertywnością. Opcjonalnie możesz spróbować odbić piłeczkę i przedstawić swój punkt widzenia w sposób żartobliwy lub złośliwy.
Jak skutecznie odmawiać picia alkoholu – wskazówki dla osób po terapii uzależnienia
Powyższe wskazówki są uważane za uniwersalne, niemniej w przypadku niepijących alkoholików mogą okazać się niewystarczające. Jakie rozwiązania są polecane dla nich?
- Zmiana towarzystwa na niepijące – jak odmawiać alkoholu? Wybieraj spotkania, które nie opierają się na konsumpcji alkoholu i na których możesz poczuć się komfortowo.
- Unikanie tzw. wyzwalaczy – alkoholicy pragnący pozostać w trzeźwości powinni wiedzieć, jak unikać wyzwalaczy, czyli miejsc, sytuacji bądź osób/przedmiotów, które jednoznacznie kojarzą im się z piciem.
- Poproszenie o pomoc w kryzysowych sytuacjach – pamiętaj, że jeśli chęć wypicia alkoholu jest niezwykle silna, warto pomyśleć o konsultacji z psychoterapeutą. Możesz też rozważyć uczestnictwo w spotkaniach AA, gdzie otrzymasz wsparcie i praktyczne porady od innych niepijących alkoholików.
Jak odmówić alkoholu w towarzystwie – podsumowanie
Naucz się, jak odmawiać alkoholu – to cenna umiejętność, która pozwoli Ci wytrwać w trzeźwości. Nakłanianie do picia jest szczególnie niebezpieczne dla osób po przebytym leczeniu alkoholizmu, bo może się to dla nich wiązać z powrotem do wyniszczającego życie nałogu. To jednak duże zagrożenie także dla osób, które spożywają alkohol sporadycznie, ale z powodu indywidualnych uwarunkowań mogą być narażone na rozwinięcie uzależnienia.
Jeśli czujesz, że nie potrafisz odmawiać alkoholu (bądź nie czujesz potrzeby, by to robić), a Twoje myśli zaczynają krążyć wokół butelek z trunkami, dobrym pomysłem będzie prywatny ośrodek leczenia uzależnień – otrzymasz tam fachowe wsparcie od specjalistów ds. uzależnień i nałogów. W niektórych przypadkach wskazana będzie terapia alkoholowa poprzedzona detoksykacją alkoholową, czyli oczyszczeniem organizmu z toksyn. Jeśli zastanawiasz się, jaka jest cena leczenia uzależnienia od alkoholu, zachęcamy do sprawdzenia oficjalnego cennika naszego prywatnego ośrodka terapeutycznego. Pozostajemy do Twojej dyspozycji!
O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski
psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień
Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.