JAK NIE WRÓCIĆ DO NAŁOGOWEGO PICIA ALKOHOLU?

Alkoholizm jest chorobą, której nie da się pokonać raz na zawsze. Osoba, która wpadła w uzależnienie, już zawsze będzie musiała się liczyć z ryzykiem nawrotu i w związku z tym – stosować pewne środki zapobiegawcze. Co należy robić, by nie wrócić do nałogowego picia alkoholu?

Zdrowe osoby zwykle nie są w stanie wyobrazić sobie sytuacji, w której kompletnie nie panowałyby nad ilościami wypijanego alkoholu. Z tego powodu trudno im w pełni zrozumieć, jak czują się alkoholicy i często mają nierealistyczne oczekiwania względem nich. Nierzadko kierują w ich stronę takie stwierdzenia jak: „Przecież mógłbyś poprzestać na jednym piwie, gdybyś tylko się postarał” lub „Na pewno byłabyś w stanie nie pić, gdybyś miała odpowiednią motywację”. Tymczasem raz utraconej kontroli nad swoim piciem zwyczajnie nie da się odzyskać. Jedynym sposobem na pokonanie choroby jest całkowita abstynencja. Każda ilość spożytego alkoholu mogłaby stać się dla nałogowca impulsem do powrotu do dawnych zwyczajów. Celem terapii uzależnień jest więc zachowywanie trwałej trzeźwości.

Przeczytaj również: Jak zachowuje się alkoholik


 

JAK NIE WRÓCIĆ DO NAŁOGOWEGO PICIA ALKOHOLU?
Chcesz zapisać się na terapię alkoholową?
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Naucz się rozpoznawać sygnały ostrzegawcze

Nawrót nałogu nie odbywa się w jednym momencie – jest raczej procesem, a przerwanie abstynencji zawsze poprzedzone jest pewnymi sygnałami ostrzegawczymi. Aby mieć pewność, że nie wrócą do nałogowego picia alkoholu, pacjenci uczą się więc rozpoznawać te symptomy i właściwie na nie reagować. W przypadku jednych może to być zbytnia pewność siebie i niezachwiane przekonanie, że choroba jest już za nimi, a u innych – zwątpienie w sens oddziaływań terapeutycznych, opuszczanie spotkań ze specjalistą lub mityngów AA. Inne niepokojące objawy to m.in. przebywanie w miejscach, w których kiedyś piło się alkohol, odnowienie kontaktów ze znajomymi „od kieliszka”, zaniedbywanie odpoczynku i zdrowego trybu życia, obwinianie innych za swoje problemy, drażliwość, zmienność nastrojów oraz myślenie o powrocie do okazjonalnego picia.

Przeczytaj również: Fazy nawrotu choroby alkoholowej

Zapobieganie nawrotom

Alkoholizm jest złożoną, przewlekłą chorobą o skomplikowanej etiologii. Za jego rozwojem na ogół stoją poważne problemy, takie jak różnego rodzaju traumy czy nieumiejętność radzenia sobie z przykrymi emocjami. Ci, którzy chcą na zawsze pokonać do zaburzenie i nie wracać do nałogowego picia alkoholu, muszą zmienić swoje życie w bardzo wielu sferach i wypracować sobie skuteczne strategie przezwyciężania trudności. Podstawą tzw. filozofii zdrowienia jest program HALT (ang. hungry – głodny, angry – rozzłoszczony, lonely – samotny, tired – zmęczony). Stosujący go pacjenci starają się na bieżąco zaspokajać swoje potrzeby, prowadzący zdrowy i zbilansowany tryb życia, unikając stresu oraz otaczając się wspierającymi, bliskimi sobie ludźmi. Bardzo istotnym elementem zapobiegania nawrotom jest także znalezienie sobie nowego hobby oraz alternatywnych do picia sposobów spędzania wolnego czasu. Krótko mówiąc: ogromną częścią procesu zdrowienia jest odkrywanie życia na nowo i sprawianie, by było ono na tyle barwne i satysfakcjonujące, by „wspomaganie się” substancjami psychoaktywnymi nie wydawało się konieczne.

Przeczytaj również: Zalecenia dla trzeźwiejących alkoholików

JAK NIE WRÓCIĆ DO NAŁOGU PICIA

Autor: Alicja Skibińska - psycholog

 

 

Call Now Button