POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Jak nie wrócić do nałogowego picia alkoholu?

Alkoholizm to choroba, z którą chory boryka się przez całe swoje życie. Bardzo często można spotkać się ze stwierdzeniem, że alkoholizm to ciągła walka i jest w tym sporo prawdy. Dużą rolę odgrywa świadomość, regularne uczestniczenie w spotkaniach AA czy reagowanie na symptomy, zanim jeszcze powrót do picia stanie się realnym zagrożeniem. Dowiedz się, jak nie wrócić do picia już po odbytej terapii.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Jak nie wrócić do picia?,
  • Czy możliwy jest powrót do normalnego picia?,
  • Jak nie wrócić do nałogowego picia?;

Alkoholizm uznawany jest za chorobę o charakterze nawrotowym. Dlatego zadaniem uzależnionego jest zapobieganie takim nawrotom, które mogłyby ponownie doprowadzić do poddania się nałogowi. Co robić, aby nie wrócić do picia? Najważniejsze jest to, aby nauczyć się rozpoznawać pewne symptomy, które powinny zapalić ostrzegawczą lampkę w głowie uzależnionego i jego najbliższego otoczenia. Im szybciej dostrzeżesz ryzyko powrotu do alkoholizmu, tym zwiększysz szansę na to, że cały ten proces zostanie zatrzymany, a Ty utrzymasz stan abstynencji.

Oto kilka porad, jak nie wrócić do nałogowego picia.

JAK NIE WRÓCIĆ DO NAŁOGOWEGO PICIA ALKOHOLU?
Chcesz zapisać się na terapię alkoholową?
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Samoobserwacja

Powrót do picia po wielu latach abstynencji niestety jest możliwy. Upływ czasu nie oznacza, że możesz pozwolić sobie na zmniejszenie czujności. Dlatego zawsze ważna jest samoobserwacja i samokontrola. Dzięki nim będziesz w stanie szybciej wyłapać niepokojące objawy i to na bardzo wczesnym poziomie związanym z nawrotem choroby alkoholowej. Gdy opamiętasz się odpowiednio wcześniej, nie dopuścisz do powrotu do picia.

Unikanie niepotrzebnego ryzyka

Jeśli Twoi znajomi często lubią spotkania przy kieliszku czy chodzenie do baru, to musisz zachować szczególną ostrożność. Chodzenie do miejsc, w których alkohol leje się strumieniami, może nie być najlepszym rozwiązaniem. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie unikanie takich miejsc, które mogą stać się tzw. wyzwalaczami i które mogą doprowadzić do przetrwania stanu trzeźwości.

Nie zapomnij także o tym, aby nie trzymać alkoholu w domu, żeby nie zwiększać ryzyko sięgnięcia po trunek.

Postaw na program HALT

Znasz HALT, czyli Hungry, Angry, Lonely, Tired? To specjalny program, który jest przeznaczony dla osób, które chcą zmniejszyć ryzyko powrotu do picia. Główną ideą tego programu jest to, aby nigdy nie być głodnym, złym, samotnym oraz zmęczonym. Dlaczego to takie ważne? Gdy odczuwamy wszystkie te stany i emocje, powrót do picia po terapii staje się coraz większym zagrożeniem. Dlatego też Twoim zadaniem jest unikanie ich, co ma zmniejszyć ryzyko.

Rozpocznij ponowne leczenie jak najszybciej, gdy pojawia się ryzyko nawrotu uzależnienia

Powrót do picia może oznaczać nawet konieczność rozpoczęcia terapii od nowa. Im szybciej zdasz sobie sprawę z tego, że alkohol znów przejmuje kontrolę nad Twoim życiem, tym lepiej, bo będziesz mógł zahamować ten proces. Najlepszą opcją jest skontaktowanie się z terapeutą. Jeśli doszło już do powrotu do alkoholizmu, to najlepiej wybierz prywatny ośrodek leczenia uzależnień, w którym będziesz mógł przejść terapię pod okiem specjalistów i z daleka od wyzwalaczy, które teraz szczególnie stały się niebezpieczne. Sprawdź cennik prywatnego leczenia alkoholizmu i jak najszybciej rozpocznij leczenia, aby nie dopuścić do pełnego powrotu do alkoholizmu.

Chcesz zapisać się na terapię alkoholową?
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Alkoholizm – powrót do picia kontrolowanego. Czy to możliwe?

Zastanawiasz się, czy jako alkoholik z wieloletnią przerwą od picia i po odbytej terapii, możesz powrócić do kontrolowanego picia podczas uroczystości rodzinnych czy romantycznej kolacji we dwoje? W tej kwestii większość specjalistów uznaje, że powrót do normalnego nie jest możliwy. Kontrowersyjna terapia uczenia alkoholików picia w akceptowany społecznie sposób ma więcej przeciwników niż zwolenników. Zdaniem także naszych ekspertów alkoholikiem jest się przez całe życie. Zaufanie choremu, że przez całe życie nie przekroczy ustalonej dawki alkoholu to iluzja. Zapewne uzależnione byłoby to od sposobu życia i indywidualnych predyspozycji danej osoby, jednak ryzyko w tym przypadku wydaje się niewskazane. Dlatego też na pytanie, czy możliwy jest powrót do normalnego picia przez alkoholika, odpowiadamy, że w zdecydowanej większości sytuacji odpowiedź brzmi nie. Dlatego zalecana jest całkowita abstynencja w trakcie i już po odbyciu terapii.

Alkoholizm powrót do picia i jego skutki

Alkoholizm to utrata kontroli, wolności i własnych marzeń. Nie trać tego wszystkiego! Tym bardziej że długotrwałe picie alkoholu wpływa niekorzystnie także na Twoje zdrowie – może doprowadzić do powstania takiej choroby jak cukrzyca alkoholowa i wielu innych. Skutki powrotu do alkoholizmu to ryzyko pogłębienia problemów z układem krążenia, z narządami wewnętrznymi, z układem nerwowym oraz z układem odpornościowym. W innym naszym artykule wskazaliśmy choroby współistniejące z alkoholizmem, na które narażony jest każdy alkoholik.

Nie zapomnij też o tym, że powrót do pełnego picia to także ryzyko znaczącego pogorszenia stanu psychicznego, nasilenia się depresji, a to wszystko sprawi, że wyjście z nałogu może okazać się znacznie trudniejsze.

Zapobieganie nawrotom

Alkoholizm jest złożoną, przewlekłą chorobą o skomplikowanej etiologii. Za jego rozwojem na ogół stoją poważne problemy, takie jak różnego rodzaju traumy czy nieumiejętność radzenia sobie z przykrymi emocjami. Ci, którzy chcą na zawsze pokonać do zaburzenie i nie wracać do nałogowego picia alkoholu, muszą zmienić swoje życie w bardzo wielu sferach i wypracować sobie skuteczne strategie przezwyciężania trudności. Podstawą tzw. filozofii zdrowienia jest program HALT (ang. hungry – głodny, angry – rozzłoszczony, lonely – samotny, tired – zmęczony). Stosujący go pacjenci starają się na bieżąco zaspokajać swoje potrzeby, prowadzący zdrowy i zbilansowany tryb życia, unikając stresu oraz otaczając się wspierającymi, bliskimi sobie ludźmi. Bardzo istotnym elementem zapobiegania nawrotom jest także znalezienie sobie nowego hobby oraz alternatywnych do picia sposobów spędzania wolnego czasu. Krótko mówiąc: ogromną częścią procesu zdrowienia jest odkrywanie życia na nowo i sprawianie, by było ono na tyle barwne i satysfakcjonujące, by „wspomaganie się” substancjami psychoaktywnymi nie wydawało się konieczne.

Przeczytaj również: Zalecenia dla trzeźwiejących alkoholików

JAK NIE WRÓCIĆ DO NAŁOGU PICIA

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button