Jak przestać grać na automatach?

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Jak przestać grać na automatach?
 • Dlaczego warto przestać grać na maszynach hazardowych
 • Jak rozpoznać uzależnienie od automatów?
 • Jak przestać grać w automaty - leczenie hazardu

Jeśli czujesz, że granie na automatach przestało być dla Ciebie formą rozrywki i zaczęło przyjmować formę patologicznego uzależnienia, musisz podjąć odpowiednie kroki. W przeciwnym razie narazisz się na poważne problemy, które dotkną nie tylko Ciebie, lecz także osoby w Twoim najbliższym otoczeniu. Chcesz wiedzieć, jak przestać grać na automatach, gdy sytuacja wymyka się spod kontroli? Czytaj dalej!

Jakie są najczęstsze przyczyny problemów z hazardem?

Przyczyn problemów z nałogowym graniem w automaty (i hazardem jako takim) należy doszukiwać się na 2 płaszczyznach – neurologicznej i społeczno-emocjonalnej. Ta pierwsza ma bezpośredni związek z samą grą i z procesami hormonalnymi, które podczas niej zachodzą. Wizja potencjalnej wygranej pobudza w mózgu produkcję nadmiernej ilości neuroprzekaźników, a także poszczególnych hormonów, m.in. adrenaliny, serotoniny czy dopaminy. Objawia się to dobrze znanym "dreszczykiem emocji", podekscytowaniem i zadowoleniem w czasie gry. Jak przestać grać na maszynach, gdy tych emocji brakuje, a organizm domaga się ich zaspokojenia? Jest to niewątpliwie trudne.

Jak przestać grać na automatach?
Jak przestać grać na automatach?

Do drugiej grupy przyczyn zaliczają się problemy społeczne i emocjonalne, takie jak utrata pracy, rozstanie z partnerem czy śmierć bliskiej osoby. Tego rodzaju sytuacje wywołują silne bodźce emocjonalne, które mogą prowadzić do różnego rodzaju uzależnień – nie tylko hazardu, ale też częstego sięgania po alkohol czy inne używki. Takie patologiczne zachowania traktowane są przez poszkodowane osoby jako metoda ucieczki od rzeczywistości, która bywa dla nich przytłaczająca.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Uzależnienie od gier na maszynach – jak je rozpoznać?

Nałóg jest powszechnie znanym określeniem – ale jak można rozpoznać jego objawy u siebie lub bliskiej osoby? Wyróżniamy 10 powtarzalnych wzorców zachowań, które mogą charakteryzować osobę uzależnioną od gier na maszynach. W przypadku potwierdzenia przynajmniej 4 z nich należy potraktować to jako wyraźny sygnał ostrzegawczy, który wskazuje na początki uzależnienia ze wskazaniem do leczenia uzależnienia na maszynach.

 1. Wydawanie coraz większym sum pieniędzy na granie w automaty.
 2. Regularne, nieudane próby ograniczania lub zaprzestania grania na maszynach.
 3. Powtarzające się epizody frustracji i zdenerwowania po nieudanej grze.
 4. "Pochłonięcie" grą na maszynach, ciągłe planowanie i rozmyślanie o niej w domu, pracy itd.
 5. Traktowanie gry jako sposobu na ucieczkę od problemów i zmartwień.
 6. Regularne próby odegrania się ("tym razem na pewno się uda").
 7. Ukrywanie prawdy o graniu przed bliskimi (np. co do ilości przegranych pieniędzy).
 8. Pogorszenie relacji rodzinnych, przyjacielskich.
 9. Pogorszenie jakości życia prywatnego i zawodowego (odejście małżonka, utrata pracy).
 10. Szukanie wsparcia finansowego u najbliższych w celu spłacenia długów lub rozegrania kolejnej gry.
Skutki gier hazardowych
Skutki grania na automatach - jak przestać grać w automaty?

Jak przestać grac na automatach – fazy uzależnienia

Zanim odpowiemy na pytanie jak przestać grać na maszynach, warto mieć świadomość, jakie są poszczególne fazy uzależnienia:

 1. Faza zainteresowania – często dotyczy okresu dzieciństwa, gdy niewinne wrzucanie monety do automatu traktowane jest jako ciekawostka i sposób na wylosowanie fajnej nagrody.
 2. Faza zwycięstw – duża przyjemność z grania i dobra passa sprawiają, że spędzanie czasu na maszynach traktowane jest jako świetny sposób na dodatkowy zarobek.
 3. Faza przegranych – przegrane nie zniechęcają, lecz dodatkowo motywują do obstawiania jeszcze większych kwot pieniędzy w celu odegrania się.
 4. Faza desperacji – odsunięcie się od rodziny i przyjaciół, problemy w pracy i w domu oraz narastające spirale długów są powodem problemów psychicznych, które mogą pchać w kierunku przestępstw.
 5. Faza utraty nadziei na polepszenie sytuacji – myśli i próby samobójcze, podatność na kolejne uzależnienia, snucie wizji o pójściu do więzienia lub (w najbardziej oczekiwanym i pozytywnym scenariuszu) szukanie pomocy.
 6. Faza ozdrowienia – poszkodowana osoba jest świadomoma uzależnienia i podejmuje specjalistyczne leczenie, w ośrodku terapii uzależnień.
Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Jak przestać grać w automaty i na czym polega leczenie?

Jak przestać grać na automatach? Najważniejsze jest uświadomienie sobie, że problem uzależnienia w ogóle istnieje. To pierwszy i najważniejszy krok w drodze do wolności i oswobodzenia się ze szponów nałogu. W większości przypadków konieczne będzie wsparcie specjalistów i wykorzystanie psychoterapii – jedynie niewielki odsetek poszkodowanych osób jest w stanie poradzić sobie z problemem uzależnienia na własną rękę lub z pomocą najbliższych osób.

Czasami wymagany jest również pobyt w specjalistycznym ośrodku leczenie uzależnień, takim jak nasz. Pacjent może tam liczyć nie tylko na terapię indywidualną, lecz także udział w spotkaniach z osobami zmagającymi się z tym samym problemem. W naszym prywatnym ośrodku stosujemy poniższe sposoby wyjścia z nałogu:

 • Terapię behawioralną – nabycie umiejętności m.in. odmawiania gry i lepszego zarządzania pieniędzmi.
 • Terapię poznawczą – jak przestać grać na maszynach? Uświadomić pacjentowi, że to gra ma nad nim kontrolę, a nie na odwrót. Na tym właśnie skupia się terapia poznawcza.
 • Terapię poznawczo-behawioralną – połączenie dwóch powyższych rodzajów terapii wraz z aktywnym udziałem pacjenta w spotkania AH (Anonimowych Hazardzistów).
Jak przestać grać na maszynach?
Jak przestać grać na maszynach?

Podsumowanie

Granie na automatach, bukmacherka czy zasiadanie przy pokerowym stole mogą stać się częścią Twojej dziennej rutyny – rutyny, która prędzej czy później zacznie działać wyniszczająco na Ciebie, Twoją rodzinę i przyjaciół. Nie pozwól, by uzależnienie od hazardu zdominowało Twoje życie i przejęło nad nim kontrolę. Nigdy nie jest za późno, by poprosić o pomoc i dowiedzieć się, jak przestać grać w automaty. Specjaliści z uzaleznienia-terapia.pl chętnie wspomogą Cię w tej walce. A może znasz kogoś, kto boryka się z problemem uzależnienia od gier w automaty? Zapraszamy do kontaktu już teraz!

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button