POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Jak manipuluje hazardzista – jak rozpoznać hazardzistę?

Hazard patologiczny to zgubna choroba psychiczna, która stawiana jest na równi z alkoholizmem, narkomanią czy zakupoholizmem. Wbrew obiegowej opinii problem ten dotyczy nie tylko dobrze sytuowanych osób – może dotknąć niemal każdego, kto wykazuje podatność na uzależnienia behawioralne, niezależnie od stanu majątkowego.

W jaki sposób możesz rozpoznać, czy osoba w Twoim bliskim otoczeniu jest uzależniona od hazardu? Co robi i jak kłamie hazardzista nałogowy? Dowiesz się tego, czytając poniższy tekst. Zapraszamy do lektury!

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Jak manipuluje hazardzista?,
 • Jak rozpoznać hazardzistę?,
 • W jaki sposób kłamie hazardzista?;

Uzależnienie od hazardu – na czym polega?

Zanim skupimy się na tym, jak manipuluje hazardzista, warto omówić, jak wygląda uzależnienie od hazardu. Schorzenie to objawia się czasową utratą kontroli nad swoich zachowaniem podczas grania, a także całkowitym skupieniem się na hazardzie w wolnych chwilach. Grający nie jest w stanie samodzielnie zrezygnować z gry, doszukując się w niej sposobu na olbrzymią wygraną i całkowitą zmianę swojego życia. Przestaje myśleć racjonalnie, zadłuża się, zaczynają się też nawarstwiać problemy w życiu osobistym i zawodowym.

Oczywiście prywatny ośrodek leczenia uzależnień nie jest z góry zalecany dla wszystkich osób, które uprawiają hazard. Sporadyczne granie traktowane jako forma relaksu czy metoda na odstresowanie się nie jest niczym złym, o ile wcześniej zostaną wyznaczone pewne granice. Gra powinna zakończyć się po utracie określonej z góry ilości pieniędzy i nie może być kontynuowana za wszelką cenę. Grający musi zdawać sobie sprawę z prawdopodobieństwa przegranej.

Jak wyglądają fazy uzależnienia od hazardu?

Wiele osób zastanawia się, jak zaczyna się uzależnienie od hazardu. Niełatwo jest wskazać jeden konkretny moment, bo jest to proces, który rozwija się stopniowo – czasami trudno jednoznacznie stwierdzić, że mamy do czynienia z nałogiem. Na ogół wyróżnia się 4 fazy uzależnienia od hazardu. Mogą być one pomocne w wykonaniu skutecznej autodiagnozy.

 1. Faza zwycięstw – dominuje granie okazjonalne, na niewielkie pieniądze. Grający wygrywa, co zachęca go do częstszego odwiedzania kasyna i przeznaczania coraz większych kwot na gry.
 2. Faza strat – obstawiając coraz większe stawki, grający naraża się na duże straty i coraz bardziej skupia się na czynności grania. Regularnie pojawiają się porażki, które grający chce sobie "odbić" za wszelką cenę. Granie za coraz większe kwoty wymusza zapożyczanie się u osób trzecich.
 3. Faza desperacji – zaczynają się poważne problemy natury zawodowej i osobistej. Etap odsunięcia się od rodziny i przyjaciół, utrata pracy, kumulujące się długi. Grający ma poczucie beznadziei, czuje, że znalazł się w sytuacji bez wyjścia. Dopadają go wyrzuty sumienia.
 4. Faza depresji i utraty nadziei – faza końcowa, w której zaczynają pojawiać się objawy załamania nerwowego i depresji, a także myśli samobójcze. Na tym etapie konieczna jest specjalistyczna terapia hazardowa, która może skutecznie pomóc choremu wrócić do normalnego życia.
Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Jak kłamie hazardzista – jak rozpoznać hazardzistę uzależnionego od gry?

Jak kłamie uzależniony od hazardu? W jaki sposób możesz rozpoznać, że bliska Ci osoba zmaga się z nałogiem? Uzależnienie od hazardu wiąże się określonymi zmianami w zachowaniu poszkodowanej osoby – mniej lub bardziej rzucającymi się w oczy. Najczęściej powtarzającymi się symptomami są:

 • brak kontroli nad częstotliwością i długością grania – osoba uzależniona odczuwa kompulsywną potrzebę grania, nad którą nie może zapanować; zaczyna wydawać coraz większe sumy pieniędzy na gry hazardowe;
 • obsesja na punkcie gry – jeśli uzależniony nie ma możliwości zrealizowania potrzeby grania, można u niego zaobserwować wahania nastroju, rozdrażnienie, niepokój;
 • silne nastawienie na "wielką wygraną" – nałogowy hazardzista marzy o imponującej wygranej, która pozwoliłaby mu zmienić swoje życie i potwierdziłaby jego wartość jako człowieka;
 • okłamywanie – hazard patologiczny praktycznie zawsze wiąże się z kłamstwami, które mają zataić jego problem przed rodziną i przyjaciółmi; to klasyczny przykład tego, jak manipuluje hazardzista;
 • zapożyczanie i zadłużanie się – osoba uzależniona zmuszona jest brać pożyczki w celu kontynuowania regularnej gry za wysokie stawki (początkowo u znajomych, później np. w parabankach);
 • pogorszenie relacji z najbliższymi i relacji zawodowych – coraz częstsze kłótnie i konflikty w rodzinie, utrata pracy;
 • ucieczka od problemów – uzależniony traktuje grę w hazard jako jedyną metodę ucieczki od "szarej" codzienności i problemów w życiu osobistym i zawodowym.

Jak leczyć taki nałóg?

W leczeniu uzależnienia od hazardu najważniejsze są 2 aspekty: wsparcie najbliższych oraz profesjonalne podejście ze strony psychoterapeutów. Nałogowe granie w kasynach traktowane jest jako choroba – uzależnienie, które wymaga specjalistycznej pomocy. Zapewnia ją ośrodek terapii uzależnień WANT, w którym hazardzista może liczyć na profesjonalną opiekę. Wskazana jest kilkutygodniowa terapia w formie zamkniętej, podczas której odbywają się indywidualne oraz grupowe sesje psychoterapeutyczne.

Sprawdź cennik prywatnego ośrodka leczenia hazardzistów – zachęcamy do kontaktu i walki o swoją wolność od nałogu!

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button