POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Jak alkoholik manipuluje żoną – manipulacje alkoholika

Alkoholizm to skomplikowana i bardzo zdradliwa choroba. Osoba uzależniona posuwa się do kłamstw, manipulacji i prób wymuszania na bliskich określonych zachowań. Alkoholik manipuluje żoną, manipuluje uczuciami i za wszelką cenę próbuje osiągnąć zamierzony cel – Zawsze jest to kolejna dawka alkoholu. Manipulacja uczuciami i szantaż emocjonalny to charakterystyczne zachowanie bardzo typowe dla alkoholików i osób, które zmagają się z różnego rodzaju uzależnieniami. Warto zatem wiedzieć, jak wyglądają manipulacje niepijącego alkoholika i jak alkoholik manipuluje żoną. Jak rozpoznać manipulacje alkoholika? Jak sobie z nimi radzić?

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Jakie są skutki picia alkoholu w trakcie przyjmowania antybiotyków?
  • Czy można spożywać alkohol w trakcie zażywania antybiotyków?
  • Jaki wpływa alkohol na działanie antybiotyku?

Jak alkoholik manipuluje uczuciami?

Alkoholik żyje we własnym wyimaginowanym świecie, w którego centrum zawsze znajduje się alkohol. Uzależniony koloryzuje wspomnienia, snuje nierealne plany i marzenia. Przywołuje szczęśliwe chwile z alkoholem, choć są one często jedynie miłym wytworem jego wyobraźni. Chory, który cierpi z powodu uzależnienia, przerzuca swoją winę na inne osoby. Na najbliższych przekłada odpowiedzialność za nałóg i ich obwinia za swoje zachowania. Alkoholik nie ma zwykle żadnych oporów przed okłamywaniem najbliższych przyjaciół, współmałżonki czy dzieci. Nie zawaha się nawet przed szantażem emocjonalnym. Wszelkimi sposobami próbuje wymusić na nich określone zachowania i bez względu na wszystko, zdobyć kolejną porcję ukochanego alkoholu. Jak alkoholik manipuluje żoną?

Jak alkoholik manipuluje żoną?

Manipulacje alkoholika sięgają zazwyczaj nie tylko najbliższych, ale i wszystkich osób znajdujących się w jego otoczeniu. Rodzina, a w szczególności żona alkoholika bardzo często znosi jego zmienne nastroje, przykre zachowania i próby manipulacji. To sprawia, że czuje się wykorzystywana, oszukiwana i niekochana. Życie z uzależnionym pod jednym dachem powoduje wiele przykrych przeżyć i doświadczeń dla każdego członka rodziny, ale to żona cierpi najbardziej. Nieustannie towarzyszy jej bezradność, smutek, złość, gniew i żal. Każdego dnia przejmuje ona emocje swojego męża, dostosowuje się do jego trybu życia i porzuca własne marzenia. Dosyć często ukrywa przed otoczeniem alkoholizm męża i pozwala mu sobą manipulować. Kupuje mu alkohol, spłaca jego długi, wykonuje jego obowiązki i dba o dzieci oraz swojego uzależnionego partnera. Manipulacje alkoholika wywołują negatywne zmiany w psychice współuzależnionej żony, a odwrócić je można jedynie w wyniku długotrwałej psychoterapii. Jak rozpoznać manipulacje alkoholika?

Przeczytaj również: Alkoholizm w rodzinie – skutki i wpływ picia na życie rodzinne

Sposoby alkoholika na manipulacje

Alkoholik wykorzystuje różne sposoby i stosuje różne rodzaje manipulacji. Najczęściej tłumaczy i usprawiedliwia swoje zachowania, wykorzystuje też mechanizm zaprzeczania. Jego bliscy często słyszą: „Nic dzisiaj nie piłem”, „Jestem zupełnie trzeźwy”. W ten sposób zaprzecza on faktom i tworzy iluzję rzeczywistości. Alkoholik bardzo często zaniża również faktyczne ilości spożytego alkoholu. Robi to zazwyczaj odruchowo i nieświadomie, lecz nie usprawiedliwia to jego zachowania. Manipulacje alkoholika często opierają się też na mechanizmie racjonalizowania. Chory próbuje znaleźć racjonalne powody swojego picia, a jest to najczęściej chęć odpoczynku, odprężenia i relaksu. Czasem alkohol przyjmuje postać nagrody lub staje się narzędziem do świętowania sukcesu.

Przeczytaj również: Jak powinna postępować żona alkoholika?


 

 

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Jak rozpoznać manipulacje alkoholika?

Alkoholik usprawiedliwia się, tłumaczy, kłamie, manipuluje faktami i rzeczywistością. Oszukiwanie i okłamywanie innych jest typowym zachowaniem alkoholika i przechodzi mu z niebywałą łatwością. Dzieje się tak dlatego, iż bardzo często on sam wierzy w swoje kłamstwa, jest przekonany, że uzależnienie wcale go nie dotyczy i w każdej chwili mógłby przestać pić. Mógłby, ale… nie chce. Mógłby, ale… po co? Nie jest przecież uzależniony!

Najłatwiejszym sposobem, aby rozpoznać manipulacje alkoholika, jest zapoznanie się z mechanizmem iluzji i zaprzeczeń:

  • Zaprzeczanie – alkoholik zaprzecza nawet oczywistym faktom, choć często robi to odruchowo i nieświadomie. Mówi, że nic nie pił, mimo że wyraźnie widać, że jest pod wpływem alkoholu.
  • Racjonalizowanie – alkoholik próbuje się usprawiedliwiać i szuka racjonalnych powodów, które wytłumaczą, dlaczego sięga po alkohol – chciał się odprężyć, musiał się zrelaksować, albo świętował awans i podwyżkę w pracy… niekoniecznie swoją.
  • Minimalizowanie – osoba uzależniona przyznaje się do picia, ale zaniża faktyczną ilość spożytego trunku. Nie mówi prawdy i często używa zdrobnień – winko, piwko i wódeczka.
  • Obwinianie innych – alkoholik zrzuca odpowiedzialność za własny nałóg na inne osoby i obwinia je za swoje zachowanie.
  • Odwracanie uwagi – uzależniony zmienia temat, gdy tylko zaczyna się rozmowa o alkoholizmie i manipulacji alkoholika.
  • Koloryzowanie wspomnień – osoba uzależniona koloruje wspomnienia związane z alkoholem i pamięta jedynie pozytywne chwile z nim związane. Dosyć często nie mają one nic wspólnego z prawdą, gdyż są jedynie wytworem jego wyobraźni.
  • Marzeniowe planowanie – alkoholik żyje we własnym świecie. Snuje plany i marzenia, które go uszczęśliwiają i pozwalają wierzyć, że zdąży jeszcze wszystko zmienić.

Manipulacje alkoholika – Jak sobie z nimi radzić?

Przede wszystkim trzeba zrozumieć, że alkoholizm to poważna choroba ciała i duszy. Alkoholik nie chce nikogo ranić i nie robi tego celowo ani z premedytacją. Kłamstwa i manipulacje uzależnionego partnera nie są zamierzone. On jest po prostu chory i dlatego zachowuje się nieracjonalnie. Alkoholik nie potrafi przestać pić, nie rozumie swojego problemu i nie dostrzega negatywnych skutków picia. Ignoruje wszelkie sygnały świadczące o uzależnieniu i nie potrafi przyznać się do jego istnienia. Często o nim wie, a mimo wszystko zaprzecza. Boi się… Wie, że przyznanie się do problemu oznacza konieczność zerwania z nałogiem, ale jak?! Nie jest nawet w stanie wyobrazić sobie życia bez alkoholu!

Przeczytaj również: Przymusowe leczenie alkoholika

Najskuteczniejszą metodą walki z manipulacjami alkoholika jest po prostu szczerość. Szczera, otwarta rozmowa o uczuciach, emocjach, myślach i faktach… W rozmowie z alkoholikiem zawsze należy opierać się wyłącznie na faktach, okazując mu jednocześnie wsparcie i zrozumienie. Aby pomóc alkoholikowi, nie wyręczaj go, nie tłumacz i nie usprawiedliwiaj. Nie lituj się nad nim i nie wymagaj od niego składania żadnych obietnic. To i tak nic nie da… On nie przestanie pić, bo uzależnienie przejęło nad nim całkowitą kontrolę. Alkohol rządzi jego uczuciami, zachowaniami i całym jego życiem. Alkoholik nie potrafi odmówić sobie alkoholu ani oprzeć się pokusie. Musisz wskazać mu jego problem i pomóc mu się z nim pogodzić. Uświadom go w tym, że jest po prostu chory. Wspieraj go, traktuj go poważnie i przekonaj, że warto poszukać pomocy. Osoba uzależniona ma duże szanse wyjść z nałogu, ale musi zwrócić się do specjalisty i rozpocząć terapię.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Najczęściej zadawane pytani (FAQ)

Jakie są najczęstsze sposoby manipulowania żoną przez alkoholika?

Najczęstsze sposoby manipulowania żoną przez alkoholika obejmują wywoływanie poczucia winy, stosowanie szantażu emocjonalnego, odwracanie uwagi od swojego problemu alkoholowego, obwinianie żony za własne problemy czy stosowanie przemocy werbalnej i fizycznej.

Dlaczego alkoholik manipuluje żoną?

Alkoholik manipuluje żoną, aby uniknąć odpowiedzialności za swoje działania, ukryć problem alkoholowy, uzyskać kontrolę nad sytuacją oraz zabezpieczyć źródło alkoholu.

Co mogę zrobić, aby przeciwdziałać manipulacjom alkoholika?

Aby przeciwdziałać manipulacjom alkoholika, można ustalić granice i trzymać się ich, rozmawiać z zaufanymi osobami, unikać uczestnictwa w szantażach emocjonalnych, edukować się na temat alkoholizmu oraz szukać profesjonalnej pomocy i wsparcia.


Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Sprawdź ofertę ośrodka WANT!
Call Now Button