Ile kosztuje odwyk alkoholowy?

Wysokie koszty terapii to często jedna z głównych przyczyn zwlekania ze zgłoszeniem się po pomoc do ośrodka odwykowego. Niestety nie da się pokonać alkoholizmu samodzielnie, bez profesjonalnego wsparcia – pobyt w placówce jest jedynym sposobem na powrót do normalnego życia i zachowanie trwałej trzeźwości.

Pamiętajmy, że zdrowie jest najważniejsze i nie warto na nim oszczędzać. Na szczęście ceny leczenia wcale nie muszą być bardzo wysokie, zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę, jakie usługi i udogodnienia wchodzą w skład oferty. Koszt podstawowej terapii alkoholowej za 28 dni w pokoju 2 osobowym z własną łazienką,  Wi-FI oraz TV wynosi 7.500zł.

Sprawdzając, ile kosztuje odwyk alkoholowy, warto wziąć pod uwagę nieco dłuższy pobyt w ośrodku, dlatego warto sprawdzić jak wygląda odwyk alkoholowy w danym ośrodku. Niestety, trwała zmiana sposobu myślenia, przeżywania i zachowania alkoholika wymaga czasu, a często musi być poprzedzona również profesjonalnym detoksem alkoholowym.
Koszt terapii w naszej placówce za 28 dni  w pokoju 1 - osobowym wynosi 9.000zł. W tę cenę wliczone jest mieszkanie w jednym z komfortowych pokojów wyposażonych w łazienkę, telewizor oraz Internet.

ILE KOSZTUJE ODWYK ALKOHOLOWY?

Całkowity koszt terapii uzależnień zależy od długości pobytu w ośrodku. To oczywiste, że im krócej przebywamy w placówce, tym mniej płacimy, jednak warto pamiętać, że leczenie alkoholizmu jest skomplikowanym procesem, który wymaga czasu.

W dodatku im obszerniejszą ofertę wybierzemy, tym mniejsza będzie nasza opłata za jeden tydzień terapii będzie mniejszy, np. za 7 dni zapłacimy 3000zł. a przy pobycie 4 tygodniowym cena za jeden tydzień wyniesie tylko 1875zł. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystko, co otrzymamy za tę kwotę, okaże się, że jest ona naprawdę niska. Nie wspominając o tym, że życie w trzeźwości oznacza brak wydatków na alkohol, długów oraz przyszłych dolegliwości zdrowotnych, prawdopodobnie związanych z kosztownym leczeniem.

Najbardziej trafna odpowiedź na pytanie zawarte w tytule brzmiałaby: nieważne, w końcu zdrowie jest bezcenne. Mimo to trudno się dziwić, że chorzy mają problemy ze zdecydowaniem się na terapię. Aby rozwiać ewentualne wątpliwości dotyczące ceny odwyku alkoholowego, warto przyjrzeć się usługom, które się w nią wliczają. Po takiej analizie może się okazać, że koszt, który początkowo wydawał się wygórowany, stanie się w naszych oczach wyjątkowo niski.

Przeczytaj również: alkoholicy wysoko funkcjonujący

Co zawiera cena leczenia odwykowego?

 

Sprawdzając cennik ośrodka odwykowego, należy mieć na uwadze świadczenia, które wchodzą w skład oferty. W cenie pobytu w WANT zawierają się nie tylko spotkania indywidualne i grupowe ze specjalistą, ale również uczestnictwo w wykładach terapeutycznych, filmoterapii, treningach asertywności, arteterapii oraz zajęciach rekreacyjnych, takich jak fitness, basen, nordic walking czy siłownia.

Nasi pacjenci mają do wyboru kwatery 1-osobowe, 2-osobowe oraz apartamenty o podwyższonym standardzie. Do ich dyspozycji pozostają lodówka, pralka, kuchenka mikrofalowa oraz żelazko. Gwarantowane wyżywienie zawiera trzy pełnowartościowe posiłki zgodne z wybraną dietą (można zdecydować się m.in. na jadłospis cukrzycowy, wegetariański lub wątrobowy). Dodatkowo każdy może do woli korzystać z kawy sypanej i rozpuszczalnej, herbaty oraz cukru.

Terapia alkoholowa obejmują indywidualne spotkania ze specjalistą, grupy zadaniowe, wykłady terapeutyczne, konsultacje z internistą oraz spotkania grupy wsparcia dla alkoholików. Każdy pacjent otrzymuje zwolnienie lekarskie na czas pobytu w placówce, dzięki czemu nie musi martwić się nieobecnością w pracy. Dodatkowo warto pamiętać, że skuteczność leczenia zależy również od otoczenia, w jakim znajdują się chorzy.

W naszym przypadku jest to przepiękny Kaszubski Park Krajobrazowy, dzięki czemu rezydenci placówki mogą spędzać na łonie natury tyle czasu, ile tylko potrzebują, by ponownie nawiązać kontakt ze sobą i popracować nad własnymi słabościami.

Natomiast w ramach dbania o zdrowie fizyczne oraz wypracowania konstruktywnych nawyków dwa razy w tygodniu mają szansę skorzystać z wyjazdu na basen z jacuzzi lub na siłownię, możliwość korzystania z pralek, lodówek, kuchenek mikrofalowych oraz żelazka.


 

Chcesz zapisać się na terapię alkoholową?
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Ile kosztuje leczenie alkoholizmu?

Całkowity koszt terapii uzależnień zależy od długości pobytu w ośrodku. To oczywiste, że im krócej przebywamy w placówce, tym mniej płacimy, jednak warto pamiętać, że leczenie alkoholizmu jest skomplikowanym procesem, który wymaga czasu. W dodatku im obszerniejszą ofertę wybierzemy, tym mniejsza będzie nasza opłata za jeden dzień terapii – ceny zaczynają się już od nieco ponad 178 zł za dobę! Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystko, co otrzymamy za tę kwotę, okaże się, że jest ona naprawdę niska. Nie wspominając o tym, że życie w trzeźwości oznacza brak wydatków na alkohol, długów oraz przyszłych dolegliwości zdrowotnych, prawdopodobnie związanych z kosztownym leczeniem

Ile kosztuje odwyk w ośrodku na NFZ?

Leczenie uzależnień na NFZ jest bezpłatne nie tylko dla osób ubezpieczonych, ale również dla osób uzależnionych od alkoholu, które nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego. Jest to ewenement w usługach zdrowotnych refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ustawodawca przewidział specyficzną sytuację osób uzależnionych, które często nie dbają o swoje zdrowie i sprawy związane z ubezpieczeniem. Leczenie alkoholizmu w ośrodkach odwykowych jest jednak związane z wieloma problemami. Często okres oczekiwania na terapię jest długi, a osoby uzależnione potrzebują pomocy od razu. Z czasem motywacja do leczenia odwykowego spada i rezygnują z terapii uzależnień jak nadejdzie czas na pobyt w ośrodku.  Refundacja NFZ jest niewielka waha się os 140zł do 160zł. za dobę pobytu w ośrodku leczenia uzależnień. Taka sytuacja sprawia, że często nie można zapewnić odpowiednich warunków to terapii. NFZ refunduje do 8 tygodni odwyku alkoholowego dla osób uzależnionych od alkoholu. Natomiast dla osób uzależnionych od narkotyków nawet do 1,5 roku odwyku. Leczenie uzależnień od narkotyków wymaga o wiele dłuższego leczenia, dlatego leczenie w prywatnym ośrodku byłoby bardzo drogie ponieważ wymaga o wiele dłuższego leczenia niż w przypadku leczenia alkoholizmu. Nie zalecamy leczenia uzależnienia od narkotyków na terapiach krótkoterminowych, ponieważ jest to nieskuteczne.

Przeczytaj również: Leczenie uzależnień (terapia uzależnień)

Sprawdź nasz aktualny cennik!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ośrodka?

Leczenie odwykowe to bardzo skomplikowany proces, wymagający ogromnej pracy nad sobą oraz własnymi, destrukcyjnymi przekonaniami, schematami myślenia, emocjami i strategiami działania.

Pacjent ośrodka niejednokrotnie musi zmierzyć się ze swoimi traumami i otworzyć się przed terapeutą w stopniu, w jakim nigdy wcześniej tego nie robił. Dlatego tak ważne jest to, by nic mu tego procesu nie zakłócało i dodatkowo nie utrudniało. Dobry ośrodek terapii uzależnień to bardzo komfortowe miejsce, zapewniające chorym wiele udogodnień.

Przeczytaj również: Leczenie alkoholizmu

ODWYK ALKOHOLOWY ILE KOSZTUJE

Jeśli zależy nam na prywatności i możliwości korzystania z odosobnienia, możemy zdecydować się na wynajęcie jednoosobowego pokoju lub apartamentu. Jeżeli zaś chcemy obniżyć ostateczny koszt, warto wybrać pomieszczenie dwuosobowe.
Niezależnie od tej decyzji, możemy liczyć na łazienkę przypisaną do pokoju, Internet bezprzewodowy oraz telewizor. Ośrodek WANT położony jest w malowniczej scenerii, z dala od miasta, dzięki czemu pacjenci mogą w pełni oderwać się od codzienności, skupiając się wyłącznie na procesie zdrowienia.
W placówce zatrudnieni są wykwalifikowani specjaliści, którzy doskonale znają procedury stosowane podczas walki z uzależnieniem i są gotowi wesprzeć podopiecznych w każdej sytuacji. Wybierając ośrodek, zdecydowanie warto zwrócić uwagę na wykształcenie oraz doświadczenie kadry, gdyż to właśnie te czynniki najbardziej wpływają na sukces terapeutyczny.

 

 

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button