Ile czasu trwa odwyk narkotykowy?

Długość odwyku narkotykowego jest kwestią indywidualną, zależną między innymi od rodzaju używanych substancji, długości i intensywności uzależnienia oraz cech organizmu osoby uzależnionej i jej podejście do procesu rekonwalescencji. Detoksykacja organizmu może trwać od kilku do kilkunastu dni. Najkrócej trwa odtruwanie u osób, które zażywały marihuanę i kokainę, a najdłużej u osób uzależnionych od heroiny i amfetaminy. Po detoksie konieczne jest wdrożenie terapii, której celem będzie wypracowanie narzędzi, dzięki którym osoba uzależniona będzie w stanie stale zerwać z nałogiem i odzyskać kontrolę nad swoim życiem.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Jakie są etapy odwyku narkotykowego?
  • Ile trwa odwyk narkotykowy?

Etapy odwyku narkotykowego

Pierwszym etapem odwyku narkotykowego jest proces oczyszczania organizmu z substancji toksycznych, czyli tzw. detoks narkotykowy. To właśnie na tym etapie mogą występować silne objawy związane z odstawieniem narkotyków. Okres trwania fizycznego odwyku może różnić się w zależności od rodzaju narkotyku. Na ogół trwa od kilku dni do dwóch tygodni. W przypadku niektórych substancji odstawienie może być bardziej skomplikowane i wymagać ścisłego monitorowania i wsparcia medycznego.

Drugim etapem odwyku narkotykowego jest terapia uzależnienia.

  • Leczenie narkomanii najlepiej rozpocząć w trybie stacjonarnym, w ramach odpowiednio zaprojektowanego programu terapii uzależnień. Prywatny ośrodek leczenia uzależnień oferuje kompleksowe leczenie narkomanii w trybie stacjonarnym, które w zależności od sytuacji i indywidualnych potrzeb osoby uzależnionej, może trwać od 2 do 8 tygodni.
  • Leczenie narkomani należy kontynuować w trybie ambulatoryjnym, poza ośrodkiem. Terapia ma prowadzić do zmiany myślenia, nawyków i stylu życia, które były związane z uzależnieniem oraz wypracowania narzędzi do skutecznego radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia nawrotem nałogu i może trwać od kilku miesięcy do kilku lat.

Odwyk narkotykowy ile trwa?

Odwyk narkotykowy to nie tylko zerwanie z nałogiem i zaprzestanie stosowania substancji uzależniającej, ale również długotrwały i wymagający zaangażowania ze strony osoby uzależnionej proces powrotu do zdrowia fizycznego, emocjonalnego i społecznego. Terapia narkomanii to indywidualna droga każdej osoby do osiągnięcia trwałej abstynencji i pełnego powrotu do zdrowia.

Podsumujmy: ile trwa odwyk narkotykowy? W większości przypadków detoks trwa około 5 dni, stacjonarne leczenie od 2 do 6 tygodni, a terapia prowadzona poza ośrodkiem od kilku miesięcy do kilku lat.

Sprawdź, jak wygląda program leczenia narkomanii w ośrodku WANT i jaka jest cena leczenia uzależnienia.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button