POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Halucynoza alkoholowa – jakie ma objawy i jak ją leczyć?

Ostra halucynoza alkoholowa, nazywana też ostrą omamicą alkoholową, została opisana już w 1883 roku przez niemieckiego psychiatrę Emila Kraepelina. W odróżnieniu od przewlekłej halucynozy alkoholowej pojawia się nagle, a w jej przebiegu mamy do czynienia z objawami, które są dla osoby uzależnionej naprawdę trudne do zniesienia. Ostra halucynoza alkoholowa jest drugą co do częstości występowania psychozą alkoholową - na pierwszym miejscu plasuje się majaczenie alkoholowe, czyli delirium tremens zwane potocznie białą gorączką. Z uwagi na możliwe podobieństwo objawów, ostra halucynoza alkoholowa bywa uznawana za odmianę majaczenia alkoholowego.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Czym jest halucynoza alkoholowa?
  • Jak leczy się halucynozę alkoholową?
  • Jakie są objawy halucynozy alkoholowej?

Omamica alkoholowa - kiedy się pojawia

Omamica alkoholowa zazwyczaj towarzyszy objawom zespołu odstawiennego (abstynencyjnego). Szacuje się, że występuje ona u 1% uzależnionych, a u co piątego przechodzi w formę przewlekłą, co oznacza, że może utrzymywać się miesiącami a nawet latami. Uznawana jest wówczas za stan psychotyczny, dla którego charakterystyczne są naprzemienne stadia wyciszeń i nawrotów. W polskiej nomenklaturze psychiatrycznej znajdziemy podział halucynozy alkoholowej na ostrą, podostrą i przewlekłą.

Za przyczynę pojawienia się halucynozy alkoholowej uznaje się nagłe odstawienie lub ograniczenie spożycia alkoholu u osób długotrwale go nadużywających. Jak wspomniano, objawy pojawiają się nagle, w drugim lub trzecim dniu abstynencji.

Halucynoza alkoholowa objawy

Do objawów ostrej halucynozy alkoholowej zalicza się:

  • słyszenie głosów, które grożą choremu albo mu ubliżają, dyskutują na jego temat albo nakazują mu robienie konkretnych rzeczy - mogą np. namawiać do popełnienia samobójstwa albo uszkodzenia ciała, zrobienia krzywdy członkom rodziny itd.;
  • urojenia w postaci manii prześladowczej, np. chory może nabrać przekonania, że ktoś szykuje na niego zamach, że jest podsłuchiwany przez ścianę albo specjalną aparaturę umieszczoną w dowolnym miejscu;
  • omamy czuciowe, np. wrażenie chodzących po ciele robaków, wrażenie wypełnienia jamy ustnej rozmaitymi przedmiotami, których nie da się usunąć itd.

Ostra omamica alkoholowa zwykle trwa kilka dni.

Jeśli nie jesteś w stanie stwierdzić, czy dziwne i nieskładne opowieści bliskiej Ci osoby uzależnionej to mitomania u alkoholika czy już urojenia, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą!

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Halucynoza alkoholowa leczenie

W ostrej halucynozie alkoholowej przeważają omamy słuchowe, które mogą pchnąć pacjenta do samookaleczenia, samobójstwa albo nawet zabójstwa. Zachowania agresywne i autoagresywne wymagają podjęcia hospitalizacji. W przypadku lżejszych objawów możliwe jest leczenie w trybie ambulatoryjnym.

Zawsze jednak konieczne jest wdrożenie farmakoterapii i podawanie leków przeciwpsychotycznych (neuroleptyków). Można je zażywać tylko wtedy, kiedy pacjent jest trzeźwy - jednym ze skutków ubocznych łączenia neuroleptyków z alkoholem mogą być poważne powikłania w obrębie ośrodkowego układu nerwowego.

Leczenia alkoholizmu w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień

Podstawą wyleczenia ostrej halucynozy alkoholowej jest utrzymanie abstynencji, która umożliwia podawanie leków. W przypadku osób uzależnionych wytrwanie w stanie abstynencji na czas leczenia może być trudne do osiągnięcia. Dlatego już pierwszy epizod ostrej halucynozy alkoholowej powinien sprawić, że chory zdecyduje się na leczenie odwykowe, którego pierwszym etapem jest detoksykacja alkoholowa.

Leczenie alkoholizmu to jedyna skuteczna droga do opanowania uzależnienia. Im dłużej zwlekamy z podjęciem kompleksowej terapii alkoholowej, tym większe ryzyko fizycznego i psychicznego wyniszczenia organizmu. Oczekiwanie na miejsce w ośrodku odwykowym finansowanym przez NFZ może okazać się zbyt długie. Wtedy optymalnym rozwiązaniem jest kontakt z prywatnym ośrodkiem leczenia uzależnień.

Cena leczenia alkoholizmu w prywatnym ośrodku może wydawać się wysoka, ale kiedy zorientujesz się jak wysokiej klasy specjaliści opiekują się osobą uzależnioną i w jak doskonałych warunkach będzie ona walczyła z chorobą, na pewno uznasz, że jest to cena adekwatna.

Urojenia i zwidy po alkoholu - nie pozwól, żeby zawładnęły Tobą albo Twoim bliskim

Działaj! Urojenia po odstawieniu alkoholu to nie jest stan, w którym osobie uzależnionej można coś wytłumaczyć, do czegoś ją przekonać i zapewnić, że "to wszystko ci się tylko wydaje i zaraz przejdzie". Żadna rozmowa nie sprawi, że objawy ustąpią, ponieważ są one związane z toksycznym działaniem etanolu na mózg.

Po ustąpieniu zespołu abstynencyjnego i halucynozy alkoholowej chory powinien poddać się kompleksowemu leczeniu, w tym psychoterapii indywidualnej i/lub grupowej, która umożliwi mu zapanowanie nad swoim życiem i odnalezienie się w nim nawet wówczas, gdy wraca do swojego dawnego otoczenia, które stanowi pożywkę niszczycielskiego nałogu.

Całkowite odstawienie alkoholu jest możliwe. Choć na zawsze pozostaje się "trzeźwym alkoholikiem", życie przestaje wymykać się z rąk i można dobrze funkcjonować także w trudnym środowisku.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button