GDZIE SZUKAĆ POMOCY DLA ALKOHOLIKA?

Choroba alkoholowa dotyka bardzo wiele osób należących do różnych grup społecznych. Wbrew stereotypom, na wpadnięcie w nałóg narażony jest każdy z nas, niezależnie od wieku, płci, poziomu wykształcenia czy statusu majątkowego. Zawsze jednak uzależnienie staje się ogromną tragedią nie tylko dla samego chorego, ale również dla całej jego rodziny, która stara się robić wszystko, by przekonać go do leczenia. Gdzie szukać pomocy dla alkoholika?

Przede wszystkim należy zrozumieć, że uzależnienie od alkoholu jest chorobą, podobnie jak schizofrenia, depresja, grypa czy cukrzyca. I tak samo jak wymienione schorzenia, wymaga profesjonalnej pomocy. Nikt z nas nie jest w stanie dać sobie z nim rady samodzielnie. Żadne prośby i groźby ze strony rodziny nie sprawią, że nałogowiec z dnia na dzień „weźmie się w garść” i na stałe odstawi alkohol. Powstrzymywanie bliskiej osoby przed opróżnieniem kolejnej butelki, ostentacyjne wylewanie trunków do zlewu czy awantury w niczym tu nie pomogą. Przeciwnie – jedynie pogorszą stan psychiczny nałogowca, co może go skłonić do sięgnięcia po kolejny kieliszek. Jedyną formą pomocy stanowi motywowanie go do podjęcia profesjonalnego leczenia oraz udzielanie emocjonalnego wsparcia na każdym z jego etapów.

Przeczytaj również: Jak przekonać osobę uzależnioną do leczenia

Ośrodek leczenia uzależnień

Najlepszym miejscem, w którym należy szukać pomocy dla alkoholika, jest stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień. Jeszcze zanim nasz bliski zgodzi się na podjęcie terapii, warto samemu zgłosić się do takiej placówki, by otrzymać fachowe wsparcie i porady, jak radzić sobie z tym problemem. Alkoholizm wpływa na funkcjonowanie całego systemu rodzinnego, często powodując dodatkowe trudności, takie jak współuzależnienie. Takie zaburzenia nie tylko utrudniają wyjście z nałogu przez samego chorego, ale również szkodzą jego bliskim, którzy nierzadko potrzebują terapii własnej.

GDZIE SZUKAĆ POMOCY DLA ALKOHOLIKA?

Terapia ambulatoryjna

Jeśli chory członek rodziny nie jest gotowy na pobyt w ośrodku leczenia uzależnień, być może warto przekonać go chociaż do podjęcia terapii ambulatoryjnej, czyli uczęszczania na spotkania ze specjalistą bez konieczności przebywania w placówce przez całą dobę. Metoda ta sprawdza się zwłaszcza w początkowych stadiach choroby oraz w przypadkach nadużywania alkoholizmu i picia ryzykownego (zanim jeszcze rozwinie się pełne uzależnienie).


 

Chcesz zapisać się na terapię alkoholową?
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Spotkania wspólnoty Anonimowych Alkoholików oraz grup wsparcia

Wielu terapeutów zaleca udział w mityngach AA jako uzupełnienie tradycyjnej terapii leczenia alkoholizmu. Spotkania z innymi alkoholikami pozwalają na uzyskanie bardzo potrzebnego w tym okresie wsparcia oraz zbudowanie nowych, konstruktywnych relacji z innymi. Dodatkowo stosowany przez wspólnotę AA program 12 kroków może być źródłem nadziei i inspiracji. Chorzy mają szansę na wymianę informacji i doświadczeń z innymi osobami dotkniętymi tym samym problemem, uczą się od siebie nawzajem oraz trenują umiejętności społeczne, które często bywają ich deficytem. Oprócz tego mają możliwość skontaktowania się z nowymi znajomymi w przypadku ryzyka wystąpienia nawrotu, co znacząco zwiększa szansę na jego uniknięcie.

Pomoc dla alkoholika

Autor: Alicja Skibińska - psycholog

 

 

Call Now Button