GDZIE NA ODWYK ALKOHOLOWY?

Dla wielu osób uzależnionych od alkoholu już sama decyzja o terapii może być ogromnym sukcesem. Po jej podjęciu należy jednak dokonać kolejnych wyborów związanych z formą leczenia oraz miejscem, w którym się ono odbędzie.

Czy potrzebujesz pomocy?

Przyznanie się do utraty kontroli nad własnym życiem nie jest łatwe. Wielu alkoholików latami zaprzecza, jakoby zmagali się z jakimkolwiek problemem. Wmawiają sobie i otoczeniu, że całkowicie panują nad ilościami wypijanego alkoholu i nie przyjmują rad od zatroskanych bliskich. Racjonalizują swoje postępowanie lub przypisują odpowiedzialność innym osobom. Ulegają fałszywym stereotypom dotyczącym tego, kto może zapaść na tę chorobę, odsuwając od siebie myśl, że sami mogą być uzależnieni („Przecież nie jestem żadnym menelem spod budki z piwem, piję tylko drogą whisky, mam dobrą pracę i rodzinę”). Nie chcą przyjąć tożsamości alkoholików w obawie przed stygmatyzacją oraz negatywnymi konsekwencjami (takimi jak utrata pracy, przyjaciół czy szacunku społecznego). A nawet kiedy już przyznają się przed sobą, że potrzebują pomocy, bardzo boją się po nią sięgnąć. Terapia uzależnień jawi im się jako coś nowego i przerażającego, co wyrwie ich ze strefy komfortu, skłoni do trudnych zwierzeń i wywróci ich życie do góry nogami. Jednak choć zgłoszenie się na leczenie do ośrodka odwykowego wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami i niedogodnościami, jest jedynym sposobem na to, by uratować swoje zdrowie i życie.

Przeczytaj również: metody leczenia alkoholizmu

GDZIE NA ODWYK ALKOHOLOWY?

Na czym polega odwyk alkoholowy?

Alkoholizm wiąże się z wieloma zaburzeniami dotyczącymi myślenia i odczuwania, a w konsekwencji także zachowania. Dokonanie trwałych zmian we wszystkich tych sferach wymaga użycia wielu różnych technik terapeutycznych oraz dużej ilości pracy zarówno ze strony specjalisty, jak i chorego. W leczeniu alkoholizmu wykorzystuje się rozmaite metody, które pozwalają na osiąganie różnych celów. Terapia indywidualna to czas, w którym można zagłębić się w problemy specyficzne dla konkretnego chorego oraz przepracować jego traumy. Dzięki terapii grupowej może on natomiast skorzystać ze wsparcia, czerpać inspirację od innych oraz trenować swoje kompetencje społeczne. Wykłady terapeutyczne dają dostęp do wiedzy na temat uzależnień, ich konsekwencji oraz walki z nimi, zaś filmoterapia, arteterapia czy grupy zadaniowe to szansa na wyrażenie siebie, odwrócenie uwagi od alkoholu oraz znalezienie zainteresowań i sposobów spędzania wolnego czasu alternatywnych do picia.


 

Chcesz zapisać się na terapię alkoholową?
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Terapia ambulatoryjna czy pobyt w ośrodku?

Terapię alkoholizmu, zwaną potocznie odwykiem alkoholowym, można przeprowadzać na różne sposoby. Jednym z często wykorzystywanych rozwiązań jest leczenie ambulatoryjne („dochodzące”), czyli uczęszczanie na sesje terapeutyczne bez konieczności przebywania w placówce przez cały czas. Oczywiście ma ono wiele zalet: pozwala na korzystanie z codziennego wsparcia najbliższych oraz nie wymaga nieobecności w pracy. Z drugiej jednak strony nie pozwala na wyrwanie się z destrukcyjnego środowiska i zajęcie się wyłącznie sobą i własnymi problemami. Na ogół (zwłaszcza w przypadku osób w zaawansowanym stadium choroby) lepszym wyjściem okazuje się pobyt w ośrodku leczenia uzależnień (warto poszukać placówki, która zapewnia rozsądne ceny odwyku alkoholowego). Odcięcie się od swojego środowiska bywa trudne, jednak zwykle daje lepsze oraz szybsze efekty. Pacjent nie ma kontaktu ze znajomymi, z którymi spożywał alkohol, nie musi poświęcać uwagi niczemu poza terapią, ma znacznie mniej pokus i pozostaje pod stałą opieką specjalistów. Warto również pamiętać o tym, że jego bliscy również zmagają się z problemami (m.in. ze współuzależnieniem), więc mimo dobrych chęci często zamiast pomagać, jedynie podtrzymują nałóg.

ODWYK ALKOHOLOWY - GDZIE

Alicja Skibińska - psycholog

 

 

Call Now Button