POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Fazy i typy lekomanii

Uzależnienie od substancji psychoaktywnych, powszechnie znane jako lekomania, jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych i społecznych współczesnego świata. To choroba, która dotyka nie tylko osób uzależnionych, ale także ich rodziny i bliskich. Jak ją rozpoznać? Co zrobić, gdy uzależnienie jest już w zaawansowanym stadium? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania. 

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Jakie są typy lekomanii?,
  • Jakie są fazy lekomanii?,
  • Jak leczyć lekomanię?;

Czym jest lekomania?

Warto zacząć od odpowiedzi na pytanie, czym jest lekomania, aby dokładnie zrozumieć ten rodzaj uzależnienia.

Lekomania, znana również jako uzależnienie od substancji psychoaktywnych, to choroba psychiczna charakteryzująca się obsesyjnym pragnieniem i niekontrolowanym używaniem substancji chemicznych, które zmieniają funkcjonowanie mózgu i wywołują różnorodne efekty psychoaktywne. Ta choroba dotyka zarówno ciała, jak i umysłu, prowadząc do szeregu negatywnych konsekwencji zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych.

Stopień uzależnienia może się różnić, ale wspólnym mianownikiem jest trudność lub niemożność kontroli nad używaniem substancji, pomimo świadomości negatywnych konsekwencji.

Fazy uzależnienia od leków

Lekomania, podobnie jak wiele innych chorób, przechodzi przez różne fazy rozwoju. Te fazy mogą się różnić w zależności od osoby uzależnionej oraz od rodzaju substancji, od których jest uzależniona. Jakie są najczęstsze fazy lekomanii?

  1. Faza eksperymentowania – w tej fazie zaczynają się eksperymenty z substancją, czasami z ciekawości, a czasami pod wpływem presji rówieśników. Konsumpcja substancji może być sporadyczna i kontrolowana.
  2. Faza regularnego używania – sięganie po leki staje się coraz częstsze, zazwyczaj pojawiają się pierwsze objawy uzależnienia psychicznego.
  3. Faza uzależnienia – to stadium, w którym uzależnienie staje się pełne. Osoba zażywająca leki traci kontrolę nad używaniem substancji i doświadcza zarówno uzależnienia psychicznego, jak i fizycznego. Konsumpcja staje się priorytetem, a osoba uzależniona może wykazywać objawy odstawienia, gdy nie ma dostępu do substancji.
  4.  Faza kryzysu – w tej fazie uzależnienie osiąga punkt krytyczny, a osoba uzależniona może doświadczać poważnych konsekwencji zdrowotnych, społecznych i zawodowych. Może to prowadzić do rozpadu rodzin, problemów finansowych, a nawet kryzysu egzystencjalnego.

Jak rozmawiać z lekomanem, który przeszedł przez wszystkie fazy lekomanii, aby nakłonić go do podjęcia leczenia? Przede wszystkim przygotuj się merytorycznie i psychicznie. Okaż także wsparcie, w tym przede wszystkim w sferze emocjonalnej.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Typy uzależnienia od leków

Uzależnienie od różnych substancji stanowi złożony problem, który dotyka coraz większej liczby ludzi na całym świecie. Typy lekomanii obejmują różne substancje i mogą prowadzić do wielu konsekwencji zdrowotnych i społecznych. Zapoznajmy się z kilkoma głównymi rodzajami lekomanii//

Uzależnienie od opioidów

Opioidy, znane również jako narkotyki przeciwbólowe, są jednym z najpoważniejszych problemów w dziedzinie lekomanii. Substancje te, takie jak oksykodon, hydrokodon, morfina i fentanyl, mają silne działanie przeciwbólowe, ale mogą również prowadzić do intensywnego uzależnienia. Osoby uzależnione od opioidów często doświadczają fizycznych i psychicznych skutków odstawienia, gdy nie mogą uzyskać kolejnej dawki.

Uzależnienie od benzodiazepin

Benzodiazepiny są lekami przeciwlękowymi i uspokajającymi, które również mają potencjał uzależniający. Popularne substancje z tej grupy to diazepam, alprazolam i lorazepam. Osoby uzależnione od benzodiazepin często doświadczają trudności z funkcjonowaniem codziennym bez regularnego zażywania tych leków.

Uzależnienie od leków na receptę

Uzależnienie od leków na receptę może obejmować różne rodzaje substancji, w tym leki przeciwbólowe, leki nasenne, leki przeciwlękowe i leki przeciwdepresyjne. Osoby uzależnione od tych leków często próbują zdobyć je w różnych sposób, niekiedy nawet posuwając się do fałszowania recept lub szukania ich na czarnym rynku.

Co więcej, niektórzy ludzie stosują leki na receptę nie tylko w celach leczniczych, ale także rekreacyjnie. Przyjmują je wówczas głównie w celu uzyskania uczucia euforii lub odprężenia, ignorując ostrzeżenia dotyczące ryzyka uzależnienia i powikłań zdrowotnych.

Uzależnienie wielosubstancjalne

Niektórzy ludzie uzależnieni od leków nie ograniczają się do jednego rodzaju substancji. Mogą stosować różne leki jednocześnie, często w celu złagodzenia objawów odstawienia jednej substancji lub zwiększenia jej efektów. Ta praktyka, znana jako polizdrowie, znacząco zwiększa ryzyko szkodliwych skutków zdrowotnych i może prowadzić do zgonu z powodu przedawkowania.

Jak leczyć lekomanię?

Walka z lekomanią wymaga kompleksowego podejścia, które obejmuje terapię, wsparcie społeczne i zmianę stylu życia. Prywatny ośrodek leczenia uzależnień oferuje profesjonalną pomoc dla osób uzależnionych i ich rodzin. Takie ośrodki zapewniają terapię indywidualną i grupową, detoksykację oraz wsparcie medyczne. Często bez udania się do tego rodzaju placówki, pełne wyzdrowienie nie jest konieczne.

Pojawia się jednak wątpliwość, czy każdego na to stać. Warto więc wiedzieć, że cennik prywatnego ośrodka leczenia uzależnień bywa zróżnicowany. Znaczenia ma zarówno rodzaj leczenia, jak i długości pobytu. Szczegółowe informacje na temat cen dostępne są zazwyczaj na stronie wybranego ośrodka.

Dodać należy także, że leczenie lekomanii to długotrwały proces, który może zająć od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Zawsze jednak warto zawalczyć o swoje zdrowie.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button