Fazy alkoholizmu – wstępna, ostrzegawcza, krytyczna i chroniczna

Alkoholizm zaczyna się niewinnie… Najpierw kieliszek na rozluźnienie, raz na jakiś czas, potem coraz więcej i coraz częściej, aż w końcu alkohol zaczyna towarzyszyć nam każdego dnia i obsesyjnie zajmować myśli. Nie dzieje się to nagle, z dnia na dzień. Jest to proces postępujący stopniowo. U jednych osób szybciej, u innych wolniej, ale zawsze występują kolejno pewne fazy alkoholizmu. W każdej z nich pojawiają się nowe objawy uzależnienia i coraz bardziej się nasilają, ale leczenie można rozpocząć w każdej chwili, na każdym etapie i zawsze jest szansa, że pacjent powróci do całkowitej trzeźwości. Jak przebiega rozwój choroby alkoholowej i jak rozpoznać kolejne fazy alkoholizmu?

Jak postępuje alkoholizm i jak rozpoznać kolejne fazy alkoholizmu?

Wyszczególniamy 4 fazy alkoholizmu: prealkoholową, ostrzegawczą, krytyczną i przewlekłą. Jako pierwszy zaobserwował to amerykański lekarz, Elvin Morton Jellinek, który odkrył, że uzależnienie od alkoholu zawsze poprzedzają objawy ostrzegawcze. Jeśli szybko je rozpoznamy i stanowczo zareagujemy, to rozwój alkoholizmu można zahamować, jeszcze zanim pojawią się zaawansowane symptomy uzależnienia. Jeśli je przegapimy lub zlekceważymy, problem będzie się pogłębiał, coraz trudniej będzie przestać pić, a alkoholizm przybierze charakter chroniczny. Wówczas leczenie będzie już bardzo trudne. Jak rozpoznać kolejne 4 fazy alkoholizmu?

 

1.Faza alkoholizmu – faza prealkoholowa (wstępna)

Pierwsza faza alkoholizmu, czyli faza prealkoholowa, nazywana też wstępną, może ciągnąć się bardzo długo. Zarówno otoczenie, jak i sam potencjalny alkoholik, nawet przez kilka lat może nie mieć żadnych podejrzeń. Wszystko dlatego, że w tej fazie alkoholizmu zachowanie osoby narażonej niemal niczym nie różni się od zachowania osób, które piją okazjonalnie. Przeważająca część społeczeństwa sięga po alkohol okazjonalnie, jest to powszechnie akceptowane i nikt nie dostrzega w tym nic niepokojącego. Decydującą rolę odgrywa tutaj jednak podejście danej osoby do alkoholu. Potencjalny alkoholik zauważa, że picie jest dla niego szczególnie przyjemne – odpręża, uspokaja, rozluźnia i ułatwia nawiązywanie kontaktów. Zaczyna więc traktować alkohol jako antidotum na stres, negatywne emocje, zły humor, czy smutek. Nie pije w samotności, ale podświadomie szuka do tego okazji. W tej fazie wzrasta też tolerancja na alkohol. Organizm zaczyna lepiej adaptować trunek i trzeba zwiększać dawki, aby uzyskać pożądany efekt. Na tym etapie nikt nie dostrzega jeszcze problemu.

2. Faza alkoholizmu – faza ostrzegawcza

W tej fazie alkohol staje się już wewnętrznym przymusem, który z trudnością, lecz można jeszcze pokonać. Osoba inicjuje alkoholowe spotkania towarzyskie, pije więcej, częściej i zaczynają pojawiać się pierwsze przykre objawy, czyli palimpsesty. Są to luki pamięciowe, które potocznie nazywamy „urwanie filmu”. Człowiek pijany jest świadomy, gdyż nie traci przytomności, ale nic nie pamięta i nie może odtworzyć dokładnego przebiegu spotkania, od momentu, kiedy był już w fazie upojenia alkoholowego.

Oprócz tego można zaobserwować też:

  • inicjowanie szybkiego tempa picia;
  • duża zmiana zachowania po alkoholu – osoba cicha i nieśmiała może stać się nagle duszą towarzystwa i nie mieć zahamowań;
  • potajemne picie – wypijanie kilku kieliszków, kiedy nikt nie widzi, lub samotne picie przed wyjściem na imprezę, aby szybciej się upić;
  • picie w samotności, bez okazji.

Typowe dla tej fazy jest również pojawienie się pierwszego wstydu, gdyż potencjalny alkoholik zauważa już, że pije za dużo, ale nie przyznaje się sam przed sobą, że ma problem. Próbuje się usprawiedliwiać – „Byłem przemęczony. Musiałem się w końcu odstresować”.

Przeczytaj również: AMNEZJA ALKOHOLOWA


 

Chcesz zapisać się na terapię alkoholową?
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

3. Faza alkoholizmu – faza krytyczna (ostra)

W tej fazie pojawia się poranne ,,zaprawianie”, aby uniknąć przykrych objawów. Alkoholik gromadzi zapasy trunku, aby móc ciągle dostarczać alkohol do organizmu. Człowiek całkowicie traci kontrolę nad piciem i jedna porcja może rozpocząć ciąg alkoholowy. W jego życiu przeważają już okresy upojenia, a rzadkie chwile trzeźwości skutkują silnym głodem alkoholowym. Nie zniechęca to jednak do picia. Żadne obietnice nie powstrzymują go przed sięgnięciem po kieliszek. Wszystkie myśli krążą wokół alkoholu. Alkoholik zaczyna zaniedbywać bliskich, pracę i swój wygląd. Traci zainteresowania, popęd seksualny, wycofuje się ze wszelkich kontaktów, ale nadal nie potrafi przyznać się do uzależniania od alkoholu. Mogą się też pojawić objawy zespołu Otella, czyli chorobliwej zazdrości o współmałżonkę. Jest to związane ze spadkiem samooceny i silnym poczuciem bezradności. W krytycznej fazie alkoholizmu chory często wymaga już pomocy medycznej, a czasem nawet sam jej poszukuje.

Przeczytaj również: FIZYCZNE OBJAWY GŁODU ALKOHOLOWEGO U OSÓB UZALEŻNIONYCH

4. Faza alkoholizmu – faza przewlekła (chroniczna)

Najbardziej zaawansowana faza alkoholizmu, kiedy obecne są wszystkie objawy uzależnienia, a alkoholik nie ma już wyrzutów sumienia ani zahamowań. Pije niemal bez przerwy, a z powodu braku pieniędzy może sięgać nawet po trujące niekonsumpcyjne surogaty alkoholowe np. denaturat. Następuje też gwałtowny spadek tolerancji organizmu i niewielka ilość wystarczy, aby się upić. Rzadkie okresy abstynencji skutkują zespołem abstynencyjnym. Pojawiają się zaburzenia świadomości, napady drgawkowe, drżenie rąk, bóle głowy, osłabienie, wymioty, zaburzenia snu, lęki, a nawet przewlekła psychoza alkoholowa. Alkoholik ma też poważne problemy ze zdrowiem, gdyż uszkodzone są liczne narządy i układy. Pojawia się np. zespół móżdżkowy, polineuropatia, kardiomiopatia, nadciśnienie tętnicze, marskość i niewydolność wątroby. Występuje spowolnienie psychoruchowe i powikłania psychiczne. Jeśli alkoholik będący w tej fazie uzależnienia, nie podda się leczeniu, alkoholizm doprowadzi do całkowitego wyniszczenia organizmu, a nawet śmierci. Pamiętaj, że leczenie można rozpocząć nawet na tym etapie i jest szansa, że powrócisz do całkowitej trzeźwości!

Call Now Button