POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Dobrowolne leczenie odwykowe – dlaczego warto?

Wiele osób zastanawia się jak przestać pić i wyzwolić się ze szkodliwego nałogu. Zamknięty ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych może wydawać się jedynym wyjściem z opresji. Wiele osób próbuje jednak pracy z nałogiem na własną rękę. Zobacz, dlaczego dobrowolne leczenie odwykowe ma sens i kiedy zacząć terapię, by odniosła ona pożądany efekt. Oto garść informacji od naszych specjalistów.

Czym jest leczenie odwykowe?

Jako leczenie odwykowe rozumiemy profesjonalną pomoc, jaką udzielamy osobom uzależnionym. Dotyczy ona tak samo osób sięgających po alkohol w nadmiarze, jak i rodzin alkoholików. I choć leczenie odwykowe wydaje się ostatnią deską ratunku dla desperatów, tak naprawdę nie powinno ono wzbudzać złych skojarzeń. Leczenie odwykowe opiera się na skutecznych i sprawdzonych metodach, które mają są praktykowane przez specjalistów. Są one dostosowane do różnego nasilenia i charakteru problemów alkoholowych i powinny być interpretowane jako krok w stronę zmiany na lepsze. Z leczenia odwykowego korzystają osoby w różnym stadium choroby alkoholowej, których łączy świadomość potrzeby wsparcia w leczeniu swoich dolegliwości.

Dla kogo jest leczenie odwykowe?

Leczenie odwykowe jest przeznaczone dla osób nadmiernie pijących, którzy mają za sobą nieudane próby wyjścia z nałogu. Terapia uzależnień pod okiem lekarzy pozwoli im pozbyć się dolegliwości psychofizycznych, które wywołują duże cierpienie. Leczenie odwykowe to świetny sposób na wyjście z kryzysu dla osób, które boją przerwać cykl picia z powodu lęku przed następstwami odstawienia alkoholu. 

Niepokojące objawy u pacjentów

Objawy alkoholizmu nie są jednoznaczne i wyraźnie sprecyzowane. Przez to ludzie, którzy nie są jeszcze świadomi swoich problemów, również powinni zgłosić się do ośrodka i rozwiać swoje wątpliwości. Objawy mogą być różne u różnych osób, ze względu na płeć, wagę, wiek, ich charakter oraz choroby współtowarzyszące. 

 

Do popularnych objawów należy:

- duże odprężenie, łatwe wchodzenie w stan relaksu i duża swoboda,

- inicjowanie spotkań, które mają podłoże alkoholowe,

- zwiększona tolerancja na alkohol,

- spożywanie alkoholu w samotności i ukryciu,

- brak kontroli nad ilością spożywanego alkoholu,

- unikanie rozmów na temat alkoholizmu i swoich problemów,

- występowanie luk pamięciowych,

- zaniedbywanie ważnych elementów swojego życia.

 

Pamiętaj, że żadnego z symptomów choroby nie wolno bagatelizować. Każda oznaka to sygnał do działania i podjęcia pierwszych kroków. Warto porozmawiać o swoich obawach z bliskimi i zaufanymi osobami. Dopiero po kontakcie powinno nastąpić uświadomienie sobie o chorobie i następstwach z nią związanych.

 

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Czym jest leczenie odwykowe?
  • Kto może skorzystać z dobrowolnego leczenia odwykowego?
  • Kiedy skorzystać z dobrowolnego leczenia odwykowego?
Chcesz zapisać się na terapię alkoholową?
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Leczenie odwykowe - kiedy sięgnąć po pomoc?

Jeśli razem z Twoimi bliskimi cierpisz z powodu nadużywania alkoholu, tak naprawdę każdy moment na działanie jest odpowiedni. Warto poddać się diagnozie, podczas której lekarz sam oceni, w jakiej fazie uzależnienia alkoholowego znajduje się pacjent. Każde stadium choroby wyróżniają inne, specyficzne objawy. Każde stadium choroby wymaga także innego podejścia i leczenia. Dla osób będących w zaawansowanym stadium uzależnienia od alkoholu zaleca się prywatną opiekę alkoholową. Warto dodać, że na każdym etapie niezwykle ważne jest wsparcie rodziny i najbliższych. To właśnie oni powinny wspierać osobą uzależnioną w czasie detoksu alkoholowego i zapewnić jej pole do poprawy jakości życia. Rodzina otoczona wsparciem terapeuty również musi przepracować traumatyczne sytuacje i sięgnąć pomoc, gdy alkoholik nie radzi sobie ze swoimi problemami.

Gdzie uzyskać pomoc?

Wsparcie zapewnią Ci tylko fachowe oddziały walczące z tego typu dolegliwościami. Zamknięty ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych to miejsce tworzone przez sztab specjalistów, świadczących usługi w walce ze szkodliwym nałogiem i jego następstwami. Jeśli szukasz wsparcia, skontaktuj się z wybraną placówką. Jeśli poszukujesz sprawdzonego ośrodka leczenia uzależnień, czekamy na Twój kontakt.

 

 

 

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button