POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Dlaczego alkoholik nie chce się leczyć?

Mechanizm iluzji i zaprzeczenia odgrywa istotną rolę w rozwoju choroby alkoholowej. Pozwala bowiem osobie uzależnionej od alkoholu utrzymać wiarę w to, że picie jest kontrolowane lub nie stanowi problemu, mimo oczywistych dowodów, że jest inaczej. To jeden z najważniejszych powodów, dla których alkoholik nie chce podjąć leczenia.

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Na czym polega mechanizm iluzji i zaprzeczenia?
 • Jakie są objawy mechanizmy iluzji i zaprzeczenia?
 • Jak pomóc alkoholikowi który nie chce pomocy?
 • Czym jest przymusowa terapia uzależnienia i kiedy może być wdrożona?

Na czym polega mechanizm iluzji i zaprzeczania - dlaczego alkoholik nie widzi problemu?

Uzależnienie od alkoholu bazuje na trzech mechanizmach, które działają na trzech poziomach: emocjonalnym, behawioralnym i poznawczym.

 1. Na poziomie emocjonalnym - następuje tzw. nałogowe regulowanie uczuć.
 2. Na poziomie behawioralnym / zachowania - funkcjonuje mechanizm zaprzeczenia "ja".
 3. Na poziomie poznawczym - działa mechanizm iluzji i zaprzeczeń.

Mechanizm iluzji i zaprzeczeń wpływa na sposób myślenia osoby uzależnionej w taki sposób, by ta mogła trwać w piciu bez konieczności ponoszenia jego konsekwencji, przede wszystkim poczucia winy i wstydu, wyrzutów sumienia i przeżywania złości na samego siebie.

Objawy mechanizmu iluzji i zaprzeczania

Jak rozpoznać, że u osoby uzależnionej rozwinął się mechanizm iluzji i zaprzeczania? Taka osoba staje się swoim własnym adwokatem, który sprawnie manipuluje obiektywnymi faktami, przekłamuje je i tworzy racjonalne usprawiedliwienia dla swojego zachowania.

Konsekwentnie ignoruje również sygnały pochodzące od bliskich osób, stanowczo podkreślając, że na przykład "pije tyle, co wszyscy" lub stwierdzając, że "przecież wszyscy piją". Może również odwoływać się do stereotypów, takich jak choćby "nie wypada nie napić się z solenizantem" oraz wiary w to, że alkohol ośmiela, podnosi efektywność i kreatywność w pracy itd.

Jak działa mechanizm iluzji i zaprzeczania?

Iluzja to rodzaj fałszywego przekonania lub sposobu myślenia, który pomaga utrzymać wiarę, że picie alkoholu jest akceptowalne lub nie powoduje szkód. Osoba uzależniona przekonuje siebie i innych, że kontroluje swoje picie, że jest w stanie przestać w dowolnym momencie lub że problemy związane z alkoholem są przesadnie wyolbrzymiane przez otoczenie. Iluzja ta pozwala utrzymać wiarę w to, że sytuacja nie jest tak poważna, jak wskazują obiektywne fakty.

Zaprzeczenie to mechanizm obronny, który polega na nieświadomym odrzucaniu lub ignorowaniu prawdy i faktów dotyczących uzależnienia od alkoholu. Osoba uzależniona może odrzucać dowody na negatywne skutki picia, minimalizować konsekwencje i twierdzić, że problem nie istnieje lub jest mniejszy, niż w rzeczywistości. To pomaga jej utrzymać swoje nałogowe zachowanie i uniknąć przyjęcia odpowiedzialności za swoje picie.

Dlaczego alkoholik nie chce się leczyć?

Oba mechanizmy są silnie związane z obroną przed poczuciem winy i strachem oraz pozwalają osobie uzależnionej utrzymać swój wewnętrzny obraz siebie jako osoby kontrolującej swoje picie i uniknąć konfrontacji z trudną rzeczywistością. Właśnie dlatego mechanizm iluzji i zaprzeczenia stanowi barierę przed podjęciem decyzji o leczeniu.

Osoba uzależniona może potrzebować wsparcia i profesjonalnej pomocy, aby przełamać te mechanizmy i spojrzeć prawdzie w oczy. Terapia i programy leczenia uzależnień mogą pomóc osobom z chorobą alkoholową zrozumieć swoje iluzje i zaprzeczenia, rozwijać świadomość własnego problemu i przyjąć odpowiedzialność za swoje zdrowie i dobre samopoczucie.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

„To nie ja mam problem..” - czyli jak alkoholik spostrzega świat i siebie?

Jak pomóc alkoholikowi który nie widzi problemu - różne perspektywy

Pomoc osobie z problemem alkoholowym, która nie rozumie swojej sytuacji, może być trudnym wyzwaniem. Co można zrobić, kiedy alkoholik nie chce się leczyć? Jak postępować z alkoholikiem?

Rozmowa i wsparcie

Bądź empatyczny, wykaż zrozumienie i współczucie wobec osoby z problemem alkoholowym. Próbuj słuchać jej bez osądzania, zadając pytania i dając jej przestrzeń do wyrażenia swoich uczuć i obaw. Osoba uzależniona powinna Ci ufać, czuć się rozumiana i kochana. Bądź delikatny/a, unikaj osądów i skupiaj się na wyrażaniu wsparcia oraz gotowości do udzielenia konkretnej pomocy.

Sprawdź, jak rozmawiać z alkoholikiem oraz jak powinna postępować żona alkoholika?

Edukacja

Udostępnij osobie uzależnionej od alkoholu rzetelne informacje na temat negatywnych skutków nadmiernego spożywania alkoholu dla zdrowia fizycznego, psychicznego i relacji interpersonalnych. Dostarcz konkretne dane i statystyki, które mogą pomóc uświadomić alkoholikowi powagę sytuacji i stopień zagrożenie dla jej zdrowia i dobrostanu.

Profesjonalna interwencja

Gdy alkoholik nie chce się leczyć konieczna może okazać się interwencja. To odpowiednio przygotowane spotkanie, którego głównym celem jest przerwanie wzorca negatywnego zachowania i zmotywowanie alkoholika do podjęcia leczenia.

 • Przygotowując interwencję ustala się cel spotkania, wyznacza się uczestników i omawia szczegóły, takie jak czas, miejsce i sposób przekazania wiadomości.
 • Podczas interwencji bliscy wyrażają swoją troskę i obawy dotyczące osoby uzależnionej. Ważne jest, aby komunikować swoje uczucia bez osądzania i agresji, skupiając się na miłości i trosce o dobro osoby uzależnionej.
 • W ramach interwencji bliscy mogą przedstawić alkoholikowi konkretne fakty i dowody dotyczące negatywnych skutków jego nadużywania alkoholu. W ramach interwencji bliscy muszą być również gotowi do przedstawienia alkoholikowi konsekwencji, jeśli nie podjąłby leczenia. Mogą to być np. ograniczenia kontaktu, utrata wsparcia finansowego lub innych konkretnych działań mających na celu stymulację zmiany.
 • W ramach interwencji konieczne jest zaproponowanie konkretnych form pomocy, np. prezentując prywatny ośrodek leczenia uzależnień i potrafiąc odpowiedzieć na pytania o szczegóły terapii, detoksykację, czy jaka jest cena leczenia w ośrodku terapii uzależnień.

Co czuje alkoholik?

Pamiętaj, że alkoholizm jest chorobą, a osoba uzależniona może odczuwać paraliżujących strach i lęk przed podjęciem leczenia. W świadomości wielu osób wciąż funkcjonuje negatywny obraz "odwyku", kojarzący się ze szpitalem, bólem i samotnością. Nowoczesne ośrodki leczenia uzależnień zapewniają najwyższe standardy specjalistycznej opieki, terapie stacjonarne odbywające się w przyjemnych warunkach oraz skuteczny detoks.

„Nie dam się zamknąć na odwyku - czyli co myśli alkoholik na temat leczenia?

Alkoholik nie chce się leczyć - czy przymusowa terapia jest rozwiązaniem?

Skierowanie osoby na przymusowe leczenie alkoholizmu możliwe jest w przypadkach, gdy jej uzależnienie stanowi bezpośrednie zagrożenie dla jej zdrowia, życia, bezpieczeństwa lub trwałej utraty sprawności, a osoba ta nie zgadza się na dobrowolne poddanie się leczeniu lub nie jest w stanie wyrazić świadomej zgody na leczenie.

Dowiedz się więcej! Sprawdź, jak załatwić przymusowe leczenie alkoholika w Polsce.

Podsumowanie

Jak pomoc alkoholikowi który nie chce się leczyć? Jak przekonać alkoholika do leczenia? Mechanizm iluzji i zaprzeczania sprawia, że osoba uzależniona ma zakłamany obraz samego siebie i jest przekonana o tym, że kontroluje picie. Przekonanie alkoholika do podjęcia leczenia może być bardzo trudne i wielu przypadkach wymaga przeprowadzenia interwencji.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button