POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Detoksykacja alkoholowa – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Na czym polega odtrucie alkoholowe, czyli detoksykacja? To nic innego jak usuwanie z organizmu toksyn pochodzących z rozkładu alkoholu etylowego. Jest to częsta praktyka w przypadkach, gdy uzależniony wpada w kilkudniowy lub dłuższy ciąg alkoholowy – który skutkuje m.in. poważnymi zmianami w gospodarce elektrolitowej.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Czym jest detoks alkoholowy i na czym polega?
  • Jak proces odtruwania wpływa na organizm osoby uzależnionej?
  • Kto przeprowadza detoksykację?

Detoksykacja alkoholowa, inaczej odtruwanie lub detoks to proces dosłownego usuwania resztek alkoholu etylowego z organizmu osoby uzależnionej – w tym szkodliwych substancji i toksyn powstających w wyniku jego rozkładu. Jego głównym celem jest przywrócenie równowagi jonowo-elektrolitowej poprzez uzupełnienie niedoborów niezbędnych minerałów i witamin oraz dostarczenie optymalnej ilości płynów. Detoks alkoholowy bywa też określany jako początek terapii uzależnienia, przy czym warto zaznaczyć, że nie ma nic wspólnego z właściwym leczeniem. To ledwie wstępny (ale bardzo ważny) etap, którego celem jest przygotowanie chorego do rozpoczęcia odwyku.

Odtrucie alkoholowe. Na czym polega?

Podczas procesu odtruwania alkoholowego uzależniony przyjmuje szereg substancji, które z jednej strony uzupełniają niedobory ważnych witamin i związków mineralnych, z drugiej zaś – łagodzą symptomy zespołu abstynencyjnego. Zaliczamy do nich:

  • magnez;
  • potas;
  • witaminę B1;
  • opcjonalnie – środki nasenne, przeciwbólowe, leki uspokajające, preparaty z grupy benzodiazepin.

W czasie detoksu przeprowadzane są również badania krwi oraz rozmaite testy, które mają na celu wykazanie obecności niepożądanych substancji w organizmie chorego.

DETOKSYKACJA ALKOHOLOWA

Czym jest detoks – jak reaguje na niego alkoholik?

Wiele osób zastanawia się, jak zachowuje się alkoholik na detoksie – szczególnie w obliczu tak drastycznych zmian, czyli odstawienia alkoholu i usuwania toksyn z ciała. Trzeba pamiętać, że odtruwanie alkoholowe to bardzo trudny proces dla osoby uzależnionej, który nie pozostaje obojętny dla organizmu. Najcięższe fizyczne objawy wiążą się z wystąpieniem zespołu abstynencyjnego. Pojawiają się też symptomy psychiczne – chęć złagodzenia odczuwanego bólu i dyskomfortu poprzez sięgnięcie po butelkę.

Objawy fizyczne, z którymi zmaga się osoba uzależniona na detoksie alkoholowym, dzielą się na 2 fazy. W fazie I nasilają się bóle głowy i mięśni, pojawiają się nudności, wymioty i biegunki, czasami również nadmierna potliwość. W II fazie pogłębia się stan ogólnego rozdrażnienia i rozkojarzenia – chory zaczyna doświadczać napadów agresji na przemian z lękiem, ma coraz większe problemy ze snem. Pojawiają się też omamy, tzw. majaki alkoholowe.

Gdzie warto przeprowadzić odtruwanie?

Zaleca się, by to prywatny ośrodek leczenia uzależnień czuwał nad prawidłowym przebiegiem detoksykacji alkoholowej. W takich specjalistycznych ośrodkach chory może liczyć na wsparcie ze strony certyfikowanych terapeutów, medyków i psychiatrów, którzy mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w zakresie terapii odwykowych oraz procesów kompleksowego odtruwania organizmu. Cennik leczenia w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień uwzględnia kilkudniowy detoks, który niemal zawsze jest pierwszym krokiem na drodze do trzeźwości i odzyskania kontroli nad swoim życiem.

Istotna pozostaje kwestia, czy warto postawić na leczenie alkoholizmu prywatnie czy na NFZ. Takie wątpliwości pojawiają się zwykle u osób, które nie mogą lub nie chcą wybrać terapii w ośrodku niepublicznym. Leczenie alkoholizmu, w tym odtruwanie alkoholowe można oczywiście przeprowadzić w placówkach Narodowego Funduszu Zdrowia. Detoks jest refundowany – konieczne jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego lub bezpośrednie skierowanie z Poradni Leczenia Uzależnień. Warto jednak pamiętać, że standard pobytu na oddziale publicznym jest zwykle gorszy niż w ośrodkach prywatnych, nie wspominając o konieczności oczekiwania na wolny termin.

A co z detoksem w domu? Tak określa się najczęściej domowe, doraźne metody leczenia kaca, które nie są rozumiane jako właściwa detoksykacja alkoholowa. Wykonywanie odtruwania na własną rękę, bez wsparcia specjalistów jest z góry skazane na porażkę – wszak chory całkowicie zmienia swoją rutynę, dotychczas wypełnioną alkoholem. Przerwanie jej wiąże się z wystąpieniem wcześniej opisywanych reakcji organizmu, które są niebezpieczne dla życia i zdrowia chorego. Samodzielne poradzenie sobie z nimi może okazać się niemożliwe.

Chcesz zapisać się na terapię alkoholową?
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Detoks alkoholowy, na czym polega. Podsumowanie

Wiesz już, na czym polega odtrucie alkoholowe i gdzie warto je wykonywać. Jeśli chcesz poznać szczegółowy przebieg detoksu lub zapytać o inne aspekty tego procesu, zachęcamy do skontaktowania się z nami – specjaliści z ośrodka odwykowego WANT chętnie odpowiedzą na każde Twoje pytanie i pomogą Tobie lub osobie z Twojego najbliższego otoczenia!

Przeczytaj także: Jakie sa skutki uzależnienia od alkoholu?

Detoks alkoholowy

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button