DETOKSYKACJA ALKOHOLOWA – WSZYSTKO CO MUSISZ O NIEJ WIEDZIEĆ

Uzależnienie od substancji psychoaktywnej to nie tylko problemy natury psychologicznej. Długotrwałe przyjmowanie dużych ilości trucizny, jaką jest alkohol, odbija się na funkcjonowaniu całego naszego organizmu, uszkadzając narządy wewnętrzne i zaburzając działanie poszczególnych układów. W przypadku nałogowców w zaawansowanym stadium choroby lub pacjentów, którzy cierpią również na inne schorzenia (np. związane z sercem), czasami konieczne okazuje się odtrucie pod okiem specjalistów. Na czym polega detoksykacja alkoholowa i w jakim celu się ją przeprowadza?

Czym jest detoks?

Każdy z nas doskonale wie, że długotrwałe nadużywanie alkoholu nie pozostaje obojętne dla naszego zdrowia. Prowadzi m.in. do zaburzeń akcji serca, nieprawidłowości w zakresie pracy układu pokarmowego, marskości wątroby, niewydolności trzustki oraz różnego rodzaju schorzeń układu oddechowego. Im głębsze jest uzależnienie fizyczne, tym bardziej dotkliwy staje się przymus przyjmowania kolejnych dawek środka odurzającego, nawet w obliczu poważnych konsekwencji zdrowotnych. Niestety dla wielu pacjentów kontynuowanie tego zachowania kończy się śmiercią. Jedynym sposobem na uratowanie życia jest dla nich zaprzestanie picia. Abstynencja jest również warunkiem sprzyjającym powodzeniu psychoterapii – tylko trzeźwy umysł jest zdolny do wymaganej w jej trakcie ciężkiej pracy nad destrukcyjnymi przekonaniami, nieprawidłowymi schematami myślenia i postępowania oraz trudnymi, głęboko zakorzenionymi emocjami.
Gwałtowne odstawienie substancji psychoaktywnej przez osobę uzależnioną wywołuje nieprzyjemne objawy zespołu abstynencyjnego, takie jak omamy, niepokój, pobudzenie, bezsenność, nudności, przyspieszenie akcji serca, a także napady drgawek. Samodzielne przejście przez proces detoksykacji alkoholowej jest bardzo trudne, a czasami może być nawet niebezpieczne. Dlatego w przypadku niektórych chorych najlepszym rozwiązaniem jest poddanie się odtruciu w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień alkoholowych.


 

DETOKSYKACJA ALKOHOLOWA
Chcesz zapisać się na terapię alkoholową?
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Na czym polega detoksykacja alkoholowa?

Celem detoksykacji alkoholowej jest usunięcie z krwiobiegu wszelkich pozostałości szkodliwych metabolitów środka odurzającego. Specjaliści zatrudnieni w placówce dbają o to, by pacjent odczuwał jak najmniej negatywnych fizycznych oraz psychicznych skutków przerwania ciągu alkoholowego. Przed odtruwaniem organizmu wykonuje się dokładne badania, które dają cenne informacje o jego stanie. Natomiast w trakcie detoksu personel medyczny dba o to, by alkoholicy przyjmowali odpowiednie ilości płynów oraz uzupełnia wypłukane przez alkohol witaminy i minerały. W razie konieczności może również zastosować indywidualnie dobraną farmakoterapię.
Pamiętajmy, że detoksykacja nie jest tym samym co odwyk alkoholowy i nie usuwa przyczyn nałogu. Stanowi jednak bardzo ważny krok w stronę trzeźwości i można ją traktować jako wstęp do dalszych oddziaływań. Właściwe leczenie opiera się zaś głównie na różnych formach psychoterapii, której celem jest rozbrojenie mechanizmów uzależnienia, zmiana destrukcyjnych przekonań i strategii działania oraz nauka konstruktywnego radzenia sobie z emocjami.

Detoks alkoholowy

Autor: Alicja Skibińska - psycholog

 

 

Call Now Button