POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Depresja po narkotykach – jak narkotyki pogłębiają depresję?

Zarówno depresja, jak i uzależnienie od narkotyków, to groźne i śmiertelne choroby psychiczne. Jak ma się jedna do drugiej? Okazuje się, że są ze sobą wyraźnie powiązane. Jednakowo obniżony nastrój może spowodować chęć zażycia substancji psychoaktywnej, jak i możliwa jest depresja po narkotykach. Może to utworzyć swoiste błędne koło. Związek ten nie jest jednak ścisły, a złe samopoczucie będące wynikiem stosowania nielegalnych używek nie zawsze można nazwać depresją.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Jak narkotyki wpływają na depresję?,
  • Jak pokonać depresje po odstawieniu narkotyków?,
  • Czym jest depresja ponarkotykowa?;

Depresja a narkotyki

Depresja bywa przyczyną sięgania po narkotyki. Dzieje się to jednak rzadko i głównie w przypadku, jeśli chory próbował już ich wcześniej. Ryzyko zwiększa się, gdy chory nie podejmuje leczenia, lub jest ono dla niego rozczarowujące.

Osoba w depresji jest zdołowana i sceptyczna co do możliwości poprawy swojego stanu. Codzienne wyzwania sprawiają jej dużą trudność, brakuje jej energii i motywacji do działania. Mało prawdopodobne jest, by zdobyła się na poszukiwanie narkotyku. Zdarza się to, jeśli już wcześniej go próbowała i pamięta związaną z tym krótkotrwałą poprawę nastroju. Może rozumować, że skoro leczenie nie pomaga to i tak w dłuższej perspektywie czasu nie ma dla niej nadziei. Natomiast w krótszej – poprawi sobie samopoczucie narkotykami.

Jest to oczywiście droga do uzależnienia, ponieważ powrót do depresji po stanie odurzenia rodzi bardzo nieprzyjemny kontrast. Jedynym widocznym dla chorego sposobem jego uniknięcia jest kolejna dawka substancji psychoaktywnej, więc łatwo wpada on w ciąg. W takim przypadku niezbędna staje się detoksykacja narkotykowa.

Depresja po odstawieniu narkotyków

Depresja występuje częściej jako efekt zażywania narkotyków, a nie jako tego przyczyna. Euforia towarzysząca ich przyjmowaniu trwa krótko, a więc automatycznie pojawia się po niej spadek nastroju. Jeśli zażycie było jednorazowe, powrót do rzeczywistości odbywa się bez większych nieprzyjemności. Co innego, gdy rozwinęło się uzależnienie i chory był pod wpływem substancji psychoaktywnych przez dłuższy czas. Przyzwyczajony do podniesionego nastroju mózg, odczuje jego spadek wyjątkowo nieprzyjemnie. Odstawienie niektórych środków powoduje też fizjologiczne objawy abstynencyjne, które są na tyle intensywne, że bez opieki lekarskiej mogą doprowadzić do śmierci.

Jakie są objawy po odstawieniu narkotyków? Nieprzyjemności cielesne – m.in. bezsenność i symptomy grypopodobne –  utrzymują się kilka dni, a w najtrudniejszych przypadkach najwyżej dwa tygodnie. Niestety silnie obniżony nastrój może towarzyszyć pacjentowi znacznie dłużej. Dotyczy to również osób uzależnionych od tych narkotyków, które nie wywołują wyraźnych objawów abstynencyjnych. Złe samopoczucie psychicznie po ich odstawieniu może się przerodzić się w trudną w leczeniu depresję.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Depresja ponarkotykowa – leczenie

Pierwszym krokiem do wyleczenia związanego z substancją psychoaktywną obniżonego nastroju, jest rezygnacja z jej zażywania. Jeśli chory nie jest jeszcze w całkowitej abstynencji trwającej dłuższy czas, można przypuszczać, ze złe samopoczucie psychiczne wiąże się z walką o zaprzestanie korzystania z niej. Najpierw konieczne jest więc leczenie uzależnienia od narkotyków, a dopiero potem lekarz będzie mógł stwierdzić depresję i zająć się tym problemem.

Depresja po przeżyciach z narkotykami może być bardzo silna. Bywa, że chory podejmuje próby samobójcze i w związku z tym często najlepszą decyzją będzie pozostawienie go w placówce, która leczyła go z uzależnienia. Nie każdy prywatny ośrodek leczenia uzależnień oferuje taką możliwość, ale warto to sprawdzić. Na miejscu znajdują się specjaliści z dostępem do odpowiednich środków. Czas, który chory mógłby spędzać na zamartwianie się, jest regulowany planem dnia. Personel zabezpiecza pacjentów przed próbami zrobienia sobie krzywdy. Terapeutycznie działają spotkania grupowe i konsultacje indywidualne.

Na leczenie ambulatoryjne przychodzi czas, gdy miną najgorsze objawy. Stosuje się wtedy farmakologię, przede wszystkim leki przeciwdepresyjne. Czasami konieczne są też substancje o działaniu przeciwlękowym i przeciwpsychotycznym. Niektóre z nich mają potencjał uzależniający, dlatego lekarze szczególnie uważają podczas ich przepisywania. Bardzo ważna jest też psychoterapia. Dysfunkcyjny sposób myślenia i działania, który powodują narkotyki, musi być zastąpiony pozytywnymi sposobami na radzenie sobie z trudnościami. Psychoterapeuta stara się zainicjować i czuwać nad tym procesem.

Narkotyki a depresja – podsumowanie

Depresja po narkotykach to bardzo trudne przeżycie. Substancje psychoaktywne same w sobie mogą uszkadzać mózg, na co nawarstwiają się zmiany związane z obniżonym nastrojem. W pierwszej kolejności trzeba wyleczyć uzależnienie. Pacjent, który jest nim dotknięty, wymaga pomocy profesjonalistów. Jeśli dostępność do nich jest ograniczona, np. przez długie terminy na NFZ, warto spojrzeć na cennik prywatnego ośrodka leczenia uzależnień. Możesz dzięki niemu ustalić, czy możliwości finansowe pozwalają na pobyt uzależnionego w niepublicznej placówce.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button