POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Czym zastąpić picie alkoholu?

Alkohol jest integralną częścią wielu kultur i spotkań towarzyskich. Choć może przynosić chwilową radość i relaks, jego nadużywanie prowadzi do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych i społecznych. Alkoholizm jest jednym z najbardziej powszechnych uzależnień na świecie i prowadzi do utraty kontroli nad własnym życiem. Czym zastąpić picie alkoholu w naszym życiu, nie rezygnując z przyjemności i radości towarzyszenia bliskim podczas imprez?

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Czym można zastąpić alkohol w ramach profilaktyki uzależnienia?
 • Dlaczego niebezalkoholowe trunki to pułapka dla osoby uzależnionej?
 • Czym może zastąpić alkohol osoba uzależniona?

Profilaktyka alkoholizmu - czym można zastąpić alkohol?

Skutkiem nadużywania alkoholu może być alkoholizm oraz wiele poważnych problemów zdrowotnych, takich jak marskość wątroby, choroby serca czy zaburzenia psychiczne. Chcąc uniknąć tych konsekwencji i zadbać o zdrowie, warto zminimalizować ilość przyjmowanego alkoholu lub całkowicie z niego zrezygnować.

Przeczytaj także: Codzienne picie piwa - skutki picia piwa i droga do uzależnienia.

Czym zastąpić alkohol na imprezie? - bezalkoholowe wersje klasycznych napojów alkoholowych

Bezalkoholowe trunki zyskują na popularności, oferując smak zbliżony do tego, który znamy z tradycyjnych wersji, ale bez zawartości alkoholu. Możesz po nie sięgnąć, jeśli chcesz świętować bez obaw o konsekwencje zdrowotne czy kaca następnego dnia.

 • Bezalkoholowe piwo - dzięki nowoczesnym technikom produkcji, bezalkoholowe wersje piwa zachowują głębię smaku i aromatu swojego "napojonego" odpowiednika.
 • Bezalkoholowe wino - dla miłośników subtelnego bukietu wina, bezalkoholowe wersje tego trunku oferują bogactwo smaków bez procentów.
 • Napoje typu mocktail - kolorowe, smaczne drinki bez alkoholu, które można przyrządzić w domu, często z owoców, soków i innych składników.

Bezalkoholowe wersje trunków sprawdzają się podczas imprez towarzyskich, spotkań rodzinnych czy wieczorów spędzanych przed telewizorem. Dają one poczucie uczestniczenia w świętowaniu - bez konieczności sięgania po alkohol.

Leczenie alkoholizmu - bezalkoholowe trunki to pułapka!

Choć dla wielu osób trunki bezalkoholowe mogą być świetnym rozwiązaniem, dla osób uzależnionych od alkoholu mogą stanowić pułapkę. Dlaczego?

 • Odtworzenie doznań związanych z piciem alkoholu - smak, zapach i rytuał picia bezalkoholowego piwa czy wina mogą przypomnieć osobie uzależnionej o alkoholowych nawykach, prowadząc do nawrotu chęci spożycia alkoholu.
 • Fałszywe poczucie bezpieczeństwa - może się zdarzyć, że po kilku napojach bezalkoholowych osoba uzależniona uzna, że jedno piwo czy wino "na prawdę" jej nie zaszkodzi. Jest to bardzo ryzykowne, bo może prowadzić do nawrotu choroby.
 • Zawartość alkoholu - część napojów bezalkoholowych zawiera śladowe ilości alkoholu. Dla osoby uzależnionej nawet te śladowe ilości mogą być szkodliwe!

Dowiedz się więcej: Czy alkoholik może pić piwo bezalkoholowe?

Osoby uzależnione od alkoholu, bez względu na czas, który upłynął od zakończenia leczenia w prywatnym ośrodku leczenia alkoholizmu - powinny bezwzględnie unikać wszelkich trunków bezalkoholowych. Lepszym wyborem są herbaty, soki czy woda gazowana.

Jak leczyć alkoholizm? Pamiętaj, że wsparcie rodziny, przyjaciół oraz profesjonalistów jest kluczem do pokonania alkoholizmu i utrzymania trzeźwości!

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Czym można zastąpić alkohol - bezpieczne napoje i nowe rytuały dla osób uzależnionych

W walce z uzależnieniem alkoholowym kluczową rolę odgrywają nie tylko alternatywne napoje, ale również nowe, zdrowe rytuały i hobby. Wielu uzależnionych sięga po alkohol w określonych momentach dnia, często wieczorem, aby się zrelaksować lub oderwać od codziennych stresów. Znalezienie innych metod relaksu i zastąpienie starych nawyków nowymi jest więc kluczem do powodzenia w wyjściu z nałogu.

Bezpieczne napoje dla alkoholika

Wiesz już, że napoje bezalkoholowe to zły pomysł. Czym więc bezpiecznie i z przyjemnością zastąpić alkohol? Doskonałym wyborem może być herbata, którą znajdziesz na rynku w wielu rozmaitych odsłonach. Świetną alternatywą dla piwa może być kombucha. To napój gwarantujący oryginalne doznania smakowe, a dodatkowo - mnóstwo korzyści zdrowotnych. Możesz również do woli eksperymentować z sokami oraz wodą z dodatkami owoców i ziół.

Czym zastąpić alkohol wieczorem? - nowe rytuały i hobby

Znalezienie nowego hobby i stworzenie zdrowych rytuałów może nie tylko pomóc w walce z uzależnieniem, ale również wzbogacić życie i przynieść wiele pozytywnych doświadczeń.

 • Czytanie - zamiast sięgnąć po kieliszek wieczorem, warto wybrać dobrą książkę i zanurzyć się w niej.
 • Spacerowanie - wieczorny spacer po parku czy lesie pomoże odstresować się po dniu pełnym wyzwań.
 • Medytacja - coraz więcej osób odkrywa korzyści płynące z regularnej medytacji. Pomaga ona w relaksie, redukcji stresu i lepszym skupieniu.
 • Rękodzieło i DIY - ręczne tworzenie przedmiotów, jak malowanie, szydełkowanie czy robienie biżuterii, może być nie tylko sposobem na relaks, ale również źródłem satysfakcji. Jest również bardzo absorbujące!
 • Gotowanie - wieczór to idealny czas, aby eksperymentować w kuchni i przygotowywać zdrowe, smaczne posiłki, najlepiej w gronie bliskich osób, co będzie miało również pozytywny wpływ na rodzinne więzi.

Sprawdź, cennik leczenia w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień i skonsultuj się ze specjalistą, jeśli Ty lub bliska Ci osoba borykacie się z problemem uzależnienia od alkoholu.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button