POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Zespół zależności alkoholowej – czym jest ZZA

Problem nadużywania alkoholu dotyczy coraz większej liczby osób. Granica między sporadycznym zażywaniem trunków, a uzależnieniem, bywa łatwa do przeoczenia. Warto więc dowiedzieć się, co to jest ZZA, jakie są jego objawy i kogo najczęściej dotyczą. Sprawdź także, czy choroba ZZA jest możliwa do wyleczenia.

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Czym jest ZZA (zespół zależności alkoholowej)?,
 • Jak objawia się ZZA?,
 • Kto jest podatny na ZZA?,
 • Czy Zespół Zależności Alkoholowej można leczyć?;

Definicja ZZA - czym jest Zespół Zależności Alkoholowej?

Zespół Zależności Alkoholowej (ZZA), według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych jest uznawany za zaburzenie zachowania o podłożu psychicznym. Jest to oficjalnie odrębna jednostka chorobowa, która wymaga specjalistycznego leczenia.

ZZA stanowi trudną chorobę, w której przebiegu następuje stopniowe i wyniszczające uzależnienie organizmu od alkoholu. Głównym objawem ZZA są widoczne w trakcie choroby nieprawidłowości somatyczne, związane z funkcjonowaniem układu nerwowego, oraz całkowita zmiana zachowania i postrzegania otaczającej rzeczywistości przez osobę uzależnioną od alkoholu.

Do nasilenia się nałogu oraz rozwoju ZZA przyczynia się tzw. głód alkoholowy. Jest to stan, w którym pojawia się bardzo silne, nieustanne i obciążające zdrowie psychiczne i fizyczne pragnienie natychmiastowego spożycia alkoholu, nad którym osoba cierpiąca z ZZA nie jest w stanie zapanować.

Zespół zależności alkoholowej - objawy

Objawy Zespołu Zależności Alkoholowej (ZZA) są różnorodne i mogą mieć zróżnicowane nasilenie. Co się do nich zalicza?

 • Silne pragnienie spożycia alkoholu – osoby cierpiące na ZZA często doświadczają natrętnego pragnienia alkoholu, które może być trudne do opanowania. Wiele z nich ma stałą obsesję na punkcie picia, które staje się jednym z najważniejszych celów życiowych.
 • Trudności w kontrolowaniu ilości spożywanego alkoholu – osoby z ZZA mają kłopoty z kontrolą ilości alkoholu, jaką spożywają. Pomimo prób ograniczenia lub zaprzestania picia, często znajdują się w sytuacji, gdzie nie są w stanie kontrolować ilości wypijanego alkoholu.
 • Wyższa tolerancja na alkohol – osoby z ZZA często rozwijają tolerancję na alkohol, co oznacza, że potrzebują większych ilości alkoholu, aby osiągnąć ten sam efekt, który wcześniej uzyskiwali po spożyciu mniejszej ilości.
 • Wycofanie się z rodzinnych i społecznych obowiązków – ZZA może prowadzić do wycofania się z dotychczasowych obowiązków rodzinnych, zawodowych i społecznych. Osoby uzależnione od alkoholu mogą zaniedbywać swoje obowiązki, unikać kontaktu z rodziną i przyjaciółmi, a nawet stracić pracę.
 • Kłopoty zdrowotne związane z nadużywaniem alkoholu – nadmierna konsumpcja alkoholu może prowadzić do licznych problemów zdrowotnych, takich jak uszkodzenie wątroby, zaburzenia neurologiczne, choroby serca, problemy trawienne, a także zaburzenia psychiczne.

Przede wszystkim jednak mowa w tym przypadku o utracie kontroli nad piciem. Osoby cierpiące na to zaburzenie nie są w stanie ograniczyć spożywania alkoholu pomimo negatywnych konsekwencji, jakie może to mieć dla ich zdrowia, życia społecznego czy zawodowego.

Warto przy tym zaznaczyć, że ZZA nie jest jedynie problemem fizycznym, ale również psychologicznym i społecznym, który ma poważne konsekwencje dla zdrowia i funkcjonowania jednostki oraz jej otoczenia.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Kto jest szczególnie podatny na ZZA?

Osoby, których bliscy, zwłaszcza rodzice lub rodzeństwo, cierpieli lub cierpią na alkoholizm, mają zwiększone ryzyko rozwoju ZZA. Dziedziczność zaburzeń związanych z alkoholem może być istotnym czynnikiem predysponującym do uzależnienia.

Także doświadczenie traumy lub chronicznego stresu może zwiększyć ryzyko nadużywania alkoholu jako mechanizmu radzenia sobie z trudnościami życiowymi.

Czy ZZA można wyleczyć?

Mimo że ZZA choroba nie ma jednoznacznego lekarstwa, istnieją skuteczne metody leczenia, które pozwalają na osiągnięcie trzeźwości i poprawę jakości życia osób dotkniętych tym problemem.

 1. Terapia odwykowa –  Terapia odwykowa jest kluczowym elementem leczenia ZZA. W ramach terapii odwykowej pacjenci uczestniczą w programach odtruwających organizm z alkoholu oraz otrzymują wsparcie medyczne i psychologiczne. Programy odwykowe mogą być prowadzone w szpitalach, ośrodkach zdrowia czy specjalistycznych klinikach odwykowych.
 2. Wsparcie psychologiczne – wsparcie psychologiczne odgrywa istotną rolę w procesie leczenia ZZA. Terapeuci specjalizujący się w leczeniu uzależnień pomagają osobom cierpiącym na ZZA zidentyfikować i zmienić negatywne wzorce myślenia oraz zachowania związane z piciem alkoholu. Terapia pozwala na lepsze zrozumienie przyczyn uzależnienia oraz rozwinięcie zdolności radzenia sobie z trudnościami bez sięgania po alkohol.
 3. Grupy wsparcia –  grupy wsparcia, takie jak Anonimowi Alkoholicy (AA) czy grupy terapeutyczne, stanowią cenny element leczenia ZZA. Wspólna praca w grupie pozwala osobom z ZZA dzielić się swoimi doświadczeniami, uzyskiwać wsparcie od innych osób w podobnej sytuacji oraz uczyć się nowych strategii radzenia sobie z uzależnieniem.

Podsumowanie

Choć Zespół Zależności Alkoholowej nie jest łatwym do wyleczenia zaburzeniem, to dzięki odpowiedniemu leczeniu oraz wsparciu można osiągnąć trzeźwość i prowadzić zdrowy, satysfakcjonujący tryb życia. Kluczowe jest podjęcie odpowiednich kroków i skorzystanie z pomocy specjalistów, aby pokonać uzależnienie i odzyskać kontrolę nad własnym życiem.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button