Czym jest suchy kac – objawy i leczenie

Co to jest suchy kac? To specyficzny stan organizmu, typowy dla osób zmagających się z uzależnieniem od alkoholu. Występuje podczas procesu trwałego trzeźwienia i może stanowić poważne zagrożenie dla skutecznego utrzymania abstynencji – w poszczególnych przypadkach prowadzi do nawrotu choroby alkoholowej. Sprawdź definicję suchego kaca, dowiedz się, jak przerwać nieprzyjemne objawy i na czym polega leczenie suchego kaca.

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Czym jest suchy kac?
 • Jak się objawia suchy kac?
 • Ile trwa suchy kac?
 • Skąd się bierze uczucie kaca bez picia alkoholu?

Suchy kac – co to jest?

Suchy kac bywa określany mianem kaca bez picia alkoholu i dotyka wyłącznie osoby uzależnione od alkoholu. W języku specjalistycznym znany jest jako rzekomy lub wtórny zespół abstynencyjny. Do złudzenia przypomina on objawy syndromu dnia następnego – z tą różnicą, że chory nie spożywał napojów alkoholowych. Pojawiają się typowe fizyczne dolegliwości, takie jak ból i zawroty głowy czy suchość w ustach, które kojarzone są z klasycznym kacem, wywołanym nadmiernym spożyciem alkoholu poprzedniej doby.

Niestety suchy kac wiąże się bezpośrednio z kompulsywnymi, wyjątkowo natrętnymi myślami o alkoholu. Abstynentowi doskwiera silny głód alkoholowy, który działa wyniszczająco na psychikę i pogarsza samopoczucie. Podczas suchego kaca niezwykle trudno jest powstrzymać chęć sięgnięcia po kieliszek – wystąpienie tego stanu świadczy najczęściej o nawrocie choroby alkoholowej i może być bardzo niebezpieczne dla powodzenia procesu trwałego trzeźwienia.

Kogo i kiedy dotyka suchy kac?

Podaliśmy już definicję suchego kaca i wyjaśniliśmy, kogo on dotyczy. Warto jednak wiedzieć, jak są nazywane te osoby i kiedy konkretnie może wystąpić ten niepożądany stan. O suchym kacu mówimy najczęściej w sytuacjach, które są w jakiś sposób powiązane ze spożyciem napojów procentowych. Takim zapalnikiem może być np. zakrapiana impreza lub inny przypominający bodziec, jak wizyta w sklepie monopolowym. Suchy kac wywoływany jest także samymi myślami lub snem o piciu, może też pojawić się w wyniku nadmiernego stresu lub ogólnego przemęczenia organizmu.

Osoba zmagająca się z tym stanem nazywana jest suchym alkoholikiem. Choć wykazuje wstrzemięźliwość od alkoholu, regularnie odczuwa skutki standardowego kaca. Dzieje się tak, ponieważ chory pozostaje trzeźwy jedynie fizycznie i nie szuka rozwiązań, które pomogłyby mu wyjść z nałogu i radykalnie odmienić swoje życie. Brakuje prób zmiany podejścia i sposobu myślenia, co prowadzi do szybkiego nawrotu uzależnienia od alkoholu.

Taka osoba zwykle nie jest w stanie poradzić sobie z dysfunkcjami własnego organizmu i z lękiem towarzyszącym objawom suchego kaca. To powoduje, że przestaje pić jedynie na chwilę. Jak powinna postępować żona alkoholika lub suchego alkoholika? Pierwszym ważnym krokiem będzie szczera rozmowa, która może być świetnym punktem wyjścia do dalszych działań – to może być np. profesjonalna terapia alkoholowa lub uczestnictwo w spotkaniach grupy AA.

Jakie są typowe symptomy kaca bez picia?

Objawy kaca suchego są zasadniczo takie same, jak w przypadku normalnego kaca. Te najczęściej występujące to przede wszystkim:

 • bóle i zawroty głowy,
 • nudności,
 • odwodnienie,
 • uczucie suchości w ustach,
 • złe samopoczucie i osłabienie organizmu,
 • brak apetytu,
 • nadmierna potliwość.

Oprócz powyższych symptomów może pojawić się wspomniany wcześniej głód alkoholowy, czyli dominująca potrzeba konsumpcji napojów wysokoprocentowych. Uczucie to towarzyszy głównie trzeźwiejącym alkoholikom.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Ile trwa suchy kac?

O ile odpowiedź na pytanie, jak długo organizm oczyszcza się z alkoholu, jest dość jasna, tak w przypadku suchego kaca nie jest to tak oczywiste. Objawy kaca bez picia mogą zacząć zanikać po kilku godzinach, choć należy zaznaczyć, że jest to kwestia bardzo indywidualna. Uwarunkowane jest to od stanu psychofizycznego oraz predyspozycji konkretnej osoby – u niektórych suchy kac może utrzymywać się jedynie przez 2-3 godziny, podczas gdy u innych zniknie dopiero po upływie jednego dnia.

Jeśli uzależniony zmaga się z nawrotem choroby alkoholowej, suchy kac może potrwać jeszcze dłużej. W takich przypadkach istotne jest dostrzeżenie symptomów odpowiednio szybko i właściwa reakcja. Najważniejsze, by nie doszło do przerwania abstynencji.

Suchy kac leczenie. Jak skutecznie radzić sobie z tym stanem?

Samodzielne poradzenie sobie z fizycznymi i psychicznymi objawami suchego kaca często bywa zbyt dużym ciężarem dla osób uzależnionych od alkoholu. Kluczowe jest pozbycie się wszystkich negatywnych myśli, które mogą powodować ten stan i znalezienie motywacji do parcia naprzód. Jeśli to nie przynosi rezultatów, polecanym rozwiązaniem będzie prywatny ośrodek terapii uzależnień, w którym kadra specjalistów pomoże choremu przezwyciężyć wszystkie trudności na drodze do trwałej trzeźwości. Opcjonalnie można zwrócić się do grupy AA.

Zachęcamy do sprawdzenia, jaki jest cennik prywatnego ośrodka leczenia uzależnień – nasza klinika WANT specjalizuje się m.in. w kompleksowej terapii alkoholowej. Wykonujemy detoks alkoholowy, pomagamy w przypadkach nawracających objawów suchego kaca i w skutecznym utrzymaniu abstynencji. Zapraszamy do kontaktu!

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button