Kac moralny po alkoholu – czym jest moralniak?

Nawet osoby sporadycznie sięgające po alkohol kojarzą pojęcie moralniaka. To zespół nieprzyjemnych stanów emocjonalnych, objawiających się poczuciem wstydu i wyrzutami sumienia odczuwanymi dzień po zakrapianej imprezie. Takie odczucia mogą mieć czasami dodatkowe, duże poważniejsze konsekwencje: obniżenie samooceny, niechęć do samego siebie, czy unikanie kontaktu z innymi. W skrajnych przypadkach u osób zmagających się z kacem moralnym obserwuje się nawet epizody samookaleczania.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Czym jest moralniak?
  • Jak sobie poradzić z kacem moralnym po alkoholu?

Co warto wiedzieć o moralniaku po alkoholu? Jakie są jego objawy, jak długo trwa i czy można mu skutecznie zapobiegać? Zapraszamy do czytania!

Moralniak – co to?

Zastanawiasz się, co to jest moralniak po alkoholu? Nie bez powodu nazywamy jest on kacem moralnym – bardzo często występuje wraz z kacem fizycznym, dającym dobrze znany objawy (bóle głowy, brzucha, nudności itd.). W przypadku moralniaka mówimy jednak o zespole stanów emocjonalnych, które pojawiają się dzień po wypiciu dużych ilości alkoholu. Osoba czuje się źle psychicznie, ma wyrzuty sumienia i odczuwa wstyd związany z wydarzeniami poprzedniej nocy.

Kac moralny występuje najczęściej po przekroczeniu osobistych granic moralnych lub naruszeniu powszechnie obowiązujących norm społecznych podczas picia. Taki moralniak na kacu w niektórych sytuacjach prowadzi do znacznego obniżenia samooceny i szeregu destrukcyjnych zachowań – zwłaszcza jeśli regularnie się powtarza. Choć natężenie powyższych emocji różni się w zależności od indywidualnych uwarunkowań, zdecydowanie mogą być one niebezpieczne i wskazane jest ich unikanie.

Jakie objawy daje moralniak po alkoholu?

Kac moralny po piciu alkoholu daje pewne charakterystyczne objawy:

  • wspomniane już wcześniej wyrzuty sumienia, poczucie winy, złe ogólne samopoczucie;
  • smutek, przygnębienie;
  • poczucie bezsilności, lęku i niepokoju w związku z wydarzeniami na imprezie;
  • złość na samego siebie wynikająca z niemożności przypomnienia sobie ubiegłej nocy (tzw. urwany film, który dodatkowo "podkręca" złe samopoczucie i prowadzi do dalszego obwiniania się);
  • wstyd i żal (dlaczego tyle wypiłem/am?, dlaczego to zrobiłem/am?);
  • nieustanne roztrząsanie wydarzeń z poprzedniego wieczoru.

Natłok myśli i narastające poczucie wstydu sprawia, że osoby zmagające się z moralniakiem mogą celowo izolować się od otoczenia i ludzi, którzy kojarzą im się ze kłopotliwymi sytuacjami. Ponadto starają się usilnie racjonalizować swoje zachowanie bądź przeciwnie, całkowicie je wypierają.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Ile trwa moralniak po alkoholu?

To dość złożona kwestia i podobnie jak w przypadku normalnego kaca objawy mogą utrzymywać się krócej lub dłużej – w zależności od konkretnych okoliczności oraz podatności danej osoby na wystąpienie trudnych stanów emocjonalnych. Moralniak trwa najczęściej od kilku do kilkunastu godzin. Może jednak rozciągnąć się nawet na okres kilku dni, np. gdy system wewnętrznych przekonań i wartości został mocno zaburzony.

Kac moralny po alkoholu – jak sobie poradzić. Czy można mu zapobiegać?

Jak sobie radzić z moralniakiem? Ważne jest, by słuchać siebie i nie spychać własnych emocji na drugi plan. Zaakceptuj fakt, że to, nad czym rozmyślasz, już się stało i nie ma możliwości zmiany wydarzeń. Weź jednak odpowiedzialność za swoje czyny i słowa. Bardzo skuteczna może się okazać rozmowa z kimś bliskim, dzięki której wyzwolisz się od ciężaru natrętnych myśli. Jeśli Twoje działania doprowadziły do poważniejszych konsekwencji (np. mocno kogoś zraniły), pomyśl nad szczerymi przeprosinami i ewentualnie zadośćuczynieniem.

Czy są skuteczne metody zapobiegania moralniakowi po alkoholu? Najprościej można byłoby odpowiedzieć, że wystarczy odmówić picia bądź ograniczyć spożywane ilości trunków. Jeśli obserwujesz u siebie wyraźne, negatywne zmiany w zachowaniu po alkoholu, dopuszczasz się niemoralnych, lekkomyślnych lub nieodpowiedzialnych zachowań i nie możesz poradzić sobie psychicznie z ich konsekwencjami – to może być lampka ostrzegawcza, że lepiej całkowicie zrezygnować z tej używki.

Moralniak po piciu a alkoholizm

Czy alkoholizm i moralniak mają ze sobą coś wspólnego? Zdecydowanie tak – kac moralny może być jednym z objawów choroby alkoholowej. Osoby uzależnione częściej zmagają się z tym stanem, bo w ich przypadku samo picie wiąże się z zachowaniami potępianymi społecznie i moralnie. Co więcej, regularne doświadczanie kaca moralnego może nasilać objawy depresji, która w połączeniu z alkoholizmem stanowi fatalną w skutkach mieszankę.

W takich przypadkach wskazana jest terapia alkoholowa, którą oferuje prywatny ośrodek leczenia uzależnień WANT. Nasi specjaliści drobiazgowo analizują każdy przypadek i dobierają indywidualne metody leczenia. Przed rozpoczęciem takiego procesu terapeutycznego wykonywana jest detoksykacja alkoholowa, która umożliwia oczyszczenie organizmu chorego z zalegających toksyn i resztek alkoholu. Już teraz sprawdź, jaka jest cena leczenia uzależnienia od alkoholu w naszej klinice. Pamiętaj – jeśli potrzebujesz specjalistycznej pomocy i wsparcia, nie wahaj się dłużej i skontaktuj się z nami.

Podsumowanie

Moralniak po alkoholu, znany również jako kac moralny, to zespół nieprzyjemnych stanów emocjonalnych, które pojawiają się dzień po zakrapianej imprezie. Osoby doświadczające moralniaka odczuwają wstyd i wyrzuty sumienia związane z wydarzeniami z poprzedniej nocy, co może prowadzić do obniżenia samooceny, lęku i unikania kontaktu z innymi. W skrajnych przypadkach, u osób zmagających się z kacem moralnym, obserwuje się nawet epizody samookaleczania.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button