Alkoreksja – czym jest drunkoreksja i jak się ją leczy?

Drunkoreksja to zaburzenie behawioralne, które łączy zaburzenia odżywiania z uzależnieniem od alkoholu. Drunkoreksja polega na świadomym ograniczaniu ilość spożywanej żywności w celu przyjmowania większych ilości alkoholu bez obaw o przyrost masy ciała. Zaburzenie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak uszkodzenia mózgu i innych narządów wewnętrznych, zaburzenia pracy układu krwionośnego, pokarmowego i hormonalnego, a także problemów z układem kostnym (zaniki mięśni, osteopenia). Leczenie drunkoreksji jest wielowymiarowe i obejmuje terapię zaburzeń odżywiania oraz terapię uzależnienia od alkoholu.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Czym jest alkoreksja?
  • Co odróżnia drunkoreksję od anoreksji i bulimii?
  • Jakie są objawy alkoreksji?
  • Na czym polega leczenie alkoreksji?

Alkoreksja - czym jest?

W języku medycznym alkoreksja (drunkoreksja) określana jest jako anoreksja alkoholowa (AA) lub bulimia alkoholowa (BA). Zaburzenie zalicza się do tzw. zaburzeń behawioralnych, ale nie zostało oficjalnie uwzględnione w klasyfikacjach DMS-V i ICD-10. Drunkoreksja może współwystępować z innymi zaburzeniami i uzależnieniami oraz prowadzić do alkoholizmu.

Drunkoreksja polega na łączeniu nadmiernej konsumpcji alkoholu z ograniczaniem spożycia kalorii przyjmowanych w posiłkach. Celem jest utrzymanie określonego bilansu kalorycznego, ale bez konieczności rezygnowania z alkoholu. W praktyce oznacza to, że osoba zastępuje część posiłków alkoholem, wychodząc z założenia, że kalorie dostarczone przez trunki zastąpią te, które organizm powinien otrzymać z pełnowartościowego pożywienia.

Takie drastyczne ograniczenia w diecie i poleganie na alkoholu jako źródle kalorii, może prowadzić między innymi do niedożywienia oraz niebezpiecznych dla zdrowia niedoborów składników odżywczych i zaburzeń elektrolitowych, ale również osłabienia układu odpornościowego, problemów z funkcjonowaniem wątroby, zaburzeń metabolicznych i innych poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Sprawdź, jaka powinna być prawidłowa dieta w chorobie alkoholowej.

Drunkoreksja a inne zaburzenia odżywiania

Alkoreksja należy do zaburzeń odżywiania, ale mechanizm jej powstawania jest nieco inny niż ma to miejsce w przypadku anoreksji czy bulimii.

Alkoreksja a anoreksja

Główną różnicą między drunkoreksją a anoreksją jest cel podejmowanych działań. W anoreksji ograniczenie spożywania pokarmów ma na celu zmniejszenie masy ciała. Osoby cierpiące na anoreksję mają zaburzony obraz własnego ciała, uważają, że są grube i podejmują konkretne działania w celu zredukowania masy ciała. To przede wszystkim głodówki, ale również przyjmowanie leków hamujących łaknienie i środków moczopędnych.

W przypadku osoby z drunkoreksją głównym celem ograniczenia spożycia kalorii w ciągu dnia jest umożliwienie spożycia dużej ilości alkoholu wieczorem bez ryzyka zwiększenia masy ciała. W tym przypadku działania podejmowane przez jednostkę są związane z silnym lękiem przed przybraniem na wadze oraz brakiem lub ograniczoną wiedzą na temat żywienia.

Zarówno w anoreksji, jak i w drunkoreksji dochodzi do utraty masy ciała i wyniszczenia organizmu, jednak nie należy traktować tych dwóch zaburzeń jako identycznych.

Alkoreksja a bulimia

Bulimia jest przewlekłym zaburzeniem odżywiania, które charakteryzuje się naprzemiennie występującymi epizodami: nadmiernego objadania się i zachowań redukcyjnych (prowokowanie wymiotów, głodzenie się). Częstotliwość i natężenie epizodów może być różne, a w skrajnych przypadkach zdarzać się kilka razy w tygodniu lub codziennie. Zaburzenie ma związek z poczuciem braku kontroli nad jedzeniem, przy równoczesnym dążeniu do zachowania szczupłej sylwetki.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Alkoreksja - objawy

Osoby borykające się z drunkoreksją mogą być nerwowe i lękliwe, nadmiernie skupione na swoim wyglądzie oraz ściśle kontrolujące ilość przyjmowanych kalorii (również z wykorzystaniem różnego rodzaju aplikacji do monitorowania).

Pierwszym symptomem drunkoreksji jest ograniczanie ilości i kaloryczności posiłków w dniu, w którym osoba zaplanowała spożywanie alkoholu (np. w ramach wieczornego spotkania ze znajomymi). Na początkowym etapie drunkoreksji takie zachowania mogą być sporadyczne, ale w miarę wzrostu uzależnienia od alkoholu, osoba z drunkoreksją podejmuje takie działania coraz częściej. Wraz z rosnącą tolerancją na alkohol i potrzebą spożywania większych ilości alkoholu ograniczenia dietetyczne mogą przybierać na sile i być coraz bardziej drastyczne.

Ze względu na częstotliwość działań podejmowanych w celu utrzymania / redukcji masy ciała, zaawansowana drunkoreksja może być mylona z anoreksją.

Diagnoza alkoreksji

Diagnoza zaburzenia wymaga dokładnego odróżnienia alkoreksji od innych zaburzeń odżywiania oraz alkoholizmu.

Aktualne kryteria diagnostyczne, które pozwalają na postawienie diagnozy, obejmują:

  • uzależnienie od alkoholu
  • celowe ograniczanie spożycia jedzenia i regularne upijanie się alkoholem (przede wszystkim wieczorami!)
  • negatywny obraz ciała związany bezpośrednio z masą ciała
  • spadek masy ciała poniżej normy.

Przypuszcza się, że na rozwój drunkoreksji mogą wpływać czynniki biologiczne, indywidualne i sytuacyjne. Mowa tutaj przede wszystkim o predyspozycjach do zaburzeń odżywiania i uzależnienia od alkoholu, negatywnym obrazie własnego ciała i niskiej samoocenie oraz zmianach stylu życia (np. wejściu w nowe środowisko, zmniejszenie kontroli rodziców po wyprowadzce z domu rodzinnego itp.).

Leczenie alkoreksji

Leczenie drunkoreksji powinno być prowadzone wielowymiarowo i obejmować zarówno leczenie powikłań somatycznych (przede wszystkim niedożywienia oraz ewentualnych powikłać), jak i psychoterapię (korekta zachowań związanych z jedzeniem, poprawa samooceny i obrazu ciała).

Jeżeli u osoby cierpiącej na drunkoreksję rozwinęła się już choroba alkoholowa - konieczne jest rozpoczęcia leczenia alkoholizmu.

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień to miejsce, w którym osoby uzależnione od alkoholu i borykające się z zaburzeniem drunkorekcji mogą znaleźć kompleksowe wsparcie i pomoc w odzyskaniu kontroli nad swoim życiem. Terapia alkoholowa może być poprzedzona detoksykacją alkoholową, w ramach których organizm osoby chorej jest oczyszczany z toksyn oraz wzmacniany.

Jeśli Ty lub bliska Ci osoba cierpi na chorobę alkoholową - sprawdź, jaka jest cena leczenia uzależnienia i skontaktuj z ośrodkiem.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button