Czy marihuana to narkotyk?

Nieraz można spotkać się ze sporem dotyczącym tego, czy marihuana jest narkotykiem, czy może używką bądź substancją leczniczą. Zazwyczaj wiele zależy od podejścia danej osoby. Jednak pomimo pewnych pozytywnych właściwości wspomagających zdrowie, marihuana i tak jest środkiem silnie uzależniającym, który powoduje liczne zmiany w organizmie. Dlatego poznaj powody, dla których marihuana jest uznawana za narkotyk.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Czy marihuana to narkotyk?,
  • Czy marihuana to narkotyk, czy używka?,
  • Czy marihuana to twardy narkotyk?.
  • Dlaczego marihuana to narkotyk?;

Marihuana – czy to narkotyk?

Wszystkie definicje narkotyków wyraźnie udowadniają, że marihuana jest narkotykiem. Przykładem niech będzie Słownik Języka Polskiego, który wskazuje, że narkotykiem jest „substancja działająca na system nerwowy, powodująca uspokojenie, uśmierzenie bólu, euforię, odurzenie lub sen”. Właśnie dlatego marihuana to narkotyk, bo w silny sposób oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy. Ponadto wchodzi w interakcje z układem endokannabinoidowym, co ma powodować uspokojenie i ograniczenie odczuwanego bólu. Przyjmowanie konkretnych dawek sprawia także, że substancja wydłuża sen, wywołuje euforię i wprowadza w stan odurzenia.

Skąd zatem w ogóle wzięły się wątpliwości, czy marihuana to narkotyk? Takie przekonanie  bierze się z faktu, iż ta substancja rzadko wywołuje uczucie głodu narkotykowego i zespół abstynencyjny. Dzięki temu nie powoduje uzależnienia fizycznego. Pomimo tego marihuana jest bardzo szkodliwa – tak samo, jak każdy inny narkotyk – a do tego uzależnia psychicznie, co jest równie niebezpieczne. Dodatkowo, mimo że często osoba uzależniona nie odczuwa głodu narkotykowego w trakcie nałogu, to jednak w trakcie detoksu narkotykowego pojawiają się typowe objawy dla odstawienia narkotyków.

Marihuana to narkotyk czy używka?

Zastanawiasz się, w jaki sposób może być sklasyfikowana marihuana – czy to jest narkotyk, czy może używka? Ze względu na silne właściwości uzależniające oraz sposobów działania marihuana jest uznawana za narkotyk. W końcu ta substancja powoduje nieodwracalne zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym. Tym samym prowadzi do dysfunkcji w sferze emocjonalnej, a do tego zmienia zachowanie człowieka.

Oprócz tego marihuana ma wpływ na sferę wolicjonalną, poznawczą i osobowościową. Pomimo tego, że należy do narkotyków miękkich, a przede wszystkim nie uzależnia fizycznie, to i tak ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Poza tym bardzo szybko uzależnia psychicznie.

Jak marihuana wpływa na psychikę człowieka?

Choć na samym początku przyjmowanie marihuany wiąże się z rozluźnieniem, euforią czy nawet z przyjemnością, to warto zwrócić też uwagę na negatywne skutki dla psychiki, do jakich przyczynia się ta substancja. Przede wszystkim powoduje zaburzenie koordynacji ruchowej, zawroty głowy, omamy, urojenia oraz lęk i rozdrażnienie. Ogólne wrażenie zależy od ilości i częstotliwości palenia tego zioła.

Długotrwałe przyjmowanie marihuany skutkuje przede wszystkim zespołem amotywacyjnym, co utrudnia podejmowanie decyzji, a do tego wyróżnia się brakiem chęci i motywacji do realizacji celów. Ten stan jest podobny do depresji, ale te dwie jednostki odróżnia brak poczucia winy. Osoba uzależniona od marihuany jest przekonana o tym, że doskonale sobie radzi – nawet wtedy, gdy pogarsza się jej stan zdrowia.

Marihuana zwiększa także ryzyko wystąpienia chorób psychicznych i niektórych zaburzeń np. napadów paniki, schizofrenii, depresji czy zaburzeń emocjonalnych. Pojawia się też problem z radzeniem sobie ze stresem, agresją i bezsennością.

Im dłużej osoba uzależniona tkwi w nałogu, tym trudniej później jest jej zwalczyć nałóg bez specjalnej terapii leczenia uzależnień - odwyku od marihuany, prowadzonej przez doświadczonych specjalistów. Warto tutaj zaznaczyć, że takie leczenie warto podjąć jak najszybciej, ponieważ często palenie marihuany przeradza się w testowanie innych środków odurzających, a następnie w uzależnienie od narkotyków twardych.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Czy marihuana to twardy narkotyk?

Przyjęło się, że narkotyki twarde są groźne, a miękkie są brane jedynie dla rozrywki. Ten błędny tok myślenia sprawił, że niektóre sytuacje są lekceważone. Dlatego zwróć uwagę na to, w jakiej grupie znajduje się marihuana. Jaki to narkotyk? To zioło zaliczane jest do tzw. narkotyków miękkich. Jest to jednoznaczne, z tym że nie uzależnia fizycznie, tylko psychicznie. Nie oznacza to jednak, że ta substancja jest bezpieczna dla zdrowia. Przede wszystkim powoduje zaburzenie percepcji, a to znowu prowadzi do tego, że osoba pod wpływem marihuany niekiedy nie jest w stanie jasno ocenić daną sytuację. Poza tym zmienia stan świadomości i oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy.

Dlaczego marihuana to narkotyk?

Nadal zastanawiasz się, czy marihuana jest narkotykiem? W takim razie powinieneś zwrócić uwagę na to, jak silny wpływ ma ta substancja na psychikę i ośrodkowy układ nerwowy. Regularne palenie już po krótkim czasie prowadzi do uzależnienia, zaburzeń snu, apatii, braku chęci do życia i ograniczenia kontaktów z innymi ludźmi. Wśród konsekwencji są też problemy z pamięcią oraz brak logicznego myślenia. Długotrwałe przyjmowanie tej substancji ma także negatywny wpływ na działanie układu oddechowego, co objawia się napadami kaszlu oraz przewlekłym zapaleniem krtani.

Podsumowanie

Bardzo często marihuana jest nazywana narkotykiem inicjacyjnym. Wiąże się to z tym, że dla wielu uzależnionych osób marihuana w pewnym momencie jest za słaba i szukają „mocniejszych wrażeń”. Prowadzi to do zażywania silniejszych substancji np. narkotyków twardych. Wielu specjalistów zauważa ten sposób działania, ponieważ marihuana jest odpowiedzialna za uwalnianie dopaminy. Jednak w końcu potrzeba większych dawek lub innych środków, aby znów możliwe było odczuwanie stanu euforii.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button