POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Czy krople do nosa uzależniają – objawy i leczenie

Krople do nosa są powszechnie stosowane w celu łagodzenia objawów kataru, alergii, zapalenia zatok i innych infekcji górnych dróg oddechowych. Stanowią one skuteczny środek na chwilowe obkurczenie naczyń krwionośnych i błony śluzowej, a co za tym idzie - odetkanie nosa i ułatwienie oddychania. Preparaty donosowe dostępne są w postaci klasycznych kropel, sprayów oraz aerozoli i większość z nich można kupić w każdej aptece bez recepty.

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Dlaczego krople do nosa mogą uzależniać?
 • Jak przebiega uzależnienie od kropli do nosa?
 • Jakie są objawy uzależnienia od kropli do nosa?
 • Jak leczyć uzależnienie od kropli do nosa?

Uzależniające krople do nosa - co to jest?

Krople do nosa, które mają działanie zwężające naczynia krwionośne, zawierają zazwyczaj substancje czynne takie jak ksylometazolina, oksymetazolina czy nafazolina. Głównym celem tych kropli jest zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa. Udrożnienie nosa jest odczuwane najczęściej w ciągu kilkunastu sekund po zaaplikowaniu środka do nozdrzy i utrzymuje się średnio przez kilka godzin (czas działania leku).

Wszystkie z wymienionych substancji czynnych mogą uzależniać, dlatego kluczem do bezpiecznego używania kropli do nosa jest przestrzeganie zaleceń lekarza oraz wskazówek zawartych w ulotce. Krople powinny być użytkowane wyłącznie doraźnie, 2 - 4 razy dziennie i najczęściej nie dłużej niż przez 5 dni.

Dowiedz się więcej: czym jest uzależnienie od xylometazolinu?

W przypadku konieczności zażywania preparatów donosowych przez dłuższy czas przez dzieci, młodzież oraz osoby, u których występuje wyższe ryzyko wystąpienia uzależnienia, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po krople do nosa, które nie uzależniają. Zapytaj o nie lekarza lub farmaceutę.

Krople do nosa uzależnienie - jak przebiega?

Za uzależnienie od kropli do nosa odpowiedzialna jest zarówno sama substancja czynna i niestosowanie się przez pacjenta do zaleceń lekarza lub farmaceuty, jak i zjawisko tachyfilaksji. Co to jest? Tachyfilaksja to szybka utrata wrażliwości na lek w przypadku jego częstego podawania, co z kolei powoduje konieczność częstszego aplikowania preparatu w celu uzyskania pożądanych efektów.

W przypadku kropli do nosa i wystąpienia zjawiska tachyfilaksji - efekt po podaniu leku utrzymuje się znacznie krócej. W celu uzyskania satysfakcjonującej drożności nosa podawane są zazwyczaj większe jednorazowe dawki (zamiast pojedynczego psiknięcia do nosa - podwójne lub potrójne) i/lub lek aplikowany jest częściej (np. raz na godzinę).

Skutkiem uzależnienia od kropli do nosa są pogłębiające się problemy w obrębie górnych dróg oddechowych oraz m.in. obniżenie nastroju, które może prowadzić do depresji i zaburzeń lękowych.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Uzależnienie od kropli do nosa - objawy

Kiedy krople do nosa są stosowane przez dłuższy czas lub w nadmiernych ilościach, organizm może się do nich przyzwyczaić. W wyniku tego błona śluzowa nosa staje się bardziej wrażliwa na działanie kropli, a po ich odstawieniu może dojść do objawów odstawienia, które mogą być trudne do zniesienia.

Do objawów uzależnienia od kropli do nosa zalicza się:

 • nasilone i przewlekłe uczucie zatkanego nosa
 • wzrost ilości wydzieliny z nosa (przezroczystej lub śluzowej)
 • uczucie suchości, pieczenia i swędzenia w nosie
 • bolesność nosogardzieli
 • bóle i zawroty głowy
 • rozdrażnienie i niepokój
 • trudności w oddychaniu poprzez nos i duszności
 • problemy z zasypianiem i wybudzanie się w nocy.

Odnotowanie wyżej wymienionych objawów jest wskazaniem do natychmiastowego odstawienia kropli do nosa i bezzwłocznego skontaktowania się z lekarzem.

Uzależnienie od kropli do nosa - jak leczyć?

Jeśli osoba uzależniła się od kropli do nosa, ważne jest podjęcie odpowiednich kroków w celu zerwania z nałogiem.

Oto kilka zaleceń, które mogą pomóc w poradzeniu sobie z uzależnieniem od kropli do nosa:

 • Stopniowe odstawianie preparatu - zaleca się stopniowe zmniejszanie dawek kropli do nosa, aby umożliwić organizmowi powrót do normalnego funkcjonowania. Można to zrobić poprzez zmniejszanie dawki lub rozcieńczanie kropli wodą.
 • Nawilżanie nosa - w celu złagodzenia objawów suchości i dyskomfortu w nosie, można stosować solanki lub nawilżające spraye do nosa (tzw. woda morska). Pomagają one nawilżyć błonę śluzową nosa i złagodzić podrażnienia, ale bez ryzyka uzależnienia.
 • Zmiana nawyków - zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna, treningi relaksacyjne i oddechowe oraz unikanie substancji drażniących błonę śluzową nosa (np. dymu tytoniowego) ułatwiają pokonanie uzależnienia od kropli do nosa.

W przypadku zaawansowanego uzależnienia od kropli do nosa konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznego leczenia, które osobie uzależnionej może zaoferować prywatny ośrodek leczenia uzależnień. Leczenie rozpoczyna detoks lekowy, którego celem jest oczyszczenie organizmu z substancji uzależniającej, jej pochodnych i toksyn oraz wzmocnienie pacjenta. Kolejnym krokiem może być stacjonarna terapia lekomanii (program terapeutyczny może trwać od 2 do 6 tygodni), którą w razie potrzeby pacjent kontynuuje poza ośrodkiem, w ramach regularnych spotkań z terapeutą.

Sprawdź, jaka jest cena leczenia uzależnienia.

Podsumowanie

Choć krople do nosa są skutecznym środkiem na chwilowe złagodzenie objawów związanych z zatkanym nosem, ich nadmiernie długotrwałe stosowanie może prowadzić do uzależnienia. Istotne jest rozpoznanie objawów uzależnienia od kropli do nosa i podjęcie odpowiednich kroków w celu przerwania tego nałogu. Jeśli masz wątpliwości lub doświadczasz trudności związanych z uzależnieniem od kropli do nosa - skonsultuj się z lekarzem lub ośrodkiem leczenia uzależnień.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button