CZY ALKOHOLIZM MOŻNA WYLECZYĆ?

Chyba każdy alkoholik marzy o magicznym sposobie, który cofnie procesy chorobowe i pozwoli mu wrócić do całkowicie normalnego funkcjonowania. Tymczasem uzależnienie ma charakter przewlekły i nieuleczalny, co oznacza, że można nauczyć się niwelować jego objawy, jednak nie da się go zwalczyć w stu procentach. Osoba, która raz wpadła w sidła nałogu, już zawsze będzie musiała się kontrolować i aktywnie zapobiegać nawrotom.

Uzależnienie to choroba o charakterze chronicznym, co oznacza, że towarzyszy pacjentom przez całe życie. Nieleczone nieubłaganie postępuje i prowadzi do śmierci, jednak dzięki odpowiednio wdrożonej terapii można cofnąć wiele jego następstw i pozbyć się objawów. Warunkiem jest jednak zachowywanie trwałej abstynencji, ponieważ jednym z charakterystycznych mechanizmów nałogu jest nieodwracalna utrata kontroli nad piciem. Jeden kieliszek nie zawsze bezpośrednio prowadzi do ciągu alkoholowego, jednak zwykle uruchamia lawinę reakcji kończących się nawrotem.

Przeczytaj również: Leczenie uzależnień (terapia uzależnień)

CZY ALKOHOLIZM MOŻNA WYLECZYĆ?

Odpowiedź na pytanie, czy alkoholizm można wyleczyć, jest więc negatywna. Osoba, która raz wpadła w jego sidła, już do końca życia będzie uzależniona i będzie musiała bardzo uważać, by nie wrócić do dawnych nawyków. Na szczęście nawet w zaawansowanej fazie choroby istnieje szansa na sukces terapeutyczny i dalsze zachowywanie abstynencji.


 

Chcesz zapisać się na terapię alkoholową?
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Picie kontrolowane – u kogo jest możliwe?

Każdy z nas z pewnością przynajmniej raz słyszał o terapiach, których celem jest nie trwałe odstawienie alkoholu, a picie kontrolowane. Ta oddziaływania rzeczywiście mogą zostać zalecone, jednak nie osobom uzależnionym, a pijącym ryzykownie, które zgłoszą się na leczenie jeszcze przed rozwojem choroby. Bardzo istotna jest rzetelna kwalifikacja do takiego programu – nawet jeszcze niewyraźne, mało nasilone objawy alkoholizmu stanowią przeciwwskazanie do stosowania tego rodzaju metod.

Warto podkreślić, że nawet pacjenci nieuzależnieni, którzy „jedynie” nadużywają alkoholu, powinni znacznie ograniczyć jego spożycie. Najważniejszym celem jest jednak zmiana stosunku do tej substancji. Bardzo niebezpieczne i niepokojące jest traktowanie jej jak środka do zmiany swojego nastroju i „leku” na poprawę samopoczucia. W przypadku wystąpienia takiej nieadaptacyjnej strategii radzenia sobie z emocjami należy skupić się na zastąpieniu jej innymi, np. wsparciem społecznym, uprawianiem sportu, realizowaniem pasji czy technikami relaksacyjnymi.

Przeczytaj również: Alkoholizm - objawy psychiczne

Czy to oznacza, że walka z alkoholizmem jest skazana na klęskę?

To, że alkoholizmu nie można wyleczyć, nie oznacza, że terapia w ośrodku leczenia uzależnień nie może być skuteczna. Jej celem nie jest jednak cofnięcie procesów chorobowych, a nauka życia w trzeźwości. Pacjenci uczą się rozbrajać mechanizmy nałogu, konstruktywnie radzić sobie z negatywnymi uczuciami, dbać o siebie w zdrowy sposób, a także budować pozytywne relacje z innymi. Dzięki temu są w stanie zatrzymać destrukcję spowodowaną przez alkohol i prowadzić dalsze życie bez tego szkodliwego „wspomagacza”.

Czy można wyleczyć alkoholizm?

Autor: Alicja Skibińska - psycholog

 

 

Call Now Button