POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Czy alkoholizm można wyleczyć?

Chyba każdy alkoholik marzy o magicznym sposobie, który cofnie procesy chorobowe i pozwoli mu wrócić do całkowicie normalnego funkcjonowania. Tymczasem uzależnienie ma charakter przewlekły i nieuleczalny, co oznacza, że można nauczyć się niwelować jego objawy, jednak nie da się go zwalczyć w stu procentach. Czy można się wyleczyć z alkoholizmu? Osoba, która raz wpadła w sidła nałogu, już zawsze będzie musiała się kontrolować i aktywnie zapobiegać nawrotom. Istnieją jednak pewne metody poprawienia jakości życia osób uzależnionych, poprzez większą kontrolę nad nałogiem. W tym artykule przeanalizujemy naturę alkoholizmu, możliwości terapeutyczne oraz kluczowe aspekty walki z tą chorobą.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Jak wyjść z uzależnienia od narkotyków?,
  • Najważniejsze zasady walki z nałogiem,
  • Dlaczego warto szukać profesjonalnego wsparcia w leczeniu narkomanii?,
  • Czy można samemu wyjść z narkomanii?;

Uzależnienie to choroba o charakterze chronicznym, co oznacza, że towarzyszy pacjentom przez całe życie. Skutki uzależnienia od alkoholu mają bardzo niebezpieczne konsekwencje dla zdrowia, nieubłaganie prowadząc do postępującego wyniszczania organizmu, niewydolności narządów wewnętrznych, a ostatecznie prowadząc do śmierci. Czy można wyleczyć alkoholizm? W przypadku odpowiednio wdrożonej terapii istnieje szansa, aby cofnąć wiele następstw alkoholizmu i pozbyć się części objawów. Podstawowym warunkiem jest jednak zachowywanie trwałej abstynencji, ponieważ do najbardziej charakterystycznych mechanizmów nałogu należy nieodwracalna utrata kontroli nad piciem. Jeden kieliszek nie zawsze bezpośrednio prowadzi do ciągu alkoholowego, jednak zwykle uruchamia lawinę reakcji kończących się nawrotem.

CZY ALKOHOLIZM MOŻNA WYLECZYĆ?

Odpowiedź na pytanie, czy alkoholizm można wyleczyć, jest zatem negatywna. Osoba, która raz wpadła w jego sidła, już do końca życia będzie uzależniona i zmuszona bardzo uważać, by nie wrócić do dawnych nawyków. Na szczęście nawet w zaawansowanej fazie choroby istnieje szansa na sukces terapeutyczny i dalsze zachowywanie abstynencji. W niektórych, zaawansowanych przypadkach konieczne będzie przymusowe leczenie alkoholika. Coraz częściej jednak na terapię decydują się sami zainteresowani we wczesnym stadium choroby, a to za sprawą bardziej powszechnej wiedzy na temat wyniszczających skutków alkoholizmu.

Chcesz zapisać się na terapię alkoholową?
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Picie kontrolowane – u kogo jest możliwe?

Każdy z nas z pewnością słyszał o różnych sposobach na to, jak leczyć alkoholizm. Wśród najbardziej skutecznych metod wymienia się terapie, których celem jest nie trwałe odstawienie alkoholu, a picie kontrolowane. Są one jednak przeznaczone dla osób pijących ryzykownie, u których choroba jeszcze się nie rozwinęła, a nie tych już cierpiących na alkoholizm. Czy można się wyleczyć w ten sposób, uniknąć wpadnięcia w nałóg? Tak, pod warunkiem rzetelnej kwalifikacji do takiego programu – nawet jeszcze niewyraźne, mało nasilone objawy alkoholizmu stanowią przeciwwskazanie do stosowania tego rodzaju metod. Naukę picia kontrolowanego oferuje dziś niemal każdy prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu, a rezultaty takich terapii okazują się bardzo obiecujące.

Warto podkreślić, że nawet pacjenci nieuzależnieni, którzy „jedynie” nadużywają alkoholu, powinni znacznie ograniczyć jego spożycie. Najważniejszym celem okazuje się zmiana stosunku do tej substancji. Bardzo niebezpieczne i niepokojące jest traktowanie jej jako środka do zmiany swojego nastroju i „leku” na poprawę samopoczucia. W przypadku wystąpienia takiej nieadaptacyjnej strategii radzenia sobie z emocjami należy skupić się na zastąpieniu jej innymi, np. wsparciem społecznym, uprawianiem sportu, realizowaniem pasji czy technikami relaksacyjnymi.

Czy to oznacza, że walka z alkoholizmem jest skazana na klęskę?

Chociaż odpowiedź na pytanie, czy z alkoholizmu można się wyleczyć całkowicie, okazuje się przecząca, nie należy się poddawać i odrzucać sposobów na zmniejszenie negatywnych skutków choroby. To, że pewne objawy są już nieodwracalne, nie oznacza, że terapia w ośrodku leczenia uzależnień nie może być skuteczna. Jej celem nie jest przecież cofnięcie procesów chorobowych, a nauka życia w trzeźwości. Pacjenci uczą się rozbrajać mechanizmy nałogu, konstruktywnie radzić sobie z negatywnymi uczuciami, dbać o siebie w zdrowy sposób, a także budować pozytywne relacje z innymi. Dzięki temu są w stanie zatrzymać destrukcję spowodowaną przez alkohol i prowadzić dalsze życie bez tego szkodliwego „wspomagacza”.

Czy można wyleczyć alkoholizm?

Gdzie leczyć się z alkoholizmu? Prywatnie czy na NFZ?

Osoby uzależnione od alkoholu oraz ich krewni stają przed dylematem, czy wybrać leczenie alkoholizmu prywatnie czy na NFZ. Decyzja będzie uzależniona od wielu czynników. Prywatne kliniki terapeutyczne często oferują szybszy dostęp do opieki i bardziej spersonalizowane podejście, ale zazwyczaj wiąże się to z kosztami, które muszą zostać pokryte przez pacjenta. Cennik leczenia w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień zależy od danej placówki oraz jej lokalizacji, jednak jest to na ogół wydatek od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Z kolei leczenie na NFZ jest dostępne dla osób ubezpieczonych i może być bezpłatne lub wymagać symbolicznej opłaty, jednak odległe terminy nie sprzyjają skutecznej terapii. Wybór zależy od indywidualnych preferencji, dostępności środków oraz priorytetów zdrowotnych danej osoby. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. uzależnień, aby wybrać najodpowiedniejszą opcję leczenia.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button